Грузинська реформаторка

Хатія Деканоідзе – людина з команди екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі. Свого часу – з 2007-го по 2012-й – вона була ректором Академії поліції Міністерства внутрішніх справ Грузії і директором Національного центру експертизи. В 2012 майже півроку очолювала грузинське міністерство освіти.

В Україну Хатія приїхала одразу після Революції Гідності, щоб допомогти новій владі проводити реформи, зокрема правоохоронних органів. Як відомо, Саакашвілі під час свого президентства зміг провести досить кардинальну реформу поліції. Тому грузинський досвід для України дуже доречний. Тим більше, що через корупцію в правоохоронних органах довіра громадян до їх представників знизилася до нуля.

Деканоідзе разом із своєю співвітчизницею Екою Згуладзе, яка була призначена заступником міністра внутрішніх справ, розпочали реформу. Влітку 2015 року була нарешті створена Національна поліція, яку й очолила Деканоідзе.

За трохи більше ніж рік вдалося сформувати патрульну поліцію в 32 містах України. Також активно проводилася переатестація всіх кадрів, відбувалася тотальна зачистка в правоохоронних органах. Не обійшлося без перекосів і скандалів. Зокрема, щодо призначення голови Вінницької обласної поліції Антона Шевцова, якого запідозрили в сепаратизмі. Також відомий трагічний інцидент, коли під час переслідування поліцейськими машини-порушника патрульним Сергієм Олійником був застрелений 17-річний пасажир.

З іншого боку, незважаючи на помилки і промахи, певною мірою українці стали більше довіряти молодим патрульним.

Причини і версії відставки

Під час брифінгу 14 листопада Хатія Деканоідзе заявила, що провела велику роботу і заклала фундамент для подальшого розвитку національної поліції. За її словами, завдяки реформі вдалося довести, що поліція повинна бути чесною, порядною, відкритою і з людським обличчям. Було відкрито 1000 справ за фактами корупції в поліції.

Ніхто не скаже, що я віддавала злочинні накази. Є проблеми і недоліки, але ми не відвернулися, не ігнорували скарги. Довіра до нас виросла, а поліцейські готові працювати за новими принципами,
– заявила екс-голова Національної поліції.

При цьому було помітно, що Деканоідзе нервує, вона досить сильно кілька разів грюкнула кулаком по столу.


Деканоідзе вважає, що заклала фундамент реформи і зробила поліцію відкритою

Хатія назвала три причини свого звільнення: погане фінансування поліції, відсутність належної реформи прокуратори і суддівської системи, а також втручання в роботу поліції політиків.

Я не виносила сміття, але звертаюся до всіх: відмовтеся від втручання в роботу Національної поліції. Призначення не можуть погоджуватися з політиками. І політики не можуть використовувати нас для захисту своїх політичних інтересів. Без розуміння цього країна буде приречена на протистояння між суспільством і владою,
– заявила вона.

На думку директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталія Кулика, Хатія Деканоідзе пішла саме через спроби втручання політиків.

Тепер ці накази віддаватиме в.о. керівника НПУ Вадим Троян. І повірте, в нього проблем з принципами та конфліктом інтересів не буде. Розігнати людей на Майдані із застосуванням сили і спецзаходів? Стріляти? Не питання!
– написав він у Facebook.

Та голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає інакше. В коментарі сайту він зазначив: відставка голови Національної поліції навряд чи була пов’язана з якимись внутрішніми конфліктами в структурі МВС. Єдина причина цієї відставки – звільнення напередодні з посади голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі. Сама Деканоідзе, за його словами, можливо, і не пішла б.


Саакашвілі міг наполягти на тому, щоб Деканоідзе звільнилася

Швидше за все, сам Саакашвілі переконав її піти і зробити таку заяву, оскільки вона входить в його команду. До речі, була інформація про те, що Саакашвілі під час зустрічей, приміром, із західними дипломатами видзвонював її і Давида Сакварелідзе (екс-заступник генпрокурора – 24) і вимагав негайно приїхати. Тому логіка така: раз він іде, то й інші також,
– зазначив політолог.

В свою чергу Саакашвілі заявив, що грузинські реформатори не підкорилися корупційним правилам гри, тому і звільняються. При цьому він заперечив свою участь у рішенні Деканоідзе.

Хатія сама приймає такі рішення. Її рішення було логічним, не спонтанним. Вона дуже вдумлива, серйозна людина. Я вважаю, що це не спонтанно, і на це є свої причини. Причини криються в тому, що в Україні кілька місяців тому почалося згортання реформ... Президент Порошенко остаточно вибрав шлях збагачення власного клану, після зміни уряду вступив у договорняк з корупційними кланами всередині Ради. Тому Хатія – це всього лише окремий прояв,
– зазначив Саакашвілі.

