"Укрінмаш" відхрестився від постачання зброї Південному Судану
Україна в епіцентрі чергового збройного скандалу. Цього разу нас звинувачують у нелегальному постачанні зброї до Південного Судану.
Минулого року постійний представник України при ООН закликав членів організації підтримати ембарго на постачання зброї до Південного Судану. Через позицію Росії та Китаю доленосний документ так і не підписали. Європа ж у цьому питанні виявилась більш категоричною.
Існує заборона на постачання зброї Європейського союзу. Україна підписавши асоціацію з Європейським союзом, фактично зобов’язалась дотримуватись норм пов’язаних з торгівлею зброєю,
– заявила речниця Amnesty International Ukraine Марія Гур'єва.
Та міжнародна правозахисна організація Amnesty International знайшла розбіжності між державною позицією та інтересами ринку зброї. Експерти знайшли документи, які підтверджують, що державна фірма "Укрінмаш" ще 2014 року підписала контракт на постачання зброї до Південного судану.
Замовником експорту виступила компанія з Арабських Еміратів International Golden Group, а посередником виступила британська фірма-прокладка s-profit ltd. Власником якої є загадковий українець Артем Забора. За твердженням "Укрінмашу" – ніякого постачання зброї не було, а строк дії контракту вже вичерпано
Для того, щоб цей рух товарів чи послуг відбувся, ми повинні отримати всі дозволи, відповідно, дозволи не були отримані – значить, нам заборонили займатись цією позицією. Значить, контракт не відбувся,
– розповів представник ДП ДГЗІФ "Укрінмаш".
Україна входить в 10 найбільших постачальників зброї в світі. Більшість виробників, у тому числі і "Укрінмаш" – це окремі юридичні особи. Але жодна компанія не може жити без впливу, так би мовити "парасолькової" головної фірми Укроборонпром.
Читайте також: Нічого такого в Україні не відбувається, – МЗС РФ щодо поставок зброї США Києву
У відкритих же звітах служби експортного контролю зазначено, що Україна протягом останні трьох років регулярно постачала зброю до Південного Судану. У 2014 – понад 2 сотні важких і легких кулеметів. В 2015 році – 5 бойових гелікоптерів, а минулого року вже майже 1000 різного калібру кулеметів. Які саме фірми займались постачанням наразі не відомо, проте без "Укроборонпрому" і контролюючих державних органів здійснити такий експорт – не можливо.
Військові експерти скандал пов’язують з високою конкуренцією ринку. До того ж, такі репутаційні плями дуже на руку російській пропаганді. Лише місяць минув, відколи український "Південьмаш" звинуватили у постачанні двигунів на північнокорейські ракети.
На скандальному контракті Україна могла заробити 169 мільйонів доларів. Підписуючи його, Укрінмаш стовідсотково знав з ким має справу. Адже в сертифікатах кінцевого отримувача зазначене саме міністерство оборони Південного Судану. Проте, спокушаючись на такі угода, Україна повинна пам'ятати – на кону міжнародна репутація.