Колапсу Росії не видно: що насправді може змусити Путіна завершити війну
Розпочавши війну, Владімір Путін лише укріпив свою владу. Повстання проти нього видається малоймовірним, однак є інші важелі впливу, які зможуть повалити його режим.
У цьому Україні мають допомогти міжнародні партнери на чолі зі Сполученими Штатами Америки. Як можна зупинити Путіна, в інтерв'ю 24 Каналу розповів доктор історичних наук, професор УКУ Ярослав Грицак.
Цікаво "Віддайте Донбас": The Washington Post запитали, чи готові українці поступитися територіями
Яким буде довготривалий мир
Україна підготувала свій план перемоги. Важливо, що це не план завершення війни, тимчасового припинення вогню, а саме української перемоги, як розповів Володимир Зеленський. Він складається із чотирьох пунктів і п'ятого – який знадобиться уже після війни. Мовиться про безпеку, геополітичне місце для України, військову та економічку підтримку нашої держави.
Вже цього місяця глава держави представить план президенту США Джо Байдену, а також кандидатам від Демократичної та Республіканської партій – Камалі Гарріс й Дональду Трампу.
Для мене перемогою буде доведення Росії до такого стану, коли вона не зможе та не захоче більше воювати ні з Україною, ні з іншими сусідами. З іншого боку Україна має опинитися якомога далі від Росії – не географічно, а політично. Тобто Україна стане повноправним членом Заходу: як ЄС, так і НАТО,
– пояснив Ярослав Грицак.
Саме це можна називати стабільним та справедливим миром. Однак, уточнив доктор історичних наук, цей мир не прийде швидко – до нього ще довго потрібно йти.
"Путінський режим має зазнати колапсу. Головний результат цієї війни вирішується не лише на фронті, але й у самій країні, в тилу. Умовно кажучи, ця війна є війною на виснаження і в ній програє той, хто першим не витримає тягар цієї війни, тобто – зазнає колапсу. Зараз цього колапсу не видно", – зазначив Грицак.
Система, яку збудував Владімір Путін, може прожити ще кілька років, однак у довгостроковій перспективі немає майбутнього. Отже, завданням України та Заходу є пришвидшення вже неминучого колапсу Росії.
Які слабкі точки Путіна
Володимир Зеленський дав зрозуміти, що однією з частин плану є погіршення життя всередині Росії. Мовляв, якщо росіяни житимуть в таких же умовах, як українці останні три роки, то й посилять тиск на диктатора. Президент України вважає, що це зробить Путіна більш схильним до перемовин.
Такий варіант можливий, але я не дуже вірю в його ймовірність. Російське суспільство протягом історії показало дивовижну спроможність терпіти тоталітарних лідерів. Натомість я бачу таку слабку точку Путіна: якщо Україна досягне знакової перемоги на фронті. Це підважить образ Путіна як непереможного. Якщо це станеться, то почнеться бунт, але не в російському суспільстві, а серед його найближчого оточення,
– наголосив Грицак.
Є й інша слабка точка Путіна, на думку Грицака. Мовиться про тісну співпрацю Росію з Китаєм, який хоч не де-юре, але де-факто фінансує війну.
"Тут важелі мають США. Найбільшим ударом по цій схемі стало б рішення американського уряду пригрозити найбільшим китайським банкам вторинними санкціями. Санкціями, які б перекрили банкам Китаю вихід на глобальні ринки. Це справді відчутний удар, який змусив би Пекін двічі, а то й тричі подумати, чи варто допомагати Росії", – пояснив професор.
Таке рішення перекрило б значні фінансові потоки, на який Путін зараз будує свою владу.
Зверніть увагу! Президент США Джо Байден уже дозволив Міністерству фінансів США вводити санкції проти будь-якої кредитної організації у світі, яка підтримує російський ВПК. Тож китайські банки поступово почали відмовлятися від співпраці з Росією.