"Укропи", "ватники" та ще 30 новітніх слів

11 квітня 2015, 10:05
Читать новость на русском

Рік тому сепаратисти на Донбасі проголосили свої так звані "незалежні республіки", після чого з'явились нові слова "ДНР" та "ЛНР".

Навіть популярне слово "тітушки" відійшло на другий план. "Ватники", "укропи", "карателі" та "кіборги" міцно засіли в мас-медіа, соціальних мережах і головах громадян. Сайт "24" вирішив пригадати, які нові слова з'явились за минулий рік та які відомі слова отримали нові значення.

Укропи, укри — зневажлива назва українців та прихильників єдності України. Використовується в російській пропаганді.

Ватники — росіяни та українці, які активно підтримують ідею "руського міра" та величі радянського минулого. Назва пішла від теплого одягу радянських людей. Сукупність ватників називають "ватою".

Русскій мір — ідея відновлення російськоцентричного впливу на всі території колишнього Радянського Союзу.

Вишиватники — антипод ватників, захоплюються "шароварщиною".

Колоради — прихильники федералізації України та сепаратизму, які носять георгіївську стрічку.

Сєпари — мешканці України, які підтримують відділення східних та південних областей країни. Зокрема, сєпарами називають мешканців Луганської та Донецької області, які активно підтримують дії ополченців та терористичних угрупувань в зоні АТО.

"ДНР" — озброєна група людей, яка збройним шляхом захопила владу в деяких районах Донецької області та оголосила про створення невизнаної Донецької народної республіки. Українська влада оголосила їх терористичною організацією.

"ЛНР" — воєнізоване сепаратистське угруповання, яке захопило владу в деяких районах Луганської області та оголосило про створення невизнаної Луганської народної республіки. Українська влада оголосила їх терористичною організацією.

Луганда та Донбабве — зневажливі назви угрупувань "ЛНР" та "ДНР", а також Луганської та Донецької області.

Новоросія — об’єднання "ДНР" та "ЛНР", які оголосили створення невизнаного державного утворення Новоросії. Також висувають претензії на території Харківської, Дніпропетровської, Запорізької, Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

АТО (антитерористична операція) — заходи, спрямовані на попередження та припинення дій терористів. З квітня 2014 року отримало новий сенс для українців — військові дії на сході України між бойовиками, "ополченцями" "ДНР"/"ЛНР" і російськими військовими з однієї сторони та Збройними силами України з іншої. Неофіційно отримало назву — війна на сході України.

Зона АТО — деякі райони в Луганській та Донецькій області, де відбуваються військові дії між бойовиками "ДНР"/"ЛНР" та збройними силами України.

Гумконвой — доставка гуманітарної допомоги з Росії спеціальною колоною КАМАЗів до зони АТО. Доставляється переважно через неконтрольовані українською владою ділянки кордону. Окрім гуманітарної допомоги, доставляють зброю та паливо бойовикам.

Карателі — за версією російської влади це українські військові, які борються в зоні АТО з терористами та російськими військовими.

Правосєкі — активісти українського праворадикального руху "Правий сектор", який виник під час протестів Євромайдану. Після Майдану частина активістів добровольцями відправилась в зону АТО. Крім того, була створена однойменна політична партія. В російських ЗМІ "правосєків" змальовують як головних радикалів та націоналістів України.

Кіборги — назва українських військових та добровольців, які утримували 242 дні Донецький аеропорт від захоплення бойовиками та сепаратистами.

Київська хунта — за версією російської влади — це українські політики, які прийшли до влади після подій Євромайдану замість Януковича (уряд Арсенія Яценюка, в.о. президент Олександр Турчинов, а також пізніше президенство Петра Порошенка).

Кримнаш — іронічний вислів, який означає радість від анексії окупованого Криму Росією.

Намкриш — вираз, який означає погіршення життя росіян після того, як в силу вступили міжнародні економічні санкції через анексію Криму Росією.

Няш-мяш — прізвисько самопроголошеного генпрокурора Криму Наталії Поклонської. Приклеїлось до неї після її першої прес-конференції: "Ніяких няш-мяш я не допущу!"

Зелені чоловічки — група військових без розпізнавальних знаків, яка в березні минулого року вторглась на території Криму та заблокувала роботу українських військових частин та стратегічних об'єктів. Спочатку РФ відмовилась їх визнавати як російських військових, однак через рік зізналась. Російська назва — "вежливые люди".

Візитка Яроша — жартівливий вислів, який означає потужну зброю та універсальний оберіг. Виник як висміювання пропаганди російських ЗМІ, які в якості доказів причетності "Правого сектору" до перестрілки у Слов'янську вказували візитівку, знайдену у згорілому автомобілі.

Розіп'ятий хлопчик — вираз, що означає абсурдність російської пропаганди. З’явився після сюжету російського "Першого каналу" про розп’ятого трьохрічного хлопчика в Слов’янську.

Два раби та клаптик землі — елемент російської пропаганди, в якому пояснюють, що українські військові воюють в зоні АТО, оскільки їм пообіцяли клаптик землі та два раби.

Зняли в Нацгвардію — вислів, який означає насильну мобілізацію в армію.

Цинічні бандери — патріотично налаштовані українці з почуттям гумору. Фраза виникла після обмовки Президента Порошенка під час емоційного виступу, який замість "цинічні бандити" сказав "цинічні бандери". Пізніше він пожартував, що "всі ми — цинічні бандери".

Заблукати — слово набуло нового значення, коли влітку 2014 року в Херсонській області на Арабатській стрілці виявили російський десантників, які заявили, що "заблукали".

Небесна сотня — список із понад 100 учасників Євромайдану, які загинули під час сутичок із силовими структурами в січні – лютому 2014 року.

Європейський вал, або проект "Стіна" — інженерна споруда, яку український уряд обіцяє протягом кількох років побудувати на українсько-російському кордоні.

Уряд камікадзе — уряд під головуванням Арсенія Яценюка, який прийшов до влади після подій Євромайдану. Представляючи новий склад Кабміну, прем’єр попередив про складні умови в країні та зазначив, що доля всіх членів уряду — стати "політичними камікадзе".

Куля-в-лоб — прізвисько прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, яке він отримав під час Майдану. Фраза, яку тогочасний лідер опозиції висловив президенту Януковичу в ультиматумі під час Майдану: "Я з ганьбою жити не буду. Завтра підемо разом вперед. Якщо куля в лоб, то куля в лоб". Також цей вираз означає невиконані обіцянки прем’єра.

Путлер — прізвисько російського президента Володимира Путіна, яке виникло від симбіозу з прізвищем лідера Третього рейху Адольфа Гітлера. Крім того, завдяки пісні футбольних фанатів російський президент отримав і інше прізвисько.

Читайте також: 12 заяв Путіна, якими б гордився Гітлер