У січні буде новий сплеск напруження між Україною і Польщею, – експерт
Сам факт візиту президента Польщі Анджея Дуди в Україну – позитивний. Діалог з Порошенком був непростим, але вдалося досягти кількох важливих домовленостей. Однак у січні 2018 року не виключений новий сплеск напруження у стосунках країн.
Про це сайту "24" повідомив політичний експерт Євген Магда.
Політолог звертає увагу на кілька речей за підсумками зустрічі Анджея Дуди і Петра Порошенка. В першу чергу – щодо поглядів на історичні питання.
Читайте також: Зустріч Порошенка з Дудою: про що домовились президенти
"Повернення до питання ексгумації загиблих воїнів і узгодження наявності доказів для встановлення пам’ятників героям УПА в Польщі – плюс. Такий підхід до історичних питань має бути і в Україні, і в Польщі. Адже, зокрема, пам’ятник воїнам УПА в Грушовичах знесли польські місцеві активісти, оскільки вважають, що він встановлений не реальним загиблим українцям", – зазначає Магда.
По-друге, на думку політолога, позитивна домовленість про скорочення чорних списків з обох боків. Насправді, зауважує експерт, українські чорні списки більш довгі, ніж польські. І їхнє скорочення, на його переконання, стане тестом на спроможність знайти спільну мову і реагувати на існуючі у відносинах виклики.
Також Євген Магда вважає непоганою ідеєю спільного митного контролю, це призведе до інтенсифікації товарообігу, насамперед автомобільних перевезень.
"Градус напруження у відносинах України і Польщі зараз знизився, тому що йдуть різдвяні і новорічні свята. Але треба розуміти, що польські президент чи інші міністри – насамперед пропольські, а не проукраїнські", – наголосив експерт.
Польща хоче бути більше активною у своїй східній зовнішній політиці, та у Варшави вистачає проблем і без України. Але чим ближча ротація уряду в Польщі, яка відбудеться в січні, тим більше варто очікувати нового спалаху не надто дружніх заяв щодо України,
– зазнаив Євген Магда.
Нагадаємо, Президент Польщі Анджей Дуда 13 грудня прибув з візитом до Харкова, де зустрівся з Петром Порошенком. Президенти досягли домовленості підвищити рівень двосторонньої комісії з історичних питань. Українську сторону в ній представлятиме віце-прем'єр Павло Розенко. Порошенко, в свою чергу, заявив, що оцінку історичної постаті Степана Бандери має вивчити саме ця комісія. Дуда запевнив, що Польща й надалі підтримуватиме санкції проти Росії, а миротворці повинні бути введені на всю окуповану територію Донбасу.