Політичний важковаговик із скандальною репутацією
Арсена Авакова можна сміливо назвати політичним важковаговиком. В політиці він давно. Як і більшість політиків, змінив чимало партій. У велику політику він заходив з "Нашою Україною" Віктора Ющенка. Потім пробував пробитися у партії "За Україну!" Вячеслава Кириленка. Далі вибрав більш рейтингову ВО "Батьківщина". Після Революції Гідності перейшов до прем’єрської тоді політсили "Народний фронт". Власне, посада глави МВС дісталася йому за квотою "НФ".
В його біографії є достатньо темних плям. Проти нього при Януковичу – в 2012 році – порушували кримінальну справу за статтею "перевищення влади та службових повноважень", а в квартирах Авакова тоді провели обшуки. Щоправда, Аваков вчасно зорієнтувався і виїхав до Європи, де перебував аж до втечі Януковича.
Аваков має вірменське походження. В Україні він тривалий час вважався політиком місцевого розливу. З 2005 по 2010 роки з подачі "Батьківщини" він очолював Харківську обласну держадміністрацію.
Зірковий час для Арсена Авакова настав після призначення міністром внутрішніх справ. Міністр став активно піаритись в ЗМІ, а також соціальних мережах. Журналісти навіть жартували, що основну роботу він проводив не в міністерстві, а у Facebook, де постійно розміщував пости. Крім того, Аваков часто потрапляв у епіцентри різноманітних скандалів. Один із найвідоміших – сварка у прямому ефірі між ним і головою Одеської ОДА Міхеїлом Саакашвілі, на якого глава МВС вилив стакан води. Такий досить неординарний поступок для чиновника вищого рангу стався через звинувачення з боку Саакашвілі Авакова в корупції.
Втім, як кажуть, немає диму без вогню. Зокрема, в 2015 році журналіст і нардеп Сергій Лещенко звинуватив близького до Авакова партнера по бізнесу, нардепа Ігоря Котвіцького у виведенні в панамські офшори близько 40 мільйонів доларів.
В 2016 році Генеральний прокурор Юрій Луценко ініціював перед прем'єром-міністром призначення службового розслідування щодо того, чому глава МВС Арсен Аваков не повідомив про наявність у нього конфлікту інтересів при розслідуванні МВС справи його бізнес-партнера Ігоря Котвіцького. Результати такої перевірки наразі невідомі.
Аваков vs Турчинов: сценарії і варіанти
Повідомлення про відставку Авакова і заміну його Олександром Турчиновим з’явилася, так би мовити, не на пустому місці. Перш за все, міністр внутрішніх справ не дуже влаштовує президента Петра Порошенка. Реально – зовсім не задовольняє інтереси глави держави. Не тільки через те, що формально належить до партії "Народний фронт". Арсен Аваков ще з моменту призначення ніколи не вважався на 100% президентською людиною, тобто не був лояльним до Порошенка. Як зазначив у коментарі сайту голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, президент зітхнув би з полегшенням, якби Аваков подав у відставку ще рік тому.
Але для Авакова посада міністра внутрішніх справ – ідеальна площадка для власної розкрутки. За словами директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, ця посада укріпила його і зробила з нього політика національного рівня.
Раніше його сприймали як харківського губернатора. Сьогодні він політик національного рівня. Це вища політична ліга. Аваков входить у десятку, а, можливо, й п’ятірку найвпливовіших політиків. Він може на рівних спілкуватися з олігархами, з будь-яким міністром, прем’єром. Він навіть більш впливовий, ніж Володимир Гройсман,
– вважає політолог.
Аваков своїми політичними амбіціями дійсно створює проблеми для Петра Порошенка, який не любить конкуренції. До того ж протягом останнього тижня Арсен Аваков зробив низку гучних, фактично антипрезидентських заяв у зв’язку з пожежею на телеканалі "Інтер". До кінця не відома його роль у конфлікті навколо будівельної компанії "Київміськбуд". Зокрема, його підозрюють у причетності до атаки на будівництво компанії в Святошинському районі Києва. Міністр внутрішніх справ звинуватив Порошенка у зв’язках із народним депутатом з "Опоблоку", екс-керівником адміністрації Януковича – Сергієм Львочкіним. Колишній соратник президента-втікача, як відомо, має вплив на "Інтер", а також пов'язаний із "Київміськбудом".
Ідеолог інформаційної політики "Інтера", громадянин Росії Шувалов – повинен бути висланий з країни. Відносно Льовочкіна і його політичних вигодованців на російські гроші – необхідно неупереджене розслідування і публічне оголошення результатів!
– написав він на своїй сторінці у Facebook.
Крім того, під час інтерв’ю на телеканалі "24" в програмі "Лівий берег" Аваков прямо натякнув на те, що "Інтер" підіграє президенту.
Читайте також: Моя амбіція – провести реформу МВС, і щоб люди в це повірили, – Аваков
Подивіться, як веде свою політику "Інтер": він критикує лише "Народний фронт" і ні слова не говорить про президентську партію. Я не заявляю, що Порошенко домовився з Льовочкіним. Однак, я не можу собі пояснити, чому більшість в політикумі дозволяє собі домовлятися з ним (Львочкіним, – ред.),
– зазначив Аваков.
Тому, звичайно, приводів у Порошенка більш, ніж достатньо. Однак відправити у відставку міністра внутрішніх справ непросто. За словами Володимира Фесенка, в першу чергу, це необхідно узгодити з керівництвом "Народного фронту", який є членом коаліції разом із БПП. Інакше може виникнути політична криза, розвал коаліції і, як результат цього – дострокові парламентські вибори, в яких Порошенко не зацікавлений.
Порошенко начебто і хоче забрати цю посаду. Але розуміє, що різкі кроки можуть зруйнувати коаліцію. Дострокова кампанія дасть такий результат, що президенту не буде з ким створювати коаліцію. Тому він хоче, якщо і змінювати міністра внутрішніх справ, то на когось, хто б гарантував забезпечення збереження коаліції. Але при цьому буде більш лояльним до президента і більше на нього орієнтуватися,
– переконаний Микола Давидюк.
Але, окрім згоди "Народного фронту", потрібне ще результативне голосування в парламенті. Та й згода самого Авакова, який точно не стане добровільно йти з посади, яка приносить йому високі політичні дивіденди. Він може піти на конфлікт, вважає Володимир Фесенко.
Читайте також: Відставка Арсена Авакова можлива за кількох умов, – Фесенко
До речі, Олександр Турчинов поспішив заявити про те, що Авакова звільняти не будуть, а сам він ніяк не збирається зайняти його крісло, та назвав такі чутки "кремлівськими провокаціями".
Розмови про конфлікти в силовому блоці та мій перехід в Міністерство внутрішніх справ – чергова спланована провокація. Сьогодні через окремі мас-медіа була вчинена чергова інформаційна диверсія російської пропагандистської машини на нашій території. Стиль роботи кремлівських провокаторів і їхні заготовки залишаються незмінними – дестабілізувати. Неправдиві чутки про моє нове призначення ширяться у розпал путінського збройного божевілля на наших кордонах і на окупованих територіях нашої держави,
– написав Турчинов на своїй сторінці в Facebook.
Олександр Турчинов одразу відхрестився від крісла глави МВС і звинуватив у всьому Москву
Пояснення притягнуте за вуха. Не можна в кожній кадровій перестановці звинувачувати "руку Москви". Чомусь при інших кадрових перестановках Турчинов не вбачав російські провокації. Хоча зрозуміло, що секретар Ради національної безпеки і оборони просто не хоче внутрішнього конфлікту з Аваковим, який може запідозрити Турчинова у домовленостях з Порошенком за його спиною.
При цьому експерти не вважають Арсена Авакова ефективним міністром внутрішніх справ. На думку Давидюка, він більше піарився і не займався реальною реформою в правоохоронних органах, а створення нової поліції так і не доведено до логічного завершення. Крім цього, у державі значно зросла злочинність, хоча цей факт міністр пояснює тим, що тепер правоохоронці не маніпулюють зі статистикою. В свою чергу Фесенко вважає, що після відходу Авакова реформа може прискоритися.
Але справа не тільки в особистості Авакова. Питання в тому, що кадрові зміни в силовому блоці фактично зроблять його повністю підконтрольним президенту Порошенку.
Порошенко хоче провести кадрові зміни в силовому блоці так, щоб укріпити власні позиції. Він закрив питання з генпрокурором. Далі перейшов до прем’єр-міністра. Поступово Порошенко позбувся Арсена Яценюка і замінив його Гройсманом. Кандидатура Авакова на посаді міністра внутрішніх справ не ідеальна, але, як мінімум, вона не створює монополію в руках глави держави,
– зауважив Давидюк.
Ситуація справді неоднозначна. З одного боку, ненайпрофесійніший міністр, який зайнятий своєю рекламою, а не реформами. З іншого – президент, який хоче максимально сконцентрувати в руках важелі впливу в силовому блоці. Причому, швидше за все, рано чи пізно Порошенко свого досягне. Але виникає питання: це українська система державного управляння так не досконала, чи це все ж хвороба, яка виражається в прагненні сконцентрувати всі важелі влади в своїх руках, вражає всіх українських президентів?
Читайте також: Нові партії в Україні: хто що обіцяє і чи варто вірити