Українці п’ють дешеву нелегальну горілку: причини і наслідки
В Україні половина виготовленої цього року горілки — нелегальна. Про головні причини і наслідки цього явища дізнався сайт "24".
За даними асоціації "Укргорілка", безакцизна горілка нині складає від 40 до 45 відсотків від загального об'єму цього продукту, виготовленого цього року.
Згідно з даними Державного комітету статистики реалізація легального продукту постійно знижується. Так у 2012 році було реалізовано 27,97 мільйонів декалітрів, у 2013 – 22,74, у 2014 – 19,94, а у 2015 станом на вересень – 11,51.
Однак за підрахунками різних світових експертів, Україна досі очолює верхні рядки алкогольних хіт-парадів. За даними Busines Insider, споживання алкоголю в Україні становить 13,9 літрів на душу населення (у найменш питущих країн цей показник — 2,5 літри). І значною мірою цьому сприяє дешева нелегальна горілка.
Топ-3 причин для розквіту ринку нелегальної горілки
• Безпроблемна доступність для споживача. Нелегальна горілка відкрито продається на ринках, у роздрібних невеликих магазинах формату "біля дому", більше того — в Інтернеті з доставкою додому.
• Низька ціна. Контрафакт у рази відрізняється від мінімально-роздрібних цін (МРЦ), встановлених державою для легальної горілки. МРЦ на пляшку горілки 0,5 л зараз становить 54,90 гривень, нелегальна горілка продається за ціною від 15 гривень за такий же обсяг при покупці 10-літрової картонної упаковки.
• Відсутність заходів з боку правоохоронних органів держави. "Покровительство" чиновниками нелегальним виробникам. Боротьба з тіньовим ринком закінчується одиничними виїздами перевірок та гучними заявами про виконану роботу.
Раніше основним споживачем нелегального алкоголю були громадяни з низьким достатком з неблагополучних сімей. За останні 9 місяців ситуація сумно змінилася — на дешевий нелегал перейшло населення середнього і вище середнього достатку.
Застосування МРЦ передбачалося державою як інструмент боротьби з фальсифікатом і зниженням споживання міцного алкоголю для оздоровлення нації. Але бездіяльність з боку правоохоронних органів призвела до катастрофічно дзеркального ефекту: вживати міцні напої менше не стали, а збільшили кількість споживання дешевого доступного неконтрольованого фальсифікату.
Чим небезпечний тіньовий алкоголь
• Щомісяця Держбюджет України недоотримує більше 400 мільйонів гривень. Загальний ринок споживання близько 700 мільйонів півлітрових пляшок на рік, з них близько 300 мільйонів — нелегал. Акцизний збір на 1 півлітрову пляшку становить 16,93 гривень з ПДВ. Загалом це понад 5 мільярдів гривень несплаченого акцизного збору на рік.
• Щорічно в Україні від отруєнь сурогатом помирає близько 10 тисяч осіб. І ця цифра зростає.
"Гравці" контрафактного ринку
Виробництво контрафакту здійснюється на напівлегальних підприємствах-виробниках. Так, з 30 працюючих в Україні лікеро-горілчаних заводів мінімум 10 займаються виготовленням контрафакту. В "Укргорілка" говорять, що за даними Антикорупційної правозахисної організації це заводи "Латона-інвест", AMG, "Вікінг", "Олександрія-БЛІГ", "Ельбо", ПрАТ "Люботинський завод "Продтовари", ПрАТ " Чернігівський лікеро-горілчаний завод "Чернігівська горілка", "Ровес" та інші.
Зокрема, продукцію "Олександрія-БЛіГ" можна легко знайти в Інтернеті . Продають 10-літрові коробки горілки за ціною від 250 гривень.
Читайте також: Агенти "ЦРУ" з'ясували всі подробиці про якість пива в Україні та новий "пивний" закон