Вбивство російського силовика-посадовця Ельджаркієва: відомо ім'я нападника
Двох чоловіків застрелили у Москві приблизно о сьомій вечора 2 листопада. Один із них – відомий у Росії силовик, начальник Центру протидії екстремізму (ЦПЕ) Інгушетії Ібрагім Ельджаркієв. Другий – його брат, що працював лікарем. У злочині підозрюють 45-річного Курейшу Картоєва.
Що відомо про імовірного вбивцю Ельджаркієва та мотиви злочину
Курейшу Картоєва правоохоронці оголосили у розшук і розіслали відповідне орієнтування. Російські ЗМІ з посиланням на силові структури пишуть, що Картоєв покинув Москву напередодні. Виїхав він рейсовим автобусом до Хасавюрт (республіка Дагестан). У зв’язку з розшуком Картоєва спецслужби Інгушетії та сусідньої Чечні приведено в повну бойову готовність.
Зверніть увагу! Вбивство у дитячому садку в Росії: з’явилося відео нападу
Тим часом, російська преса обговорює версію, що вбивство Ібрагіма Ельджаркіева та його брата може бути кровною помстою за вбивство Ібрагіма Белхароєва, що сталося 31 грудня 2018 року в Назрані (республіка Інгушетія). Белхароєв був одним зі лідерів баталхаджинців, релігійно-общинної групи послідовників суфійського шейха Батал-Хаджі Белхароєва, який створив одне з особливих навчань ісламу в Інгушетії в кінці XIX – на початку XX століття. Предки Белхароєва жили на території сучасної Чечні, а сам він зі своїми послідовниками оселився в Інгушетії.
До послідовників Белхароєа також відносять рід Кадирових, що упродовж останніх років править Чечнею. Щоправда, восени 2018 року, між баталхаджинцами та кадирівцями виникли суперечки. Цілком імовірно, що причиною цього стало обурення з боку баталхаджинців щодо зміни адміністративного кордону між Чечнею та Інгушетією. Водночас вони є дуже впливовою в республіці силою.
І вбивство Ібрагіма Белхароєва, як і нинішнє вбивство братів Ельджаркієвих цілком могло бути ініційовано третьою силою, зацікавленою в розгойдуванні ситуації в Інгушетії, стравлюванні баталхаджінців з родами, представники яких займають керівні пости у владній вертикалі Інгушетії.
Що відомо про вбивство силовика та відео злочину
За розповідями очевидців, злочин стався у дворі житлового будинку на заході Москви. Троє людей перебували у салоні автомобіля марки "Мерседес". За якийсь час двоє вийшли покурити, і саме в цей момент до них підбіг чоловік у червоно-чорній куртці та почав стріляти. Жертви нападу загинули на місці, а той, хто залишився в машині – живий та дає свідчення.
Російські ЗМІ, зокрема ТАСС та "Интерфакс", повідомили, що загиблі – начальник центру з протидії екстремізму Республіки Інгушетія Ібрагім Ельджаркієв та його брат, відомий нейрохірург Ахмед Ельджаркієв.
Відео 18+: момент вбивства Ельджаркієва потрапив на камери
Очільник регіонального центру "Е" Ібрагім Ельджаркієв приїхав до Москви у відрядження, як пише телеграм-канал MASH, супроводжуючи одного з ключових свідків у кримінальній справі. У ТАСС пишуть, що навпаки – Ельджаркієв був в Москві в особистих справах, а не по роботі. Сходяться в одному: кілер заздалегідь знав, коли і де перебуватиме силовик – у дворі будинку на Академіка Анохіна в Москві.
Ще один гучний випадок! У російському Забайкаллі солдат розстріляв 8 своїх товаришів: все, що відомо
Відео з місця злочину (18+):
Поліція розглядає дві версії вбивства: професійна діяльність або особисті взаємини. В Інгушетії у чоловіка було чимало ворогів. Телеграм-канал Baza пише, наприклад, що вбивство може бути пов'язаним із загибеллю правнука інгушського релігійного діяча Ібрагіма Белхароєва (родичі у цьому звинувачували саме відомство Ельджаркієва).
Що відомо про скандали навколо Ельджаркієва?Відомо, що на високопоставленого силовика вже чинили замах. У січні 2019 року напад стався біля аеропорту Магаса – злочинці розстріляли автомобіль Ельджаркієва, але чоловік вижив.
У липні 2018 року йому начебто також погрожували вбивством, причому безпосередній підлеглий. Той нібито звинувачував керівника в примусі до фабрикування справи. Мовиться про молодшого лейтенанта Тимура Албакова, який заявляв, що начальник примушував підкидати речові докази, а тих, хто відмовлявся, – лякав звільненням. Під час однієї із сварок Албаков дістав пістолет і направив у бік Ельджаркієва, як вважало слідство, та сам Албаков це заперечував.
Примітний факт: колишнє керівництво інгушського ЦПЕ засудили за тортури. Зокрема, з 2013 по 2017 роки ЦПЕ очолював Тимур Хамхоєв. У 2018 його засудили до 7 років колонії загального режиму. Його заступник Сергій Хандогін отримав 3 роки умовно. Ще ж і надто – оперативник Аліхан Беков сидітиме 10 років за вбивство затриманого, та й ще 4 фігурантів справи отримали від 3 до 10 років позбавлення волі. Ібрагім Ельджаркіев очолив ЦПЕ після затримання Хамхоєва.