Уроки історії: які альтернативи Мінським домовленностям запропонували експерти
Поки українські дипломати б'ються над дорожньою картою, експерти проаналізували варіанти розв'язання конфліктів в інших країнах.
Боснійська модель
24 роки тому в Сараєво почався відлік війни у Боснії. Тоді тисячі боснійців вийшли на мирну демонстрацію за відділення від тодішньої Югославії. Бойові дії тривали тривали три роки, які завершилися підписанням Дейтонських угод. Проте навіть в них, на відміну від Мінських, не було принизливої умови про амністію вбивцям-бойовикам. Мир в країні таки настав, але в обмін на федералізацію.
Така модель може сприяти миру в Україні, але цей мир буде негативний. Тому що не вирішуються самі протиріччя і, крім того, надання особливого порядку самоврядування ОРДЛО буде означати, що на теренах України буде проросійський анклав, який впливатиме на внутрішню і зовнішню політику,
– пояснив аналітик Центру Перспективних досліджень Євгеній Ярошенко.
Пакистанська модель
В 1971 році після жорстокого дев'ятимісячного протистояння країна змирилась з втратою територій. Так виникла держава Бангладеш. Проте, якщо Україна визнає "ДНР" і "ЛНР", це лише примножить проблем.
Одним з ризиків є зростання сепаратиських настроїв і поширення конфлікту на інші території . В такому випадку ми понесемо додаткові матеріальні витрати і втрати на інших територіях,
– впевнений економічний аналітик Василь Поворознюк.
Німецька модель
Після падіння Берлінської стіни ФРН достатньо м'яко поглинула НДР. Проте між частинами Німеччини ніколи не велись бойові дії. Але не лише через це вона нам не підходить.
Зараз немає внутрішніх передумов. Ми не достатньо сильна і приваблива держава, щоб вплинути на ідентичність мешканців ОРДЛО. По-друге, цей конфлікт управляється зовнішньою силою – Росією,
– підкреслив аналітик Центру Перспективних досліджень Євгеній Ярошенко.
Хорватська модель
Хорватія ж пішла іншим шляхом і вирішила повернути свої території, контрольовані сепаратистами, силою.
На початковому етапі АТО Україна обрала хорватську модель. Проте військова інтервенція Росії в серпні 2014 року змусила від цього варіанту відмовитись. До того ж Сербія, до якої тяжіли сепаратисти в Хорватії, мала суттєво менший військовий потенціал, ніж Росія, яка підтримує нині "ЛНР" і "ДНР".
Українська (поки несформована) модель
Експерти дослідили, до яких моделей схиляються українські політичні сили. Радикали усіх мастей – до Хорватської. Між нею і абсолютно протилежною Пакистанською балансує "Народний фронт". Між Хорватською та Німецькою – "Самопоміч". "Батьківщина" хоче щось середнє між німцями та боснійцями. До федерації тяжіє і "Опозиційний блок". В президентський фракції є прихильники усіх чотирьох варіантів. Україна ж повинна взяти краще від кожної і виробити свою.
Читайте також: Росія погрожує вдарити ракетами по Україні