У ЄС розгорівся скандал, бо Туск зробив "безвідповідальну заяву": що сталося
Колишній голова Європейської ради Дональд Туск позитивно прокоментував ідею вступу до Євросоюзу незалежної Шотландії. Офіційний Лондон обурений, бо такі заяви, мовляв, можуть спровокувати сепаратизм у низці європейських країн.
Про дипломатичний скандал, який став посмаком Brexit, розповіли у BBC.
Нагадаємо, з 1 лютого Велика Британія більше не є членом Європейського Союзу
Дональду Туску сказали, що от, мовляв, лідерка Шотландії Нікола Стерджен переконує, що "незалежна Шотландія прагне повного членства в ЄС". І запитали у політика, як він оцінить такі перспективи.
Туск відповів обережно: "Я хочу зупинитися, щоб не сказати чогось занадто прямо". Однак разом із цим натякнув, що відчуває себе "дуже по-шотландському, надто після Brexit".
Попри дипломатичні зауваження, що він поважає "внутрішні дебати у Великій Британії" й не має наміру втручатися, Туск все ж дав недвозначний коментар.
Емоційно я не сумніваюся, що всі будуть у захваті тут, в Брюсселі, і в цілому в Європі. Якщо ж ви спитаєте про мої емоції, то це безумовно буде емпатія (співпереживання, розуміння – 24 канал),
– сказав Туск.
І додав, що, звісно, Шотландію (у разі здобуття країною незалежності) не приймуть до ЄС автоматично – формальностей та процедур слід дотриматися.
Дональд Туск – прем'єр Польщі у 2007 – 2014, з 2014 до 2019 був головою Європейської ради, а 20 листопада 2019 року став головою "Європейської народної партії", найбільшої у Європі міждержавної політичної сили.
У відповідь на висловлювання Туска британський міністр закордонних справ Домінік Рааб заявив, що такі коментарі є "неєвропейськими й досить безвідповідальними", ба більше – можуть сприяти "сепаратистським тенденціям в Іспанії, Франції й Італії".
Я не впевнений, що європейські лідери, не кажучи вже про Велику Британію, насправді вітають такі висловлювання,
– зазначив Рааб.
Шотландія, незалежність і ЄС: що треба знати
- Шотландія наразі є частиною Великої Британії. 18 вересня 2014 року відбувся референдум про незалежність, у результаті 55% шотландців висловилися проти.
- Різні соцопитування у 2019 році показали, що ситуація майже не змінилася: незалежність підтримують лише від 32 до 38 відсотків опитаних.
- Попри це у Шотландії на референдумі щодо Brexit більшість людей висловилися проти, причому так голосували якраз здебільшого прихильники незалежності.
- Тож після завершення процесу виходу Британії з ЄС шотландські політики все частіше говорять про те, що Шотландія повинна знайти спосіб залишитися у складі ЄС.
Варто знати: Британія без ЄС: що зміниться після Brexit і які його наслідки