ТОП-5 сценаріїв: що буде з Яценюком і його урядом

11 лютого 2016, 18:54
Читать новость на русском

Два роки після Євромайдану і в Україні знову розпочалась політична криза. Наразі невідомо, яким чином цей політичний конфлікт буде розв'язуватись. Журналісти 24tv.ua розглянули кілька сценаріїв, які проливають світло на подальший розвиток подій.

1. Яценюк йде у відставку з усім Кабміном

Такий розвиток ситуації можливий, якщо у Порошенка не домовляться з прем’єром щодо повного перезавантаження уряду.

Народний депутат від фракції "Блок Петра Порошенка" Борислав Розенблат нещодавно заявив, що офіційна позиція фракції — це повна зміна складу уряду.

Така позиція є цілком зрозумілою, бо Порошенку вигідний новий Кабмін. На Яценюка і "ко" можна буде навісити усіх собак.

Цілком ймовірно, що це виллється у поліпшення особистого рейтингу Президента, який за даними соціологічної служби Gallup, з часу інавгурації впав з 47% до 17% в липні-серпні 2015 року. Якщо Порошенку вдасться усунути Яценюка, то він зможе отримати підтримку населення.

Для Президента новий Кабмін — це новий етап президентства і обнулення попередніх помилок.

Раніше Арсеній Яценюк заявляв, що його фракція "Народний Фронт" залишить коаліцію, якщо буде проголосована його відставка.

Він також спокійно заявив про можливість дострокових виборів, які за результатами останнього опитування, можуть стати останнім цвяхом у його політичній кар’єрі.

У "НФ" не знайдеться депутатів, які голосуватимуть за відставку прем’єра. А отже адептам списання Яценюка слід заручитися підтримкою інших фракцій у Раді, які не входять до коаліції, що буде зробити надзвичайно складно.

А от на думку політолога Володимира Фесенка, Яценюк збереже посаду на наступні кілька місяців. Він вважає, що питання його відставки відкладене до отримання нового траншу МВФ.

2. Позачергові вибори

Попри заяви Яценюка, де він спокійно говорить про позачергові вибори, з точки зору політичної доцільності — це абсолютний фарс, бо "Народний Фронт" за різними дослідженнями не потрапляє у новий парламент.

Очевидно, що прем’єр буде всіляко ухилятися від такого варіанту, аби у нього і соратників було більше часу (до наступних виборів ВРУ) на розмірковування: як зберегтися у політиці?

Цей варіант також невигідний і для "Блоку Петра Порошенка" з огляду на декілька причин.

По-перше, у нове скликання Ради великі шанси мають потрапити опоненти Президента, зокрема "УКРОП" та "Свобода".

По-друге, Порошенку також невигідні позачергові вибори, бо його сила втрачає мінімум 5%, що дорівнює близько 17 кріслам у Раді. А за умови участі Блоку Саакашвілі — рейтинг пропрезидентської сили зменшився б до 13%.

На думку політичного експерта Олександра Солонтая, якщо влада наважиться на позачергові вибори, то це буде найгіршим сценарієм для України, бо це підставить під удар виконання Угоди про асоціацію з ЄС.

3. Комроміс. Звільнення частини міністрів

Коли Яценюк поставив лідерам фракцій ультиматум: або всі члени уряду йдуть у відставку, або всі залишаються, прем’єр не міг не розуміти, що частина міністрів стане жертвою компромісу.

Протистояння уряду і парламенту завершиться певним компромісом, у цьому випадку деякі міністри мають піти, але Яценюк залишиться.

Небажання Порошенка проводити дострокові вибори штовхне його до потреби домовитись з Яценюком для збереження коаліції.

Але у такому випадку є велика ймовірність, що "Самопоміч" і "Батькіщина" залишать лави більшості, однак коаліція збережеться і формально підстав для виборів не буде.

Такий сценарій є найбільш ймовірним на думку політичного експерта Андрія Золотарьова.

Він вважає, що у владі вирішили імітувати єдність і пішли шляхом домовленостей. В наслідок чого до уряду були повернути "блудні" міністри, які вирішили відкликати заяви про відставки. Серед них міністр інформаційної політики Юрій Стець, який є близьким до Порошенка.

Політолог Вадим Карасьов теж думає, що Яценюк збереже свою посаду після виступу у парламенті 16-го лютого — це дата звіту усього уряду перед Радою.

Парламентарі говорять, наскільки буде вдалим чи невдалим звіт уряду, від цього залежить його доля.

За словами Карасьова, якщо нинішня ситуація збережеться, то зміни у Кабміні будуть лише частковими з появою нової посади віце-прем’єра з реформ.

4. Збереження статусу-кво

У збереженні теперішньої ситуації зацікавлений сам Арсеній Яценюк. Звільнення з посади для Яценюка означає фактичне завершення політичної кар’єри. Саме тому він обрав риторику на цементування Кабміну у нинішньому складі.

Хоч прем’єр публічно і заявляє про те, що готовий до відставки, але насправді робить усе, аби цього не відбулося.

Безумовно, що велика заслуга, аби міністри залишились в уряді, належить саме Яценюку.

Натомість, той факт, що міністр агрополітики Павленко вирішив працювати в уряді попри позиції фракції "Самопоміч", яка його запропонувала, говорить про те, що протистояння уряд-парламент дедалі сильніше наростає.

На думку політолога Олександра Голобуцького, Яценюк зараз всіма силами бореться, аби зберегти вплив у парламенті та уряді, себто за своє політичне майбутнє, тому що відставка – це політична смерть для нього.

За словами депутата від "БПП" Мустафи Наєма, Арсеній Яценюк може залишитися прем'єр-міністром. Враховуючи надзвичайну мінливість і домовленості всіх сторін процесу, тому варіант збереження статус-кво цілком можливий. Голоси знайдуться — когось зламають, з кимось домовляться, з кимось сторгуються.

Депутат переконаний, що це не вирішить головну проблему — відсутність довіри до прем'єра.

5. Поглиблення політичної кризи і радикалізація

Уразі, якщо представники влади не наважаться до серйозних змін в уряді і механізм позачергових виборів не буде задіяний, то суспільне невдоволення буде збільшуватиметься. Це загрожує радикалізацією суспільства.

Якщо до 5-го лютого питання про відставку уряду стояло у площині маргінальних думок певних політиків, то після корупційного скандалу і відставки Абромавичуса, у влади з’явилося розуміння невідворотності цих змін.

Наразі вже є заяви від фракцій "Батьківщини" та "Самопомочі", які відмовились працювати з чинним урядом Арсенія Яценюка.

Якщо 16-го лютого і протягом найближчого часу у владі не буде досягнутий компроміс, який влаштує усі політичні сили і громадянське суспільство, то є велика вірогідність, що конфлікт виллється на вулиці.