Трагедія в Княжичах: зрозуміло про причини загибелі правоохоронців

5 грудня 2016, 19:00
Читать новость на русском

Трагедія в селі Княжичі Київської області, під час якої загинуло п’ятеро співробітників правоохоронних органів, вразила українське суспільство. Правоохоронці загинули не від рук злочинців, а через перестрілку між собою під час проведення операції по захопленню грабіжників. Що спричинило трагедію, і які її наслідки, розбиралися журналісти сайту "24".

Трагічна випадковість?

В ніч на 4 грудня в Княжичах проводилася операція по затриманню банди, яка грабує вже тривалий час будинки в Київські області. Правоохоронці підготували засідку. На місце виїхали спецпризначенці КОРД (Корпус Оперативно-Раптової Дії), в одному з будинків розмістилися поліцейські розвідники.

В цей час сусідньому будинку спрацювала сигналізація, тож на виклик виїхали працівники Управління поліції охорони. Вони сприйняли поліцейських-розвідників за злочинців. В ситуацію втрутилися спецпризначенці з КОРД. Результат трагічний – стрілянина забрала життя п’яти людей.

Чому співробітники Управління поліції охорони сприйняли своїх колег за бандитів – незрозуміло. За повідомленням представників МВС, у всіх були розпізнавальні шеврони. Так само певною загадкою лишається те, чому загинуло стільки людей? Адже справа дійшла до того, що одні поліцейські розстріляли чотирьох колег у маркованій машині. Виконуючий обов’язки керівника Національної поліції Вадим Троян заявив, що винних у загибелі встановлять. Заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий також обіцяв у всьому розібратися.


Поліцеські буквально розстріляли марковану машину зі своїми колегами

Хід досудового розслідування перебуває на особистому контролі генерального прокурора Юрія Луценка і президента Петра Порошенка.

Між тим, експерти вважають, що це випадковість і до трагедії призвела неузгодженість дій. Зокрема, на рівні обласного управління Національної поліції і місцевого Броварського відділення поліції, Державної служби охорони. Перед операцією потрібно було встановити, які об'єкти знаходяться під охороною в цьому районі, виключити можливість під'їзду туди патрульного автомобіля.

Слабка професійна підготовка і бардак у системі

Чіткої і повної картини трагедії поки що немає. Та однозначно, що всі її подробиці і причини слідству потрібно з'ясувати, причому якнайшвидше. Не тільки для того, щоб встановити відповідальних, але й запобігти повторенню ситуації.

Потрібно провести швидке і справедливе розслідування. Без затягування, спекуляцій і намагання когось вигородити. Зараз будуть різні версії, чи це сплановано, чи випадковість. Вже роблять заяви інсайдери, адвокати, які стають на захист своїх замовників. Іде жорстка спекуляція. Повинна бути реальна правда,
– переконаний директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк.

Версій кілька і вони кардинально протилежні. Від нескоординованості дій різних підрозділів МВС до того, що одні правоохоронці самі ж обкрадали будинки, інші їх викрили, а треті помстилися за перших. Втім, всі спостерігачі сходяться на одному: проблема в слабкій підготовці поліцейських. Щоправда, і тут версій кілька. Одні експерти вважають, що така непрофесійність пов’язана з погано проведеною реформою. Як зазанчив екс-генпрокурор Віталій Ярема, трагедія – це свідчення кризи в МВС і провал реформи правоохоронних органів. За його словами, причини в непрофесійних діях керівництва МВС, а поліцейська реформа – це розруха, яка призвела до шаленого росту злочинності.


Причиною трагедії став невисокий професіоналізм поліцейських, а не реформа

На думку голови Закарпатської облдержадміністрації Геннадія Москаля, нова поліція виявилася професійно не готовою до розкривання злочинів.

Замінили колишніх працівників міліції на якихось трьохмісячних випускників. Невідомо, хто і де їх вчили. Що треба не тільки вміти паркуватися і робити селфі. Автори реформ втекли з України. Було ясно, що біда від цієї реформи буде,
– заявив Москаль.

Інші переконані: проблема не в реформі, вона розпочалася лише більше року тому. І ті, хто її зараз критикує, якраз навпаки – хочуть повернення старих кадрів часів Кучми-Януковича, коли вони були абсолютно безкарними.

Перевертні в погонах роблять все можливе, щоб відбувся відкат реформи. Вони роблять все, щоб усе зроблене ініціаторами реформи Екою Згуладзе і Хатією Деканоідзе повернути на старі рейки. Вони мріють повернутися в міліцію зразка Кучми-Януковича. В ті часи, коли, якщо ти в погонах – тобі все дозволено,
– наголосив Микола Давидюк.

Політолог також додав, що колишні працівники правоохоронних органів пам’ятають, що коли вони вбили Ігоря Індила (київський студент, що загинув після побоїв на допиті у міліції – 24), їм за це нічого не було. Тоді були протести, студенти перекривали вулиці, але міліції було все одно. Тому, вважає експерт, немає згортання реформи. Є велике бажання її згорнути.

За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, якщо щось і можна критикувати в реформі, так це недостатню увагу професійній підготовці поліцейських. В основному, говорить політолог, претензій до реформи немає.

Частково це проблема реформи, але вже її другого етапу. Треба впорядкувати повноваження відомств і підрозділів, виробити елементарну систему взаємодій. Потрібно не відразу стріляти, а просто розібратися, хто свій, а хто чужий. Банально – це бардак. Така проблема була в 90-х і 2000-х роках. І зараз це залишається актуальним. З приводу професійних якостей є проблеми і нових поліцейських, і у всій поліції в цілому,
– зазначив Фесенко.

