Україна не отримала нового офіційного статусу в НАТО, – пояснення Альянсу
Попри публікацію на сайті НАТО про статус "аспіранта" для України, ніякого статусу офіційно ніхто нашій державі не надавав.
Як пояснили в місії України при НАТО, в Альянсі просто констатували наміри нашої країни стати членом організації, які неодноразово озвучені українською владою, але жодного спеціального статусу така констатація не передбачає. Про це пише ТСН.
Формально такий статус ніде в офіційних документах Альянсу не закріплений. Але, що сталося – Україна була визнана однією з тих країн, яка хоче приєднатися до НАТО. Загалом є чотири країни, які на сьогодні Альянс визнає, як своїх майбутніх членів. Можна використати слово "кандидатство", але такої формальної фрази в документах НАТО не існує,
– пояснили в місії України при НАТО.
Читайте також: Волкер розповів, чому Україна десять років тому не змогла отримати план дій для вступу у НАТО
По суті, статус "аспіранта" дає те саме, що й простий намір – Україна і без нього вже чимало зробила для зближення з НАТО. За час співпраці вона брала участь у спільних миротворчих операціях, поступово переходить до командної структури, проводить спільні з Альянсом навчання. "Аспірантство" передбачає проведення реформ, яких вимагає НАТО, і не лише військових, але не все з цього Україна ще зробила.
Недооцінювати реліз НАТО представники України в Альянсі теж не радять, адже, наприклад, ще до вчорашнього дня євроатлантичні прагнення України не були визнані, ба більше – в НАТО навіть твердили, що Україна "не має формальних прагнень до членства", хоча документально Верховна Рада ухвалила такий закон іще 8 червня минулого року.
Із плюсів "аспірантства" – можливість долучитися до Плану дій щодо членства в організації. Хоча і без цього статусу про такий намір заявив Петро Порошенко.
Читайте також: Чому референдум про вступ до НАТО не допоможе Україні вступити в Альянс: пояснення посла
Але в самому альянсі нагадують, що ні "аспірантсво", ані перспектива членства не означає, що країна гарантовано стане членом організації, а надто, що згідно зі статутом НАТО, членами можуть стати лише ті країни, де немає суперечок за територію. Тож поки триває конфлікт на окупованому Донбасі та анексованому Криму, про членство точно не йтиметься.