Є й дещо конспірологічна версія відставки Деканоізе. Як заявив політичний експерт Дмитро Левусь, до звільнення голови Нацполіції доклали руку депутати від Радикальної партії. За його словами, Ігор Мосійчук і Андрій Лозовий вже давно публічно виступали проти голови Деканоідзе через її сумнівні досягнення на цій посаді та закликали її зняти з себе повноваження.


Радикал Ігор Мосійчук критикував і виступав за звільнення Хатії Деканоїдзе

Мосійчук ініціював засідання Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, на якому піднімав питання щодо службової невідповідності голови поліції, де була присутня і сама Хатія Деканоідзе. Тоді вона не змогла повноцінно відзвітувати на рахунок поточної ситуації у підконтрольному їй відомстві,
– зауважив Левусь.

Версії про те, що Хатія Деканоідзе не довела до кінця жодного з починань, дотримується і експертна група "Поліція під контролем". На думку експертів, Деканоідзе чимало зробила для старту довгого процесу становлення поліції як сервісної служби, а не суто репресивного органу. Але за рік, який вона керувала поліцією, не доведено до логічного завершення жодного значущого великого реформаторського почину (крім завершення запуску патрульної поліції по всій Україні і створення Управління із захисту прав людини).

На жаль, майже всі прогресивні ідеї, що рясно озвучувалися нею на численних прес-конференціях і презентаціях (реформа кримінального блоку поліції, реформа служби дільничних, запуск "шкільних поліцейських", реформа служби внутрішньої безпеки, створення Академії Національної поліції тощо), так і залишилися тільки в якості концепцій і проектів. Найбільш масштабне і складне завдання — очищення нової поліції від непрофесійних і недобропорядних міліціонерів шляхом атестації — було, по суті, провалено,
– написали вони.

Крім того, "Поліція під контролем" вважає, що Хатія відкрито підтримувала досить сумнівні для суспільства законодавчі ініціативи депутатів у сфері регулювання повноважень поліції при розслідуванні злочинів.

Наслідки відставки

Володимир Фесенко переконаний, що політичних наслідків після відставки Деканоідзе не буде. Але дуже важливо, хто займе її місце. На думку політолога, найбільш оптимальним був би варіант, якщо це буде нейтральна фігура.

Бажано, щоб це була неполітична фігура з реформаторським потенціалом. Тоді буде толк. Щоб новий очільник Нацполіції не був чисто політичною фігурою, яка б працювала в інтересах якоїсь політичної команди,
– зауважив експерт.

Водночас сама Хатія Деканоідзе висловилася за проведення відкритого конкурсу на заміщення посади голови Нацполіції. При цьому вона досить ясно дала зрозуміти, що нинішній виконувач обов’язків Вадим Троян політично залежна людина, і вона не бачить його на цій посаді.


Вадим Троян, вважає Хатія, не може очолити поліцію через політичну залежність

Читайте також: Що буде після відставки Деканоідзе: коротко про важливе

Як вважає Володимир Фесенко, швидше за все, між президентом Петром Порошенком і міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим буде певний розмін.

Навряд чи президентська команда погодиться, щоб главою Нацполіції стала людина Авакова. Але і глава МВС не буде в захваті, якщо це буде людина Порошенка. Можуть шукати якусь рівновіддалену фігуру,
– вважає він.

Щодо ж планів Хатії Деканоідзе, то поки вона уникнула відповіді, чи буде займатися політичною діяльністю. Екс-керівник Нацполції лише зазначила, що займеться вихованням сина і своїм здоров’ям.

Про майбутнє вже в майбутньому. Я не політик,
– зауважила Деканоїдзе.

Хоча з великою вірогідністю вона буде в команді Міхеїла Саакашвілі, який зараз створює нову партію і збирається добиватися дострокових парламентських виборів. Тому фігура Хатії Деканоідзе для нього має велике значення. Адже вона впізнавана в Україні і має позитивний імідж реформаторки.

З іншого боку, на тлі подій, які зараз розгортаються в Україні, зокрема, протести в центрі Києва, Деканоідзе, можливо, не захотіла виконувати чиїсь доручення "зверху", розуміючи наслідки. Тому й вирішила піти самостійно і красиво.

В той же час зі звільненням Деканоідзе, можна сказати, закінчився період грузинських реформаторів в Україні. Як би там не було, але свій внесок вони зробили. Звичайно, без промахів не могло бути. Крім того, вони працювали в екстремальних умовах в країні, рівень корупції в якій зашкалює.

Як далі розвиватиметься Національна поліція, важко сказати. Фундамент закладений, але пройшло мало часу. Є дуже великий ризик, що нову поліцію захочуть використовувати у власних інтересах. Це перекреслить не тільки саму реформу, але й взагалі інші здобутки за останні два роки. Українці розчаруються в правоохоронцях, і змінити це відношення буде дуже складно.

Читайте також: Ініціативи Саакашвілі: нові обличчя в політиці чи фальстарт екс-президента?