Валюта Русі: якими гривнями розраховувались наші пращури

27 жовтня 2015, 19:30
Читать новость на русском

Гривня — одна з найстаріших валют світу. Її скасовували, забували на століття і нарешті віднаходили у запилених архівах.

За її плечима довга історія у понад 1 тисячу років. Перші згадки про гривню знаходять ще у "Повісті минулих літ" Нестора Літописця.

В обіг її ввів князь Володимир Великий, саме тому його портрет зараз можна побачити на одногривневій купюрі.

До речі, це тільки у сучасної гривні є розмаїття номіналів. За княжої доби існували тільки два номінали: злотник та срібняк. На аверсі карбували зображення самого князя, на реверсі — тризуб, як родовий знак.

На території Русі виливали різні форми гривні. Київські були шестикутні, Новгородські виглядали, як довгі срібні палички, а найоригінальнішу форму мали Волзькі гривні: такі собі маленькі човни.

Читайте також: Два славетні українці, які назавжди увійшли в історію авіації

Гривня лишалась основною грошовою одиницею Київської Русі до 14 століття. Надалі вона з'являтиметься у моменти здобуття Незалежності, у 1918 року, коли УНР проголосила себе самостійною державою.

Тоді Грушевський оголосив конкурс на розробку перших банкнот сучасної гривні і вже незабаром у руках українців опинились намальовані ним купюри номіналом у "10", "50" та "100" гривень.

Останню вважали справжнім шедевром. Художник використав орнаменти козаччини і першим ввів знак князя Володимира – тризуб.

Третє повернення гривні припало на серпень 1996 року. Дизайн цих купюр розробив Василь Лопата. Цей час українцям найбільше запам'ятався обміном 100 тисяч карбованців на одну гривню та унікальними 15-ма днями, коли в обігу одночасно були 2 валюти.