Вибори у Чехії: чи переможе Путін?
Минулими вихідними чехи не змогли обрати президента в один тур, а тому попереду – друге коло змагань. У нього вийшли нинішній лідер країни Мілош Земан та його суперник Їржі Драгош. Першого небезпідставно вважають другом Путіна, другого називають "проєвропейським лібералом".
Якщо екстраполювати характеристики обох на Україну, то для нас, безперечно, прийнятнішим є Драгош. Однак слід зважати на те, що в Чехії президент має обмежені повноваження, а ключовою є постать прем'єр-міністра. Посаду останнього в Чехії віднедавна обіймає Андрей Бабіш.
Читайте також: Вибори президента Чехії: попередні результати голосування
Чинник прем'єра
Сам Бабіш, як пише "Дзеркало тижня", є близьким до поки що чинного президента Земана. В кожному разі, "кілька років тому ці політики уклали неформальний пакт про співпрацю та поділ впливів", йдеться у статті. Бабіш має наразі доволі клопоту зі звинуваченнями у корупції, через що йому де-факто відмовлено у вотумі довіри – жодна демократична політсила Чехії (з тих, що пройшли до парламенту) не бажає будувати коаліцію разом з партією Бабіша ANO та під його безпосереднім керівництвом. Більше того, вчора, 17 січня, уряд Бабіша пішов у відставку. Як очікується, Земан прийме відставку уряду до кінця тижня.
Виглядає на те, що прем'єру Бабішу зараз не зовсім до українського питання, хоча посол України в Чехії Євген Перебийніс вважає, що глава чеського уряду вже визначився зі ставленням до нашої країни, і ставлення це не є негативним. "Нинішній уряд на чолі з Андреєм Бабішем (...) у принципі вже декларував свою позицію щодо України, щодо підтримки України", – сказав 14 січня Перебийніс, якого цитує Радіо "Свобода".
Через недвозначну репутацію Андрея Бабіша з прем'єром не хочуть мати справу представники інших парламентських партій. Втім, для України важливо не це, а те, яку зовнішню політику провадитиме Бабіш спільно з майбутнім президентом Чехії
Власне, ще восени Бабіш визначав свою партію як політичну силу європейського спрямування і обіцяв, що не візьме до уряду представників відверто проросійських партій. Однак зараз йдеться не про Бабіша, а про те, чого чекати після другого туру чеських виборів. Все таки те, хто посяде президентське крісло (попри всю його відносну декоративність) є важливим чинником для формування зовнішньої політики цієї держави.
Адже, як справедливо зазначає політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі, тандем Бабіша та Земана є не найкращим варіантом для України. Необхідно, аби Бабішу (який поки що ніяк не довів свою проєвропейськість) протистояв хтось на кшталт Драгоша. В протилежному випадку анонси, що роздавав Бабіш, можуть зазнати суттєвої – проросійської – корекції, і пара "Бабіш + Земан" поведе країну в напрямку, далекому від європейського.
Якщо Земан залишиться на другий термін, то він буде чинити вплив на зовнішню політику Чехії. Коли в парламенті Чехії домінувала "Чеська соціал-демократична партія", орієнтована на продовження антиросійських санкцій, противагою Земану виступав колишній прем'єр-міністр Богуслав Соботка. Новий прем'єр Андрей Бабіш, як і Земан, не бачить сенсу у санкціях проти Росії. Тепер вони в один голос можуть відстоювати їхнє скасування або пом'якшення і підривати загальноєвропейську єдність з цього питання. Перший тур президентських виборів у Чехії демонструє тривалу кризу єврооптимізму в Центрально-Східній Європі,
– резюмує Кухалейшвілі.
Їржі Драгош: шанси кандидата
Справедливості заради слід зазначити, що експерт не зовсім має рацію: "попри те, що чинний президент виявився лідером першого туру, набравши 38,6% голосів, він здобув менше, ніж прогнозували екзит-поли (42,5%). Не менш важливо те, що у другий тур вийшов екс-президент Чеської академії наук Їржі Драгош. Попри чималий відрив від лідера (він здобув 26,6% ), саме Драгош, за всіма опитуваннями, має реальний шанс перемогти Земана", – зазначається у публікації "Європейської правди".
