Україна зараз може виправити одну важливу помилку минулого

19 листопада 2024, 14:57
Читать новость на русском

Великими стають ті народи та країни, які зуміли перерости власні помилки.

Заради історії та протоколу пропоную пройтися по моментах, які передували епізоду з передачею росіянам за газ у 1999 році восьми "Ту-160" (ну і трьох "Ту-95МС" і 575 ракет Х-55 "в пакеті"). Про це заявив Іван Киричевський, інформує 24 Канал.

Читайте також Єдиний спосіб перемогти сильнішого противника

Чому Україна передала Росії свою авіацію

На початку 1990-х років на території України опинилось аж 16 бомбардувальників "Ту-160", які одразу перейшли в статус "валізи без ручки". Все тому, що завод-виробник в Казані прямо заявив, що не буде помагати в обслуговуванні цих літаків, а значна частина льотного й технічного персоналу одразу присягнула на вірність Росії.

На цьому тлі в керівництва нашої країни у 1992 році визрів в цілому гарний задум – обміняти стратегічні бомбардувальники на усі наявні тоді в Росії аж 36 літаків "Ан-124". Тобто це була гарна ідея, як примножити національне багатство ("Авіалінії Антонова" ще з радянських часів працювали як госпрозрахункове підприємство). Інша справа, що цей задум втілити таки не вдалось.

На такому мінорному фоні наші "Ту-160" орієнтовно уже в 1997 – 1998 роках почали йти під ніж. Утилізаційні роботи вела американська корпорація Raytheon під чуйним керівництвом Держдепу США.

Як можна здогадатись на цьому моменті, в історії про передачу ракет та бомбардувальників росіянам за газ у 1999 році насправді було три сторони – Україна, Росія та США. Вашингтон на тлі "монікаґейту" (гучний політичний та сексуальний скандал за участю тодішнього президента США Білла Клінтона і стажистки Білого дому Моніки Левінскі – 24 Канал) чомусь вирішив, що припинити утилізацію "Ту-160" та віддати їх Росії – це гарна ідея.

Зауважте Ситуація – катастрофічна: як нам виграти війну

Але раз на то пішло – американці чомусь через цю історію собі волосся на всіх доступних місцях не рвуть, хоча мали б. Бо так виходить, що "легким порухом руки" з передачею ракет та бомбардувальників Росія повернулась в ранг актуальної загрози для країн Заходу.

Як виправити стару помилку

Мене в цьому випадку цікавлять не помилки минулого та персоналії, які до них причетні. Мене цікавить, як це можна виправити, тим більш, що виправлення – цілком нам під силу.

Наприклад, є гарна історія, що Франція до 2000-х років використовувала стратегічні бомбардувальники Mirage IV, цілком аналогічні "Ту-22М3". Потім вона перейшла на більш практичне рішення і адаптувала носій ядерної зброї – надзвукову крилату ракету ASMP-A – під "Рафаль".

Можна вважати, що щось подібне ми тепер маємо у формі "Су-24М" під SCALP та Storm Shadow. Військово-технічний прогрес ніколи не стоїть на місці – нам тепер явно треба брати нову вершину.

Наприклад, успіх нещодавнього удару Ізраїлю по Ірану прямо пов'язаний з тим, що ЦАХАЛ використовував саме аеробалістичні ракети – клас повітряного озброєння, який зараз є тільки в самих ізраїльтян, росіян та китайців.

Важливо Реверс нездорового глузду або чому Україна – не країна робінгудів

На цьому особливо не дає спокою той факт, що ЦАХАЛ має аеробалістичну ракету Rampage, яка по габаритах цілком подібна до нашої "Вільхи" та має дальність пуску до 250 кілометрів з F-16 та до 150 кілометрів з "МіГ-29".

От коли ми свою "Вільху" чи щось схоже прикрутимо на свої F-16, от тоді можна буде вважати, що гештальт закритий.