Українці змінили своє ставлення до Польщі та поляків: що на це вплинуло
Порівняно з 2022 роком менше українців залишаються прихильними до Польщі та поляків. На це вплинули кілька факторів і подій, які знизили симпатію жителів України до сусідньої держави.
Про це 24 Канал повідомляє з посиланням на польське видання Rzeczpospolita. Під час дослідження опитували українців з різних куточків країни, окрім окупованих територій.
Дивіться також Де найдешевше жити в Європі: 3 бюджетні країни
Як змінилася прихильність українців до Польщі і поляків
У 2022 році 83% українців мали симпатію до Польщі та її громадян. Нині цей показник становить 41%. Із них 4% дуже добре ставиться до поляків, 37% – добре, 53% – нейтрально, 4% – погано, а 1% – дуже погано. Решта – 1% – не визначилися з відповіддю.
Більшість респондентів – 70% – сприймають поляків як сусідів. Решта опитаних бачить в них союзників, друзів та братів.
Я думаю, що буде складно зберегти рівень позитивних емоцій, як у 2022. Можна провести аналогію з міжособистісними стосунками: люди закохуються, а потім виникають повсякденні проблеми, а часом і конфлікти. І це не означає нічого поганого: це наступні етапи. Українці вже не дивляться на поляків крізь рожеві окуляри,
– сказав доктор Лукаш Адамский у коментарі виданню.
Причини спаду прихильності
Серед основних проблем у відносинах з Польщею українці визначають:
- блокаду кордону та зернову кризу (26% опитаних)
- питання Волинської різанини (19% опитаних)
- інші історичні суперечки (6%опитаних)
- погане ставлення до українців і біженців (4% опитаних)
- подібність ринків, конкуренція в аграрному секторі (3% опитаних)
Як зазначив Лукаш Адамский, повідомлення у ЗМІ про блокаду кордону та "розсипане українське зерно польськими протестувальниками" сприймаються як антиукраїнські. Тому саме ця проблема вважається найбільшою у стосунках України та Польщі.
"Головним винуватцем аграрних протестів у Польщі та ЄС є Росія. Великі роздрібні мережі також зробили свій внесок, наполягаючи на зниженні цін на продукти харчування. Польський уряд не знає, як закінчити протести, а самі фермери не знають, чого вимагають", – вважає Адамскі.
Думки українів про окупацію Заходу України поляками
Україців запитали також, чи, на їхню думку, може Польща захопити західну частину України. 60% опитаних говорять, що це брехня, але 30% бачать це можливим, а 4% стверджує, що це точно станеться.
Зросла і кількість респондентів, які, вважають, що Польща допомагає Україні, бо вважає частину її земель своїми.
У випадку польсько-українських стосунків достатньо підживлювати приховані страхи та комплекси з обох сторін. Росіяни намагаються вбити клин між поляками та українцями та працюють над цією метою задовго до 2022 року. Наситивши соціальні медіа підозрами, що поляки, можливо, хочуть повернути собі Захід України, вони посіяли зерно, яке сьогодні приносить плоди,
– говорить професор Аґнєшка Бриц.
Загалом, опитування проводилося у листопаді компанією Info Sapiens на замовлення Центру Мерошевського. До дослідження долучилися 1 008 українців. Аналітики підсумовують, що попри періодичні кризи, українці впевнені: Польща й надалі допомагатиме їм як у відсічі російської агресії, так і у вступі до ЄС.
Нагадаємо, згідно з дослідженням Національного банку Польщі, українці активніше за поляків працюють або шукають роботу на території країни. Так, саме українські мігранти та біженці значно впливають на польську економіку.