Україна – не прикордоння, – потужне звернення Зеленського після історичного рішення ЄС
Рівно за 4 місяці від початку повномасштабної війни, яку Росія розв'язала 24 лютого, Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС. Володимир Зеленський наголосив, що це рішення є важливим не лише для України, але й для Європи.
Таку думку український лідер озвучив під час спільного звернення з українським прем'єром Денисом Шмигалем та спікером парламенту Русланом Стефанчуком.
Важливо На флагштоку перед будинком Європарламенту вивісили український стяг: красиве відео
Зеленський: Україна не подушка між Заходом і Росією
Володимир Зеленський зазначив, що українці вже понад 120 днів виборюють у ворога право жити у незалежній, вільній країні. І кожен день цієї боротьби є історичним, але день, коли Україна отримала статус кандидата в ЄС, – особливо.
28 лютого Україна подала заявку на членство в ЄС. На Банковій, в Офісі Президента України, посеред укріплень та мішків із піском, у паузах між сиренами повітряної тривоги ми підписали відповідний документ. Чимало хто сприйняв це скептично, а шанси України вважав примарними,
– зауважив президент.
Однак вся Україна об'єдналася. І замість тисячі слів та гасел про рух до ЄС влада заповнила тисячі сторінок опитувальника Європейської комісії.
Що означає статус кандидата в ЄС для України
- Статус кандидата – це обов'язковий етап, який проходила більшість країн. Це точка неповернення. Це не просто нова назва чи нова вивіска. Це новий статус і новий імідж.
- Сьогодні визнано: Україна – не місток, не подушка між Заходом і Росією, не буфер між Європою та Азією, не сфера впливу, не "сіра" зона, не транзитна територія. Україна – це майбутній рівний партнер для щонайменше 27 країн ЄС.
- У площині не політичних, а людських відносин. Отримання статусу кандидата – це заручини. Серйозний крок у взаєминах України та ЄС. Це не просто дружба, не симпатія, а твердий і офіційний намір стати в майбутньому одним цілим. У найближчому майбутньому.
Стефанчук: історія перемогла географію
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук наголосив, що статус кандидата до ЄС – це визнання наших із вами досягнень у становленні зрілого демократичного європейського суспільства.
Це потужний політичний меседж. Його почують і солдати в окопах, і кожна сім'я, яка була змушена тікати від війни за кордон, і кожен, хто допомагає наближати нашу перемогу. Але почують його і в бункері. Ми не можемо змінити географію. Росія й далі буде нашим сусідом. Але це рішення змінило історію. І в цьому випадку історія перемогла географію,
– додав Стефанчук.
Шмигаль: ЄС – це нові перспективи та нові можливості для України
Український прем'єр-міністр Денис Шмигаль також констатував, що статус кандидата – це висока оцінка ринкових перетворень, завдяки яким ми інтегрувалися до економіки ЄС в:
- енергетиці,
- цифровій сфері,
- митниці,
- транспортних перевезеннях та інших ключових галузях.
Це нові перспективи та нові можливості для України. Доступ до нових програм фінансової підтримки ЄС. Це – нові інвестиції, нові проекти, нові робочі місця, а також підтримка повоєнного відновлення.
"Відтепер наша держава буде не лише переймати європейський досвід, а й зможе впливати на формування галузевих політик Євросоюзу. Віднині процес інтеграції України до ЄС став незворотним", – пояснив Шмигаль.
Актуально Європейська рада оприлюднила текст висновків про статус кандидата для України
Що буде далі
Зеленський зауважив, що наступні кроки добре відомі – ми маємо рекомендації Єврокомісії.
Від Верховної Ради очікуємо схвалення в пріоритетному порядку євроінтеграційних законів. Від усіх вас – високої громадянської свідомості, відданості нашим цінностям і усвідомлення того, що ніхто не збудує нам європейську Україну, окрім нас,
– підкреслив він.
Український лідер констатував, що у 2014 році український народ відстояв і захистив своє європейське майбутнє, але обрав його набагато раніше. Адже демократія та народовладдя існували в Україні понад тисячу років тому.
- У часи Київської Русі, коли народ долучався до розв'язання важливих питань на вічі. Права людини, життя людини були цінністю ще тисячу років тому. Київська Русь – чи не єдина середньовічна держава, де не існувало смертної кари.
- 700 років тому тут існувала поширена правова система місцевого самоврядування. 700 років міста України вже мали Магдебурзьке право.
- 500 років тому наші предки самі обирали своїх лідерів. Гетьманів запорозьких і кошових отаманів не призначав король, цар, бояри, знать чи аристократія, а вільним і рівним шляхом обирали всі козаки.
"Століттями наш народ відданий принципам толерантності й поваги. На нашій землі в мирі та злагоді жили й живуть сотні національних спільнот і представники всіх релігійних конфесій", – підкреслив Зеленський.
І сьогодні Україна воює за свою свободу. І ця війна почалася саме тоді, коли Україна заявила про право на свою свободу.
Звернення Зеленського щодо кандидатства України в Євросоюз