Чому у Драгоша шанси більші? Тому що "про його підтримку у другому турі заявили всі інші кандидати, що отримали істотне схвалення виборців. Сумарно підтримка цих кандидатів разом із Драгошем перевищує 60%. Натомість голосувати у другому турі за Земана закликав своїх прихильників лише Петр Ганніг, підтримка якого склала лише 0,56%", – інформує ЄП. І додає, що хоча підтримка кандидатів другого ешелону не дає 100-відсткової гарантії фіналісту, ймовірність того, що перегони виграє саме Драгош, зростає в рази.
Їржі Драгош – основний суперник Земана в боротьбі за президентське крісло. Він на 10 років молодший за чинного главу держави; крім того, Драгош "сповідує" євроінтеграційний курс і більше подобається місцевим елітам
Доказом тому є те занепокоєння, яке продемонстрували російські медіа, описуючи хід президентських перегонів. Як передає Радіо Прага, "не випадково президентські вибори в Чехії привернули увагу центральних російських ЗМІ: повідомлення про те, що "перемога Мілоша Земана в першому турі – свідоцтво тектонічних зрушень в Європі, які обіцяють поліпшення відносин з Москвою" змінювалися запевненнями про "невтручання Росії в виборний процес".
Читайте також: Нам варто боятися Росії, – кандидат у президенти Чехії
Підозри щодо втручання мають своє підґрунтя: кандидат Їржі Драгош переконаний у тому, що "певні іноземні спецслужби, наприклад російська, безумовно, зацікавлені в тому, щоб президентом залишився Мілош Земан, – тут навіть сперечатися нема про що". "У мене, звичайно, немає доказів, проте чеська служба розвідки, в тому числі і в своїй щорічній доповіді, допускає, що щось подібне може відбуватися", – розповів Драгош в інтерв'ю радіожурналісту Яну Покорному.
Тим часом "у своїй промові, яку екс-глава Академії наук Чехії виголосив з передвиборчого штабу, він згадав про те, що його суперником багато в чому виступає не сам Мілош Земан, а його радники, перш за все, Мартін Неєдли і Вратіслав Минарж, відомі своїми тісними зв'язками з Москвою. При цьому Драгош – через брак доказів – не звинувачує цих людей в тому, що саме вони стоять за дезінформацією, яка поширювалася про нього в Інтернеті (там з'явилися "вкидання" про нібито роботу Драгоша на держбезпеку і навіть звинувачення в педофілії). Так чи інакше, але загроза появи нового наклепу залишається на порядку денному", – повідомляє Радіо Прага.
Але побоюватися Драгошу слід не лише брудного компромату. Його проблемою лишається більша популярність Мілоша Земана у регіонах – виграти у чинного президента Драгош зумів лише у Празі. Як пише бізнес-портал "Дело", "Земан любить випити, дозволяє собі брутальні висловлювання (…), за це багато чехів вважає його "своїм хлопцем", готовим захистити їх від зарозумілих елітарних пражан. Цей електорат залишається настороженим щодо столиці, політичних і бізнес-еліт, а також їхнього ліберального дискурсу. Колишній президент Вацлав Клаус досить влучно зазначив, що чехам потрібен президент всієї країни, а не "празьких кав'ярень".
Але все, за що провінція любить Земана, стало його головним мінусом для тих найбільш ліберальних жителів столиці. У першому турі Земан програв лише Прагу, але програв переконливо. Зараз вибір між Драгошем і Земаном багато в чому залежить від рівня мобілізації прихильників, а також від індиферентного електорату. Останньому в найближчі дні доведеться визначитися, кого підтримати і чи підтримувати взагалі. Допоможуть цьому національні дебати, на які несподівано погодився Земан, який раніше уникав таких контактів. Замір рейтингів після дебатів може сказати більше, адже обом кандидатам є про що сперечатися,
– додає видання.
Проблема "мобілізації прихильників" і справді є однією з визначальних. Симпатики Земана краще зорганізовані, а Драгошу ще доведеться переконати тих, хто голосував за інших кандидатів, повторно прийти на дільниці. "Питання явки – ключове для Драгоша. Причому цілком ймовірно, що йому доведеться працювати в умовах дезінформації від "альтернативних" медіа, близьких до президента Земана", – прогнозує чеський політолог Любомир Копечек.