Претензії до Авакова будуть, але у відставку він не піде

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, досить активний користувач соцмереж, який зазвичай любить коментувати будь-які рухи українських політиків, у випадку загибелі своїх підлеглих при нез’ясованих обставинах наче води в рот набрав. Офіційно – він відбув у відрядження до Канади. Хоча, коли міністру внутрішніх справ щось заважало висловити свою думку? Тим більше, в даному випадку, коли мова йде про дії його співробітників. Поки невідомо, чи знав Аваков про проведення спецоперації в Княжичах, але зрозуміло, що як міністр, несе відповідальність саме він.

Читайте також: Час Авакова: чому главу МВС хочуть відправити у відставку

Питання про його звільнення, ймовірно, підійматимуть на черговому засіданні парламенту. Але, знаючи звички українських можновладців, добровільної відставки не буде.

Зараз радники Авакова будуть його виправдовувати. Але він мусить сам вийти і за це відповідати публічно. Хоча насправді в Україні не звикли йти публічно у відставку. Це могли собі дозволити реформатори, такі, як екс-міністр економіки Айварас Абромавичус. Аваков – це стара школа,
– вважає Давидюк.

Через добу після трагедії Арсен Аваков таки відреагував на подію. Він повідомив, що стосовно ситуації з Княжичами компетентно працює комісія на чолі із заступником міністра Сергієм Яровим, а також виконувачем обов'язків голови Нацполіції Вадим Троян.

"Щодо ситуації з Княжичами компетентно працює комісія на чолі із заступником міністра Сергієм Яровим. Працює Троян (виконувач обов'язків голови Нацполіції). Я у курсі деталей. І кожен має робити свою роботу", – заявив Аваков.

При цьому міністр внутрішніх справ підкреслив, що переговори в Канаді дуже важливі. Втім, вочевидь, під тиском обставин, заявив, що перерве візит і повернеться в Україну вже 7 грудня.


Арсен Аваков добу збирався з думками, щоб відреагувати на загибель підлеглих

На думку Володимира Фесенка, відставка Арсена Авакова – ризик для коаліції, і звільнити його буде проблематично.

Але розбиратися з цим треба, і персональна відповідальність Авакова в цьому є. Йому треба зробити висновки. Претензії до нього будуть. Питання, коли накопичиться критична маса і, головне – будуть відповідні обставини. Зараз це дуже ризиковано для коаліції,
– підкреслює Фесенко.

Так, Арсен Аваков займає свою посаду за квотою фракції "Народний фронт". Восени були чутки, що Авакова хочуть звільнити і, щоб не порушувати баланс в коаліції, призначити на його місце іншого представника "НФ" – нинішнього секретаря РНБО Олександра Турчинова. Та нічого не відбулося. Арсен Аваков на сьогоднішній день досить впливова людина в українському політикумі, хоча трагедія в Княжичах однозначно "підмочить" його репутацію. Однак, звільнити його можуть не наважитися в БПП і "НФ", оскільки це призведе до розвалу коаліції, і, як варіант, дострокових парламентських виборів, яких обидві фракції категорично не хочуть.

Як зазначає Микола Давидюк, звільнити Авакова можуть під тиском суспільства. Хоча, швидше за все, крісла захитаються під деяким керівниками департаментів, які організовували операцію, а також Вадимом Трояном, який після відставки Хатії Деканоідзе виконує обов’язки очільника Національної поліції.

Але є дійсно загроза згортання реформи правоохоронних органів. Зокрема, Геннадій Москаль виступає взагалі за відміну атестації працівників і пропонує повернути всіх тих, хто працював при Януковичі, розкриваючи реальні злочини, але не брав безпосередньої участі в протизаконних діях проти учасників мирних протестів взимку 2014 року. Такий "рецепт" явно приведе до повернення тих, хто займався колись "кришуванням" різних кримінальних структур, наслідком чого став безпреценденто великий рівень корупції в структурі МВС, і який знизився з початком реформи. На Майдані мирні протести придушували не більше тисячі-двох правоохоронців.

Тому трагедія, по-перше, показала, що проблеми в проведенні реформи є. І слаба ланка – професійність. Але, якщо Аваков і далі на посади своїх заступників призначатиме працівників без досвіду роботи, то проблеми і далі продовжуватимуться.

По-друге, реформу необхідно продовжувати. Як зауважив політтехнолог Тарас Березовець, у всіх країнах, які перемогли організовану злочинність, будь-то США 1930-1950-х або Італія 1990-х, поліція і спецслужби спиралися на підтримку суспільства. Тому що це проблема не окремо силових структур, а всіх громадян.

На жаль, поки це усвідомлення не прийде, поліція буде залишатися тим самим одним воїном у полі. Загиблі поліцейські і співробітники держохорони до кінця виконали обов'язок і загинули в результаті трагічної випадковості. Ця трагедія не має права стати приводом для брудних політичних розглядів. Бридко спостерігати танці на кістках. Що необхідно, так це незалежне розслідування,
– написав він на своїй сторінці у Facebook.

Сьогодні важливо не тільки провести повноцінне слідство, але й зробити належні висновки. Інакше суспільство буде розчароване не тільки в поліції, а й у самих реформах. І це буде реванш тих, хто хоче, щоб Україна ставала дедалі слабшою і несамостійною.

Читайте також: Відставка Деканоідзе: кінець епохи грузинських реформаторів