Трибунал, Росія, вето. Безкарності не буде

30 липня 2015, 20:01
Читать новость на русском

18 країн, що втратили своїх громадян внаслідок падіння збитого Boeing 777, отримали ляпас від Росії, яка заблокувала створення міжнародного трибуналу для покарання винних у трагедії. Це не означає, що покарання не буде. Просто воно буде реалізоване через інші процедури.

Росія у Радбезі ООН прогнозовано наклала вето на створення міжнародного трибуналу. Рішення своє пояснила словами власного представника в ООН Віталія Чуркіна.

Сьогоднішній проект резолюції був позбавлений будь-якої правової або прецедентної основи. Ми неодноразово роз'яснювали це колегам, але автори відмовилися діяти у дусі співробітництва, заздалегідь знаючи, що це не призведе до результату. Будемо сподіватися, що розслідування розбереться, і безкарність наступить і щодо тих, хто збивав літак, і тих, хто направляв його в зону військових дій,
— сказав він.

Російський МЗС при цьому наполягає, що "Російська Федерація, всіляко прагнула запобігти розколу в РБ ООН і перевести питання в конструктивне русло, та не вважала можливим пропустити нав'язуване Раді Безпеки політизоване рішення". Там також повідомили, що Росією був підготовлений власний проект резолюції, який у російському зовнішньополітичному відомстві, про всяк випадок, нікому не показують.

Рішення Росії стало образою для всіх країн, громадяни яких стали жертвами теракту. Але жодним чином не вплинула на їхню рішучість встановити та покарати винних.

Міністр закордонних справ Нідерландів Берт Кундерс зазначив, що його країна, Малайзія, Австралія, Бельгія та Україна продовжать роботу для пошуку механізмів щодо покарання винних у катастрофі літака Малазійських авіаліній MH17. Він також наголосив, що Нідерланди (громадянство яких мала переважна більшість загиблих пасажирів літака) не заспокояться, поки не будуть встановлені всі факти і правосуддя не восторжествує. Міністр висловив сподівання, що світова спільнота продовжить співпрацю з притягнення до відповідальності всіх винних.

Читайте також: Збитий Boeіng-777 у цифрах (Інфографіка)

З політичної точки зору – ветування стало визнанням Росії власної провини. Як пояснив сайту "24" президент комітету Ради Європи щодо запобігання тортурам і нелюдського поводження Микола Гнатовський, Росія була поставлена перед вибором з двох незадовільних варіантів: або довести всьому світу, що у неї є підстави побоюватися трибуналу, або погодитися на трибунал, а він призвів би до відповідальності найвищих посадових осіб.

"Другий варіант був менш прийнятним, тому вони змушені були піти на величезні додаткові репутаційні втрати", — сказав він.

Читайте також: На терористі шапка горить: Україна відреагувала на провал трибуналу

З точки зору міжнародного права – тепер відкривається певне місце для маневру у виборі способу встановлення та покарання винних у загибелі пасажирів збитого літака.

Найбільш обговорюваний варіант розвитку подій – рішення Генеральної асамблеї ООН на підтримку створення трибуналу. У цьому випадку Росія вже не матиме права вето. Тут під час голосування одна держава має один голос, який не вважається більш цінним за інші. Для прийняття рішення потрібно буде зібрати дві третини голосів. Це буде складно, особливо, якщо зважити на те, що Росія, очевидно, докладе чимало зусиль, аби заблокувати рішення. Але це цілком реально, особливо, якщо згадати, як Генеральна асамблея ООН у березні минулого року ухвалила резолюцію про територіальну цілісність України.

Такий варіант можливий, це буде новелою у міжнародному праві. Хоча, знову ж таки, Рада безпеки має право вимагати співробітництва із трибуналом від держав. Резолюції Радбезу обов’язкові, резолюції Генасамблеї – ні. Тобто, вони не мають такої юридичної сили,
— пояснив Гнатовський.

Другий варіант розвитку подій, за його словами, — створення трибуналу угодою між зацікавленими державами. Наприклад, тими п’ятьма державами, які подали проект резолюції. Такий трибунал буде нагадувати Нюрнберзький трибунал, який був створений угодою чотирьох держав. Але він також не матиме авторитету міжнародної організації і сторонні держави (в тому числі і Росія) не будуть зобов’язані з ним співпрацювати без додаткових рішень тієї ж Ради безпеки ООН.