Мілош Земан: небезпека другого терміну
Тим часом суперник Драгоша Мілош Земан був і залишається, як передає BBC, одним із найбільш досвідчених чеських політиків. У 1998-2002 роках він був прем'єр-міністром, а в 2013 році став першим всенародно обраним президентом Чехії. "Чеський президент страждає від діабету та нейропатії нижніх кінцівок, йому важко пересуватися. Проте він стверджує, що перебуває у чудовій формі", – йдеться у публікації.
Читайте також: Чи зміниться політика Чехії щодо України, якщо на виборах переможе Земан: пояснення посла
При цьому дефіцит повноважень Земан компенсує постійною присутністю у фокусі уваги ЗМІ. Він намагається часто зустрічатися з виборцями, критикує еліти, вживає неполіткоректну лексику та провокує скандали. Земан завойовує симпатії виборців, критикуючи Євросоюз та його міграційну політику.
Якщо європейські країни приймуть хвилю мігрантів, то серед них будуть і терористичні групи... Так ми сприяємо розширенню діяльності Ісламської держави у Європі,
– заявив він у червні 2015 року, в розпал міграційної кризи в Європі.
Чеський президент неодноразово називав санкції проти Росії шкідливими, а його слова щодо Донбасу та Криму часто обурювали українців. Наприклад, у жовтні 2017 року під час виступу в Парламентській асамблеї Ради Європи Мілош Земан запропонував вважати окупацію Криму "завершеною справою" і вирішити конфлікт компенсацією для України "в фінансовій формі, або нафтою та газом", нагадує BBC.
Молоді чехи вибачаються перед українцями за Земана: не всі вони тотожні своєму лідеру – таким є зміст плакату
На відміну від Земана, Їржі Драгош вважає зближення з ЄС безальтернативним шляхом розвитку для Чеської Республіки, але він побоюється посилення популістських настроїв у країні. "Політики індоктринували людей, поширюючи страхи щодо втрати робочих місць, масової міграції та гегемонії великих країн Євросоюзу, – вважає Драгош. – Це хитра стратегія, оскільки у всіх цих трьох моментах присутня певна логіка", – цитує слова кандидата "Дойче велле".
Видання також акцентує на тих іміджевих втратах, яких зазнала Чехія в період правління Земана:
Протягом п'яти останніх років Земан проводить власну зовнішню політику, яка суперечить офіційній позиції як чеського уряду, так і Євросоюзу. Його пропозиції скасувати санкції ЄС проти Росії і розширити чеське виробництво за рахунок китайських інвестицій викликали подив у більшості європейських столиць. Риторика Мілоша Земана вплинула на міжнародний імідж Чеської Республіки, завдяки чому країна – поряд з Польщею та Угорщиною – посіла місце в списку порушників спокою, хоча чеський уряд займає набагато більш ліберальну позицію.
"Мілошу Земану в Чехії закидають некритичність стосовно Росії, але він зумів стати виразником зростаючих у східній частині континенту євроскептичних настроїв на тлі критики ЄС за відкритість до біженців та мігрантів", – додає "Голос Америки".
Чинного президента Мілоша Земана вважають пропутінським кандидатом. І на це є всі підстави
Одним словом, боротьба між Земаном та Драгошем буде точитися серйозна. Кожен із них апелюватиме до власного електорату, використовуючи свій набір безпрограшних виборчих козирів. Тому, як каже чеський політолог Міхал Романцов, президентом Чехії стане той, хто матиме переможну аргументацію в діалозі з виборцями: "Все буде залежати від того, які теми і ким саме будуть внесені до гри".
Власне, до моменту, коли ім'я переможця буде назване, лишається зовсім небагато часу – другий тур президентських виборів відбудеться 26-27 січня. Тим часом більшість оглядачів переконана: на кону – не змагання між найбільш успішними фіналістами, а вибір між Москвою та Брюсселем, іншими словами – між проросійським та проєвропейським курсом, який знаходить втілення в кожному з двох основних кандидатів.
Читайте також: Чеські найманці воюють на Донбасі на боці бойовиків, – ЗМІ