Україна стала партнером НАТО: переваги та проблеми, які залишилися

16 червня 2020, 19:51
Читать новость на русском

Україна стала партнером НАТО з розширеними можливостями. Це не впливає на членство держави в Північноатлантичному альянсі, але поглибить співпрацю з організацією. Також Україна братиме участь у політичних консультаціях із питань безпеки, отримає розширений доступ до програм взаємодії і навчань.

Що ще дає нам розширене партнерство – з'ясовували журналісти 24 каналу.

До теми Коли Україна зможе стати членом НАТО – пояснення посла США при Альянсі

Переваги, які отримала Україна

Завдяки тому, що НАТО визнало Україну членом програми розширених можливостей ми отримали, зокрема:

  • регулярні політичні консультації з НАТО із безпекових питань;
  • розширений доступ до навчань;
  • підготовку операцій;
  • виробництво зброї, що відповідає стандартам Альянсу.

Голова Громадської ліги Україна – НАТО Сергій Джердж пояснив, що програма також передбачає певні можливості для військово-промислового комплексу.

"Щоб ми реалізовували свою продукцію не лише в Європі, а й у Азії та Африці. Якщо наша продукція відповідає стандартам, а у військові сфері – це стандарти НАТО, тоді є більша довіра. Це посилює наш ВПК та нашу армію", – підкреслив він.

Цікаво! Україна є одним із 6 партнерів з розширених можливостей поряд з Австралією, Фінляндією, Грузією, Йорданією і Швецією.

Боротьба з кібератаками

Це означає, що Україна матиме більший доступ до даних розвідки Європи та США. А також більші можливості у боротьбі з кібератаками, що є однією із форм гібридної війни.

Він і був, цей обмін інформацією. Але мав такий локальний характер, не був такою комплексною системою,
– наголосив Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень.

Протистояння агресії РФ

Крім того, така програма – попередження для Росії, яка в 2014 році напала на Україну. Україна стала ближчою до Північноатлантичного альянсу.

"Будь-який інструмент зміцнення армії та розвідки України – інструмент збільшення нашої обороноздатності проти російської агресії", – запевнив Кулеба.

Сергій Джердж підкреслив: що росіяни, плануючи провокації, мають оглядатися на те, що Україна співпрацює з НАТО. На його думку, це стримує їх і в будь-якому разі участь інших країн робить Україну сильнішою.

Однак ця співпраця – не кінцева мета України. Нагадаємо, що шлях до вступу в НАТО закріплений в українській Конституції.

Конфлікт з Угорщиною залишився

Країни-учасниці Альянсу не були одностайними щодо України. Зокрема, через давній мовний конфлікт з Угорщиною.

Довідка. Угорщина тривалий час блокувала вступ України до НАТО. Причиною цьому був закон про освіту . Згідно з ним, усі угорськомовні школи зобов'язані перейти на нову модель навчання. Після набуття чинності освітнього закону українським угорцям ніхто не забороняє навчатися рідною мовою.

Закон визначає, що основною мовою викладання в Україні є державна мова – українська. Проте поряд з державною мовою можуть викладатися і мови нацменшин.


Та все ж, згоди таки досягли. Тож розширене партнерство очільник МЗС Дмитро Кулеба називає перемогою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції відповів, чи означає включення України до цієї програми зняття Угорщиною вето на зустрічі міністерського рівня в рамках Комісії НАТО – Україна, повідомляє "Укрінформ".

Щодо міністерських зустрічей в рамках Комісії – це питання ще не вирішено, ми його вирішуємо. Сподіваюся, знайдемо шлях для вирішення,
– зазначив він.

А також підкреслив: Україна довела, що є дуже цінним партнером для Альянсу. Це є шляхом до подальшого поглиблення партнерства.