Угода про асоціацію з ЄС набула чинності: реакція світу
Від сьогодні Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності в повному обсязі. В силу вступила політична частина документу. При цьому, вже більше, як півтора роки діє економічна частина Угоди. Документ передбачає ще чимало реформ в Україні.
Перемовини між Україною та ЄС щодо угоди про асоціацію почались ще 10 років тому. До 29 листопада 2013 року Київ виконав усі умови європейців і документ мали підписати, ае цього не сталось.
Відмова екс-президента підписувати угоду дала поштовх Євромайдану, який переріс у Революцію Гідності. Для постмайданної влади швидке укладання та підписання Угоди стало "справою честі". Тож, вирішили усе без вагань. Політичну частину угоди підписали у березні, а економічну частину – у червні 2014 року. Після цього документ мали ратифікувати усі країни-члени ЄС. Однак, процес затягнувся на 3 роки. Нідерланди, не без впливу Кремля, до останнього блокували повноцінну співпрацю ЄС з Україною.
Читайте також: Асоціація з ЄС: у чому вигода для України
До сьогодні ЄС та Україна співпрацювали тільки в економічній частині угоди. За цей час торгівля з країнами Євросоюзу рекордно зросла. Експорт товарів і послуг в ЄС лише за рік виріс майже на 23%. Тепер Європейський Союз – головний торговельний партнер України
Майже 40 % нашої торгівлі припадає саме на Європейський Союз. Відбулася історична зміна географічної структури українського експорту на користь збільшення його обсягів до країн ЄС. Це вже незворотні процеси інтеграції української економіки до ринку Євросоюзу,
– заявив президент України Петро Порошенко.
"Вітаю усіх українців з новою віхою нашого шляху до ЄС! Сьогодні в повному обсязі набуває чинності Угода про асоціацію між Україною та ЄС. Це – надзвичайно важливий етап двосторонніх стосунків", – привітав українців прем'єр-міністр Володимир Гройсман.
Саме сьогодні Угода стає повністю юридично чинною. Це означає роботу кожного її пункту. З політичної точки зору це дасть підтвердження тому, що європейці – на боці України. Крім того, співпраця пошириться на макроекономіку, управління державними фінансами, статистику, космос, науку і технології, промисловість, туризм та багато інших галузей.
Я дякую всім тим, хто зробив Угоду про асоціацію можливою: тим, хто стояв на Майдані і тим, хто наполегливо працював, щоб реформувати країну на краще. Це свято для нашого європейського континенту,
– підкреслив президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.
Багатьох галузей торкнуться реформи, які мають підтягнути Україну до рівня ЄС. Перші на черзі – медицина і освіта. Зокрема, у медицині потрібно запровадити близько двадцяти різних актів Євросоюзу, які описані в главі "Громадське здоров’я". Стосуються зміни не ліжок у лікарнях, а тютюнопаління, боротьби з інфекціями, алко та нарко залежностей, раковими захворювань та іншого.
Читайте також: Незворотні процеси інтеграції економіки України до ринку ЄС, – Порошенко про Угоду про асоціацію
В освіті Україна зобов'язана впровадити дві рекомендації. Одна стосується співпраці в освіті, друга - це створення європейської кваліфікаційної системи, яка дасть можливості отримувати освіту протягом усього життя. Угода про асоціацію загалом має сприяти поступовій інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС. Європейські лідери уже вітають Україну з набуттям чинності документу.
"Угода про асоціацію між Європейським Союзом та Україною набуває чинності. Вітаю з ще одним важливим кроком вперед на європейському шляху. Закликаю тримати темп реформ на висоті", – наголосив міністр закордонних справ Литви Лінас Лінк'явічус.
Сьогодні ми, нарешті, досягаємо того, над чим ми працювали останніми роками: тісніший зв'язок між Європейським Союзом та Україною. Це означає налагодження більш тісних зв'язків між нашими громадянами, більші ринки та більші можливості для бізнесу та підприємців, обмін досвідом, інформацією та знаннями! Це показує, що ми розділяємо ті самі цілі, і що український народ може розраховувати на підтримку та співпрацю з Європейським Союзом на наступні роки,
– запевнила високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки Федеріка Могеріні.
А представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба у своєму Twitter порівняв угоду про асоціацію з абонементом у спортзал: "або купив і забув, або користуєшся, напружуєш волю, м'язи і стаєш сильнішим".