УКР РУС
28 квітня 2015, 21:55
4

Треба пояснити суспільству, що ми не можемо мати дешевих чиновників, — фахівець

Чи бачить в Україні економічні перспективи ЄС розповіли гості студії Телеканалу новин "24" – голова фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко та виконавчий директор європейської бізнес асоціації Анна Дерев'янко.

Саміт "Україна-ЄС"

Яременко: Сигнали від Європи не стали новиною, але вони чіткі. Україна — не одна у війні проти Росії, ЄС не сприймає анексію Криму, і готовий надавати допомогу у реформуванні та боротьбі з корупцією. Це не нові тези, але на саміті європейці чітко запевнили Україну у підтримці.

Дерев'янко: ця конференція була націлена не на те, щоб залучати інвесторів до зміцнення держави, а для того, аби показати — що Україна зробила. Ті люди зібрались, щоб послухати прогрес України щодо реформування держави. На ній були присутні в переважній більшості політичні сили з-за кордону, представники європейських еліт. Географія представництва вражає. Бізнес був мало представлений. Основний наголос — на представників урядів, на те, що зробили наші урядовці з приводу реформування. Також були поради з боку європейських країн щодо реформування та змін в Україні.

Реформи

Дерев'янко: Ми можемо всередині країни говорити, що швидкість змін має бути більшою. Важливо продемонструвати не лише європейським і світовим установам, але й українцям, що влада може зробити і провести реформи до кінця. Головне — сфокусуватись на 2-3 реформах і довести їх до логічного завершення. Важливо показати суспільству, що уряд таки може втілювати в життя реформи та зміни для процвітання країни.

Яременко: Залучення фінансової допомоги та інвестицій — зараз про це говорити важко, адже нема ясності щодо війни на Сході. На мою думку, на саміті Президент і Прем’єр-міністр зрозуміли, що реформами потрібно займатись. У нас навіть немає чіткого плану того, до чого ми рухаємося, бо є три документи, згідно яких мають проводитися реформи — "Стратегія-2020", план уряду та коаліційна угода. Та вони між собою ніяк не пов'язані. Тобто — чи має Україна план реформ, і до чого вони мають призвести. Треба бути об’єктивним – у нас великі проблеми у реалізації плану реформ.

Дерев'янко: Яценюк на саміті сказав, що уряд не має інструментів для залучення інвестицій. Мені здається, що уряд їх має, бо треба робити певні кроки для покращення інвестиційного середовища. Дуже важливо, щоб в цьому році уряд міг провести просту податкову реформу, яка буде спонукати до виведення з тіні тих, хто там зараз є.

Державне управління

Дерев'янко: Треба зробити якісне державне управління. Мають бути підвищені зарплати і скорочені перелік держслужбовців. Треба пояснити суспільству, що ми не можемо мати дешевих чиновників. Це для того, щоб вони були мотивовані і не крали. В Україні варто працювати, покращувати і рухати її вперед. Вона може запропонувати перспективи в галузі сільського господарства, інфраструктурі, текстильній галузі, енергоефективності та іншому. Треба продукувати набагато більше позитивних новини. Варто мотивувати себе до рішучих дій підтримувати державу.

Податки та бізнес

Яременко: Мінські домовленості не працюють. Як зупинити війну – цієї відповіді нема. Все впирається не лише у війну, а також в ускладене оподаткування. Треба робити позитивні зміни, а не новини, вони прийдуть потім. Неможливо уникнути підвищення тарифів чи нема гарантії, що чиновники знову не полізуть в кишеню до українців. Проблема у відсутності довіри до реформ. А це впливає і на європейців. Наш бізнес не може звертатись до установ за допомогою, бо він не може показати бізнес-план та реальні прибутки. Держава не знає — що хоче бізнес, а бізнес не знає — чого хоче держава. Великий інвестор може працювати з олігархами. Тож радикальні реформи — річ небезпечна. Деолігархизація важлива з точки зору створення судової системи.