"Сприймали психами": як викорінити стереотипи про ветеранів
В Україні існує стигматизація ветеранів, як таких, кому обов’язково потрібна психологічна допомога. Це явище можна викорінити.
Про це в ефірі 24 Каналу заявила в.о. виконавчого директора "Українського ветеранського фонду", юристка Руслана Величко. Вона запропонувала кожному згадати свої відчуття 24 лютого 2022 року.
До теми Українські ветерани зможуть пройти IT-курси та працевлаштуватися в іноземній компанії
"Потрібно, щоб кожна людина, яка проживає в Україні, згадала, як вона себе почувала 24 лютого 2022 року і як вона поводилася. Що вона відчуває, коли йдуть авіанальоти, ракетні удари", – запропонувала юристка.
Все суспільство травмоване
На її думку, все наше суспільство отримало певну травму, і потрібно з розумінням ставитися як до сусідів, близьких, родичів, так і до ветеранів. Всі українці є схожими в своїй спільноті.
Не можна якимсь чином вважати, що ветеран якийсь там псих, як їх сприймало суспільство до 24 лютого. Ми насправді всі трішечки травмовані. Це не варто заперечувати,
– вважає в.о. виконавчого директора "Українського ветеранського фонду".
За словами Руслани Величко, на відміну від більшості населення, ветерани знали що робити 24 лютого. Вони пішли у першу чергу захищати свою країну, і робити те, що вони вміють і можуть.
Що чекає на ветеранів вдома: дивитися відео
Ветерани втрачають довіру до держави
За даними опитувань, які проводив "Український ветеранський фонд", тих, хто вважає, що держава виконує зобов’язання перед ветеранами, влітку 2022 року було 69%, то у січні 2023 року – 53%.
"Давайте змоделюємо, що ветеран в один день повертається додому. Наступного дня йде оформлювати всі необхідні документи до нашої бюрократичної системи. І тут йому говорять "тобі не сюди, тобі туди", і пихають його в різні сторони", – пояснила юристка.
Руслана Величко вважає, що ветерани – це травмовані люди, які віддали дуже багато для того, щоб країна існувала та ми жили. Люди дуже часто віддають стосунки з сім'єю (бо вони можуть зіпсуватися за цей час), у них на очах гинуть побратими. І після цього, ветерани приходять до державних закладів і з ними починають "грати у футбол".
"Необхідно, щоб була одна точка входу для ветеранів",
– підсумувала в.о. виконавчого директора "Українського ветеранського фонду".
Ветерани в Україні: важливі новини
- У Києві відкривають навчальні IT-курси, на яких зможуть навчатися учасники бойових дій. А надалі працевлаштуватися в іноземній компанії. Проєкт реалізовують завдяки підтримці Нідерландів і благодійного фонду Life Line Ukraine.
- У 2023 році Кабмін планує затвердити Стратегію переходу від військової служби до цивільного життя та план заходів щодо її реалізації. Відповідна програма буде направлена на допомогу ветеранам.
- Українських ветеранів залучатимуть до викладання початкової загальновійськової підготовки у школах. Таке рішення ухвалив Кабмін.