Вистава у Кабміні: драма чи комедія?

25 березня 2015, 20:31
Читать новость на русском

25 березня головною подією політичного життя країни стало демонстративно-театральне затримання голови ДСНС Сергія Бочковського та його першого заступника Василя Стоєцького під час засідання Кабінету Міністрів.

Дія перша. Показово-символічна

На урядовців, яких підозрюють у корупційних схемах, в прямому ефірі наділи наручники та вивели із зали засідань. Що саме відчували присутні міністри та їхні заступники, коли на засідання завітали правоохоронці — можна лише здогадуватися. Але, судячи з усього, нічого приємного. Як згодом зізнався заступник міністра інфраструктури Володимир Омелян, коли до зали зайшла поліція, кожен з присутніх подумав про своє.

Зараз щодо затриманих чиновників відкрито кримінальне провадження за статтею 191 частиною 5 Кримінального кодексу. Як пояснили у МВС, під час державних закупівель у порушення чинного законодавства закупівля паливно-мастильних матеріалів здійснювалася у ТОВ "ЮКОЙЛ", "Альянс" та інших підприємств за значно завищеними цінами. Інші підприємства до участі в тендерах не допускалися. Дані організації перераховували 15-20% отриманих державних коштів на офшорні рахунки в острові Джерсі, з яких потім гроші перераховували на рахунки компаній Бочковського і Стоєцького.

"В цій статті за нашим законодавством передбачено до 12 років позбавлення волі. Сьогодні до суду були подані документи, щоб притягнути до відповідальності і утримувати під вартою. Однак суд може прийняти інше рішення — випустити під заставу або під домашній арешт", — розповів заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Слідчі обіцяли, що чиновникам з ДСНС протягом дня оберуть запобіжний захід, втім на момент публікації інформації про це ще не з’являлося.

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, коментуючи те, що відбулося, заявив, що звільнить усе керівництво Держслужби з надзвичайних ситуацій та ініціює перевірку на причетність до корупційних схем Бочковського чиновників усіх регіональних відомств. Окрім того, він пообіцяв звернутися до США з проханням перевірити фінансові операції чиновників ДСНС за кордоном для того, щоб вся злочинна схема була викрита, і злочинці понесли покарання.

Таке показове затримання, на думку політологів, є заходом корисним та безумовно потрібним у поточній ситуації. Як пояснив керівник центру прикладних і політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, це — демонстрація того, чого хоче населення: картинки арештів та боротьби з корупцією. "А те, що затримання відбулось на засіданні Кабміну — це вже спроба зіграти на імідж прем’єр-міністра та показати, що він бореться з корупцією. Рейтинги "Народного фронту" значно впали, і треба їх якось рятувати", — сказав він.

Політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач у свою чергу додав, що елемент демонстративності затримання урядовців можна пояснити бажанням влади публічно показати, що не має і не може бути якихось недоторканих осіб навіть у Кабінеті Міністрів. З цією думкою погоджується і депутат від "Народного фронту" Сергій Висоцький. За його словами, затримання Бочковського – це боротьба із окремими випадками хабарництва та показова кара за хабарництво. Людям потрібно показувати, що Кабмін та нова влада діють.

Професор кафедри політології НаУКМА Олексій Гарань також уточнив, що такі показові затримання сигналізують усім урядовцям, що на них очікує така ж доля. Крім цього, за його словами, той факт, що показове затримання співпало зі звільненям з посади голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського можна трактувати і як символізм, і як початок боротьби з корупцією у найвищих ешелонах влади.

Дія друга. Незавершена

Однак про те, чи реально продемонстроване у прямому ефірі шоу з Кабміну є початком серйозного викорінення корупції на урядовому рівні, можна буде сказати лише тоді, коли справа буде доведена до суду.

"На мою думку, важливо, щоб була достатня доказова база для того, аби довести ці справи до суду, довести винність цих людей, щоб на них дійсно очікував суворий вирок", — зазначив Гарань.

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін також нагадав, що протягом останнього року ще жоден чиновник не поніс реального покарання за корупційні дії.

"Ми не маємо практики в нашій роботі, коли затримували когось по епізодах, пов’язаних із держзакупівлями. Якщо це початок – ОК. Це гарний відеоряд, гарний привід. Як тільки буде передана справа в суд – почнемо розбиратися по ходу, що в цій справі є. Станом на зараз – це лише красиве відео. Ми вже мали красиві кадри з Єфремовим, потім — з Чечетовим. Ми вже маємо чимало красивих відеорядів, але досі не маємо жодного посадженого і жодних конфіскованих активів", — сказав він.

З іншого боку, подібні поодинокі затримання корупціонерів не є запорукою того, що будуть зруйновані діючі корупційні схеми, за якими можуть почати працювати ті, хто прийде не зміну затриманим.

Втім, навіть якщо затримання було лише піаром – то це однозначно хороший піар. Політолог Сергій Таран вважає, що якщо "піар буде полягати в тому, що влада розказуватиме, як вона бореться з корупцією, і як вона готова саджати чиновників, яких сама призначала, то це буде непогано".

Голова МВС Арсен Аваков обіцяє, що самим лише Бочковським боротьба з корупцією в уряді не завершиться. Наскільки змістовною є ця обіцянка – дізнаємось вже незабаром.

Поки що у МВС обмежуються розслідуванням діяльністі окремих міністрів попереднього уряду. Йдеться, зокрема, про Міністерство аграрної політики та продовольства (яке в 2014 році очолював Ігор Швайка), а також Міністерство екології та природніх ресурсів (в 2014 році очолював міністерство Андрій Мохник).

Читайте також Як арештовували керівників Держслужби з надзвичайних ситуацій