Верховна Рада намагається запровадити радикальні нововведення щодо утилізації сміття
Український парламент намагається ввести податок на виробництво та імпорт упаковки, тим самим узаконити "зелений тариф" для спалювання твердих побутових відходів. Підприємці ініціативою законотворців не задоволені. Кажуть, в першу чергу це ґрунт для корупції, та й проблеми зі сміттєзвалищами не владнає.
Велике сміттєсортувальне підприємство, що розташоване в Бучі, обслуговує столичне передмістя. Пластик та макулатуру тут пресують і відправляють на переробку.
Сміття, яке не піддається переробці, в Європі спалюють на цементних заводах. Там навіть підприємства для цього спеціально переобладнують. Та для України це не варіант. Щоб зібрати достатню кількість такого брухту, потрібно щонайменше 200 сортувальних ліній. В Україні ж всього 24. Тому й полігони тут заповнені.
30% макулатури ми імпортуємо, тобто вивозимо вільну валюту на вторинну сировину. До 15 % ми стали вивозити полімерні відходи,
– розповів голова правління "Укрвторма" Петро Семко.
Та в парламенті до вирішення проблеми зі сміттям підійшли радикально, бідкаються виробники. Відходи пропонують спалювати. Але законотворці обіцяють: все буде, як у Європі.
Читайте також: Зі Львова вивезли значну частину сміття
Окрім цього, влада хоче запровадити ще й податок на виробництво, імпорт упаковки та товарів у такій тарі. Однак в такому випадку підприємці обіцяють подорожчання харчів.
Майже 80 % тари, що виготовляється, йде на пакування продуктів харчування. Введення цього закону призведе до збільшення вартості продукції на 10 – 15 %,
– зазначив виконавчий директор асоціації "Укрпапір" Едуард Литвак.
Податки на упаковки та спалювання сміття проблеми з переповненими полігонами не владнають, кажуть представники бізнесу. Якщо парламент прагне очистити Україну, то механізм боротьби має бути таким: сортування, переробка і лише тоді утилізація того, що не вдалось переробити. Утім такий алгоритм у законі не прописаний.