Центральна та Східна Європа пішла під воду
Травневі дощі спричини сильні повені з катастрофічними наслідками у Центральній та Східній Європі. Удар водяної стихії прийняли на себе Угорщина, Чехія, Сербія, Словаччина, Австрія, Німеччина.
Та найбільше дісталося від високої води нашим західним сусідам - полякам, у них розлилася Вісла. Жертвами повеней у Європі стали понад два десятки людей - 15 з них загинули у Польщі. Потоки каламутної води вигнали з дому більше 20 тисяч мешканців. Чимало людей не встигли підготуватися до евакуації і залишали на поталу стихії усе нажите добро.
Місцевий мешканець (Польща): “Свою сім’ю я евакуював день перед повінню. Сам виїхав в останню хвилину. Батьки дружини не встигли евакуюватися. Їх пізніше забрали гелікоптером”.
Висока вода рухалася з півдня на північ. Головний удар прийняли на себе передмістя Варшави. Вода прорвала земляні вали у ста кілометрах від польської столиці. Затопило близько 20-ти населених пунктів. Потерпів від повеней і Вроцлав - а там тільки відремонтували дороги до “Євро-2012”. Туди високу воду принесла ріка Одер. У Кракові Вісла піднялася на 3 метри вище рівня надзвичайної ситуації. На щастя, саме місто постраждало не дуже сильно.
Поліцейський (Польща): “У цій місцевості розташовані 120 будинків. 50 з них уже пошкоджені внаслідок зсуву ґрунту. Ще з десяток очікує така ж доля. Евакуйовано 20 людей”.
У Варшаві води Вісли на метр перевищили критичну межу. Рятувальники укріпили береги лантухами з піском. Це, значною мірою, допомогло уникнути катастрофи. Утім, заради безпеки влада закрила одну з головних магістралей Варшави, не працювала частина шкіл та дитячих садочків. На випадок погіршення ситуації розробили детальний план евакуації мешканців.
Ганна Гронкевич-Вальц (мер Варшави): “Ми сподіваємося, що нічого поганого не станеться. Але ми повинні бути напоготові і швидко реагувати на повідомлення людей про надзвичайні ситуації”.
На боротьбу із стихією вийшли військові і пожежні, і навіть сапери. Вони підривали береги, намагаючись таким чином скерувати ріку в інше русло. За попередніми оцінками, висока вода завдала Польщі збитків на 2,5 мільярди євро. Влада обіцяє потерпілим компенсації.
Дональд Туск (прем’єр-міністр Польщі): “У нашому розпорядженні є 2 мільярди злотих, аби негайно запустити механізм надання допомоги тим, хто втратив будинки”.
Не залишила на одинці з бідою Польщу міжнародна спільнота. Однією з перших допомогу надала Україна. Кабінеті Міністрів виділив полякам 5 мільйонів гривень. Крім того, на ліквідацію наслідків стихії у Польщу скерували десятки українських рятувальників та спеціальну техніку. Частину провини за повінь поляки поклали на бобрів та інших гризунів, мовляв, вони подірявили дамби, які захищали міста. Деякі фахівці уже зазначають - такої повені поляки не бачили більше ніж 120 років.