Війна мистецтва: сепаратисти руйнують музеї та університети

7 серпня 2014, 22:52
Читать новость на русском

З кожним вибухом снаряду та розривом міни звичний світ жителів Донбасу зникає. Разом з іншими будівлями російські найманці та сепаратисти руйнують музеї та університети. Закриваються театри та художні виставки.


Десятки музеїв Донеччини та Луганщини сьогодні беззахисні

"Намагаються зруйнувати та вбити саме "душу" Луганщини. Першими, буквально першими об'єктами, які постраждали, були — Музей історії культури Луганська, обласний краєзнавчий музей, обласна філармонія, інститут культури і мистецтв. Напевне, не випадково одні з перших снарядів полетіли туди", — розповідає викладач Луганського інституту культури і мистецтв Тетяна Дейнегіна.

Десятки музеїв Донеччини та Луганщини нині беззахисні перед людьми зі зброєю. Щоб зберегти колекції, музейні працівники інколи ночують на робочому місці. Через перебої з електрикою не з усіма музеями, що знаходяться в зоні бойових дій, є телефонний зв'язок.

Два музеї у нас поки що є, які дійсно зазнали вже руйнувань. Луганський краєзнавчий музей і Музей історії Луганська. В обидва з них влучили бомби-снаряди. Вони були обстріляні. Вибуховою хвилею зруйнувало вікна в Донецькому художньому музеї. Деякі музеї зачинено, і експозицію демонтовано і заховано в сховище, для того, щоб зберегти їх від бомбардувань, знищення та руйнувань,
— каже редактор інтернет-порталу "Музейний простір" Олеся Гасиджак.

Творчі люди покидають міста, зайняті сепаратистами

Театри та цирки Донеччини і Луганщини закрили свої сезони та скасували заплановані на літо програми. Актори та адміністрація у відпустках. Будівля луганського цирку зазнала серйозних руйнувань через обстріли. Творчі люди покидають зайняті сепаратистами міста, що стали небезпечними для життя.

Тим часом, війна на сході країни спонукає українських художників створювати драматичні роботи. Влада Ралко виклала свої переживання в серії робіт "Київський щоденник".

Війна – не на сході, вона – скрізь,
— вважає художниця Влада Ралко.

Громадянські протистояння в Україні стали темою картин Матвія Вайсбега, що нині виставляються в Лондоні. Мовою фарб художник ділиться своїми почуттями.

"З'явилося багато червоного, запах горілих шин", — говорить художник Матвій Вайсберг.

Митці створюють пророчі роботи

Натхнення спонукає художників створювати пророчі роботи. Таким називають твір білоруса Олександра Некрашевича.

Робота Олександра Некрашевича "Лабіринт". Ми бачимо: зображений літак, фюзеляж, бойовий літак і, відповідно, колорадські жуки. Робота, як це не дивно, була написана ще в 2008 році, і тому безпосереднього зв'язку з конкретними подіями в Україні немає. Але ось бачите — так співпало, що набула великої актуальності,
— розповідає арт-менеджер галереї "Лавра" Андрій Бабин.

Допомогти мистецтвом українським воїнам намагається художник Андрій Єрмоленко. Він створює нашивки-шеврони для добровольчих батальйонів українських патріотів. Прізвисько "укропи", яким терористи називають українських військових, спонукало митця створити шеврон "Укроп". Його збираються носити в батальйоні харківських патріотів.

"Ми маємо гордитися тим, що ми – "укропи". Є така рослина, яка дуже кльова. Направду, вона що лікарська, що рослина сили. Там бабці, які зілля всякі варили – вони знають. Колоради бояться укропів – все нормально. Моя робота зараз – допомагати чим я тільки можу. Якщо то стосується війни, грошей я за те брати не можу, бо вони воюють за мене в кінці кінців, а не за когось іншого", — каже художник Андрій Єрмоленко.

Художники арт-групи Myrzilka ризикують власним життям

В Донецьку терористам протистоять художники арт-групи "Мурзілка". Ризикуючи життям, вони розміщують на вулицях міста карикатурні фігури. Їх персонажі: Шаріков з гранатометом, злобний клоун, смерть з гранатою в руках і прапором Новоросії та відомий російський терорист Гіркін з пістолетом біля скроні.

Групи стріт-артистів "тролять" сепаратистів. Війна змінить все українське мистецтво,
— зазначив художник Олександр Ройтбурд.

Українські художники очікують, що війна змінить все українське мистецтво, породить трагічні та героїчні сюжети та утвердить його самобутність.

Тим часом, українське мистецтво допомагає збирати гроші для армії і тих, хто постраждав від війни на Сході. На благодійному аукціоні в мережі Facebook можна придбати роботи відомих художників. Виручені кошти підуть на закупівлю медикаментів для зони АТО та на допомогу біженцям.

"Save Ukraine – це благодійний проект, благодійний аукціон, який ведеться в онлайн-форматі на сторінках Facebook. Там виставлені лоти відомих митців за дуже, за дуже дешево. І всі кошти підуть постраждалим в зоні АТО. За роботу Олександра Ройтбурда зараз іде дуже гаряче в Facebook. Стартова ціна її була 4 тис гривень. Для робіт Олександра Ройтбурда нема таких цін", — каже організатор інтернет-аукціону Save Ukraine Тетяна Шац.

"Буду радий, якщо гроші підуть армії, яка нас захищає", — зазначив художник Олександр Ройтбурд.

Бажання допомогти об'єднало українських та грузинських модельєрів

Бажання допомогти жертвам війни об'єднало українських та грузинських модельєрів-дизайнерів, які організували спільний благодійний аукціон. Лотами стали авторський модний одяг та аксесуари.

Сума піде військовим, які знаходяться у військовому шпиталі,
— говорить організатор благодійного аукціону від Ukrainian Fashion Week Інга Вишневська.

На лікування поранених українських військових організатори аукціону зможуть передати зібрані 172 тисячі гривень. Дизайнер-модельєр Наталія Каменська влаштувала продаж модних аксесуарів, щоб зібрати кошти на придбання GPS-навігаторів для гелікоптерів української армії.

Мешканці Донбасу мріють повернутися і знайти близьких живими

Тим часом, мешканці Донбасу, що покинули рідні місця, мріють про те, щоб повернутися і знайти близьких живими.

Я б хотів жити вдома, там моє коріння,
— каже графік та дизайнер з Алчевська Стас Букало.

"Найбільша наша мрія — щоб всі були живі", — зазначив викладач Луганського інституту культури і мистецтв Тетяна Дейнегіна.