Україна може взяти участь у системі протиракетної оборони НАТО

24 лютого 2011, 21:51

Міцніша дружба. Північно-Атлантичний альянс готовий обговорювати формат співпраці в рамках ПРО.

Так заявив генеральний секретар цієї організації Андерс Фог Расмуссен під час візиту до Києва. Він став генсеком у 2009 році, і відтоді в Україні вперше.

"Альянс ухвалив рішення щодо розробки системи протиракетної оборони, що базується на НАТО. Ми також плануємо запросити Російську Федерацію до співпраці. Але я хочу наголосити, що ми запрошуємо усіх партнерів з Євроатлантичного регіону брати участь у цьому проекті, якщо в них буде таке бажання. Це стосується і України", - каже генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.

Якщо формат співпраці в рамках системи ПРО обидві сторони поки не обговорюють, то щодо інших сфер в Альянсі висловлюються доволі чітко. НАТО чекає активної участі України у військових операціях у боротьбі з морським піратством і допомоги у навчанні афганських правоохоронців. Україна розгляне усі пропозиції.

"З українського боку було підтверджено готовність подальшої взаємодії з Альянсом в миротворчих операціях. Ми обговорили можливості співпраці в протидії традиційним та новим без пековим викликам і загрозам. Увага була приділена і невійськовим напрямкам співробітництва, в тому числі подоланні наслідків надзвичайних ситуацій", - каже Президент України Віктор Янукович.

Двері до Північно-Атлантичного альянсу залишаються відкритими для України, каже Расмуссен. Утім, поки наша держава позаблокова, відносини між Україною і НАТО будуть суто партнерськими. Головною умовою для співпраці як і раніше залишається дотримання демократичних принципів. А судячи з відгуків генсека, з цим в Україні - все гаразд.

"Мені особливо приємно було бачити політичних активістів, які влаштували мені сьогодні вранці надзвичайно теплий прийом. Я не думаю, що вони є прихильниками НАТО. Але я є прихильником вільного суспільства, свободи слова і преси. Відтак, для мене є великим привілеєм відвідати країну, де люди мають цей високий привілей вільно висловлювати свої думки", - каже генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.

Крім традиційних протокольних зустрічей, Генсек встиг і в народ сходити. Студентам Київського національного університету імені Тараса Шевченка пан Рассмусен представив своє бачення розвитку Альянсу, і вислухав їхнє ставлення.

"Зрозуміло для кожного українця, які плюси і мінуси, якщо Україна приєднається до НАТО, і якщо ні. Мені було цікаво, які вигоди будуть для НАТО, якщо Україна вступить", - каже студентка Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Оксана Петрусь.

"Поки влаштовує ті взаємин Україні з НАТО, які є сьогодні. Звичайно, перш ніж ступати в члени, потрібно вирішити наші внутрішні проблеми, і потім вже повноцінним членом вступати і бути членом НАТО на повноцінних підставах", - каже студент Національного авіаційного університету Павло Мінін.

Наступного разу українські і натовські посадовці зустрінуться у квітні. Але вже на іншій території: у Брюсселі відбудеться чергове засідання комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ.