В процесі обміну полоненими є два важливих моменти, – Тимчук
Враховуючи минулий досвід, у тому числі зривів різноманітних домовленостей з боку російських окупаційних військ, робити висновки щодо обміну заручниками треба за фактом. Однак вже зараз, за словами народного депутата Дмитра Тимчука, є кілька позитивних сигналів.
Таку думку сайту "24" висловив народний депутат, керівник групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук.
"Тема полонених для російської сторони давно є дуже спекулятивною. Вони постійно грають на емоціях українського суспільства. Не раз були досягнуті домовленості, а потім Росія звинувачувала Україну в їх начебто зриві. Тому треба дочекатися обміну", – говорить парламентарій.
Водночас політолог звертає увагу на два важливих моменти в процесі обміну. Перший, зауважує Тимчук, для України життя і здоров’я наших хлопців – пріоритет. Тому ми можемо обмінювати і за формулою один наш на десять бойовиків. Це не принципово. Головне, підкреслює він, щоб усі громадяни України, які зараз перебувають у полоні, були на волі.
По-друге, чи маємо ми юридичне і моральне право обмінювати на наших полонених тих, хто утримується в українських в’язницях, але не пов’язаний з подіями на Донбасі? Мова про рецидивістів, тих же екс-беркутівців, які розстрілювали Майдан. Тут треба відзначити: події на Донбасі – це події на Донбасі, і це не стосується екс-беркутівців чи інших злочинців, яких би хотіла звільнити Росія,
– наголошує Дмитро Тимчук.
При цьому народний депутат також відзначає певну зміну тактики і стратегії Кремля. Зокрема, і щодо обміну полоненими. Як зауважує Тимчук, Москва, яка тривалий час відкидала можливість введення миротворчої місії на Донбасі, зараз погоджується на неї, щоправда – на своїх умовах. Але факт, що в якомусь вигляді Росія визнає можливим введення місії ООН.
"Певна згода Росії на миротворців – не те, щоб позитивний сигнал, але свідчення того, що Путін обрав іншу тактику поведінки і демонструє схильність до мирного діалогу. В цьому контексті треба розглядати телефонні переговори Путіна з ватажками "Д/ЛНР" щодо обміну полоненими. Навряд чи Путін налаштований на врегулювання, тому що в зоні військових дій ми спостерігаємо зовсім іншу картину. Але під цю гру в "миротворця" є надія, що обмін полоненими відбудеться", – переконаний Дмитро Тимчук.
Нагадаємо, 15 листопада Путін обговорив телефоном із ватажками "ЛНР" і "ДНР" ініціативу спецпредставника України з гуманітарних питань і свого кума Віктора Медведчука провести найближчим часом пропорційний обмін полоненими за формулою "306 на 74". За останніми даними СБУ у полоні проросійських бойовиків на Донбасі перебуває 162 українці.
29 листопада на переговорах у Мінську сторони конфлікту на Донбасі домовились про формат обміну полоненими. За словами речниці представника Києва Леоніда Кучми Дарки Оліфер, Тристороння контактна група за участі представників ОРДЛО підтвердили готовність сторін виконати обмін утримуваними особами на засадах вже затверджених списків. Сторони також домовились у найстисліші терміни узгодити процедуру і дату обміну, виходячи з прагнення виконати цей обмін до новорічних та різдвяних свят.