Ще один варіант, який може бути поєднаний з першим чи другим варіантом – гібридний трибунал, який поєднує у собі риси національного суду однієї або кількох держав, та міжнародного суду. Цей варіант може бути реалізований шляхом угоди ООН з однією або кількома державами, які зацікавлені у трибуналі. Зрештою, можуть бути винайдені якісь нові форми. Зрештою, трибунали і створюються у новаторський спосіб. Це теж ймовірний варіант, — зазначив президент комітету Ради Європи щодо запобігання тортурам і нелюдського поводження.

У будь-якому випадку, встановлення винних у загибелі 289 людей та їхнє покарання – неминучі. Незалежно від бажань Росії. Це лише питання часу. Його, вочевидь, знадобиться чимало. Але, як пояснив голова правління фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко, "коли мова заходить про складні міжнародні процеси чи ситуації не варто наївно вважати, що вони можуть бути розв’язані одним наскоком".

Тому запасаємося терпінням і спостерігаємо, як проти Росії посилюються санкції, поглиблюється її ізоляція і як вона сама руйнує власний імідж. Власне, кожний із вище перерахованих варіантів мінімально матиме саме такі наслідки.

КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ

Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва:

Далі є два варіанти розвитку подій, які можуть відбутися одночасно. Це голосування, з одного боку черговим свідченням безсилості Радбезу ООН при праві вето одного з агресорів. Це означає, що відкривається достатньо довга перспектива реформи ООН, яка і так іде, але безуспішно. Ця ситуація може стати останнім поштовхом для того, щоб уже в вересні зайнятися цим питанням.

Другий варіант – розвиток самого кримінального процесу по жертвах збитого Boeing 777. У вересні на Генасамблеї можна голосувати це на загальному засіданні двома третинами голосів. Це буде трошки інший, але все одно ООН-івський трибунал.

Можна піти швидшим шляхом і доручити це розслідування Нідерландам. Прокуратура цієї країни координує зараз слідство, Нідерланди можуть розглянути цю справу у своєму національному суді. У голландському суді є палата з міжнародних справ, яка може розглянути цю кримінальну справу, встановити винних і винести відповідні вироки. Це буде юридичне закріплення вини Росії у збитому літаку, у присутності на сході України і так далі. Це потягне за собою подальші санкції, ізоляцію і пришвидшить російську поразку.

Сергій Солодкий, експерт Інституту світової політики:

Думаю, що ні в кого не було сумнівів, навіть у ініціаторів цієї резолюції, в тому, що Росія її заветує. Це було передбачувано. Але цей розгляд у Радбезі ООН був необхідний, щоб показати: країни зробили все можливе для створення трибуналу вже зараз. Він був потрібний, щоб показати, як на злодієві горить шапка. Я більш ніж упевнений, що провідні розвідувальні служби достеменно володіють інформацією про те, хто винуватий у цій трагедії. На рівні розвідданих, на мою думку, в урядів світу сумнів немає. Росія це так само розуміє.

Далі буде тривалий процес. Але тепер трибунал буде не просто по збитому "Боїнгу". Це, фактично, буде трибунал по всій тій агресії, яку чинила Російська Федерація в останні півтора роки проти України. Мова йде не лише про 298 людей, а про тисячі загиблих через російську зброю, російських вояків, російську пропаганду.

Можуть бути реалізовані різні механізми. Це може бути і згадуване багатьма голосування на Генеральній асамблеї ООН. Це може бути і створення трибуналу країнами, які причетні до створення резолюції, яка розглядалася цієї ночі у Раді безпеки ООН. Це може бути національний суд тієї ж Голландії. Нинішня Росія може не визнавати їхню юрисдикцію, але через років п’ять, десять нова влада її визнає. Такі прецеденти в історії уже були.

Це займе час, до цього треба бути готовими. Росія так просто не буде здаватися. Але тут вже багато буде залежати уже навіть не від зовнішніх акторів, а від громадян цієї країни.