Українська мова продовжує втрачати свої позиції навіть після Майдану, – соціологи
Соціологи зробили невтішні висновки з приводу використання української мови. Їхні дослідження свідчать, що національна мова продовжує втрачати свої позиції навіть після Революції Гідності.
Показово, що більше спілкуватися українською стали прості громадяни, натомість чиновники та медіа її вперто ігнорують.
Русифікація, яка почалася за президентства Януковича, живе й досі. Якщо в освіті та кінопрокаті домінує "мова", то в медіа та сфері послуг панує "язык". Це результати моніторингу від громадського руху "Простір свободи".
Читайте також: Факти про українську мову, які варто знати кожному
Моніторинг 7 топ-каналів в прайм-тайм засвідчив: українська мова звучить лише третину часу. Російська домінує в розважальних та пізнавальних програмах, це мова більшості серіалів в яких україномовні відсутні, ніби їх і не існує.
Тему російськомовних ведучих у соцмережах підняла співачка та волонтерка Анжеліка Рудницька. Тепер їй доводиться відбивати нападки топ-менеджменту одного з каналів.
Вони кажуть – це свобода. Ну це їхня свобода, а де моя свобода? Я хочу чути українську мову в ефірі, а я починаю клацати по всіх каналах і ніде її не чую. Мені не приємно почуватися українською діаспорою в Україні,
– волонтер Анжеліка Рудницька
Однак навіть не всі держслужбовці говорять державною мовою, хоч цього і вимагає закон. Міністру внутрішніх справ Арсенові Авакову тільки після рішення суду офіційні промови почали перекладати українською.
Читайте також: Ніякої російської, – міністр заборонив мову сусіда в українських аеропортах
Очільник МВС не єдиний, хто ігнорує закон. Аби не обтяжувати себе вивченням української, чиновники вигадали гарне гасло, "Любити Україну можна і російською".
Але "народна українізація", яка почалась після Революції Гідності і особливо після початку війни на Донбасі втримує українську мову "на плаву" – всупереч саботажу влади та медіа.