Прецедентний крок: який меседж НАТО надіслало Путіну щодо підтримки України
Західні партнери продовжують підтримувати Україну. Про це свідчить візит Генсека НАТО Єнса Столтенберга до Києва 28 вересня. Його результатом стало надання Альянсом боєприпасів для ЗСУ на 2,4 мільярда євро.
Політолог Олег Саакян сказав 24 Каналу, що Захід підготував багаторівневу інфраструктуру щодо допомоги Україні. Вона бере на себе принцип розподіленості у цій підтримці.
До теми ATACMS під ялинку та консолідація союзників: які перші результати візиту Зеленського до США
Захід не втомиться допомагати
Цей принцип діє у наступний спосіб. Якщо США в силу внутрішньополітичної нестабільності зменшаться у своїх можливостях підтримувати Україну, то перехопить ініціативу Європейський Союз.
Якщо не Євросоюз, то є двосторонні гарантії. Якщо не вони – є рівень G7 або НАТО. Є різні механізми для того, щоб вони мали можливість взаємопідтримувати та взаємопідстраховувати один одного,
– підкреслив політолог.
І цією підтримкою був надісланий меседж для Росії та персонально Владіміру Путіну, що у довгу виграти війну не вдасться. Якщо до цього він програв бліцкриг, то розраховувати на перемогу в тривалій війні не варто.
"Захід не втомиться допомагати Україні. І підтримка буде відбуватися, попри можливі внутрішньополітичні та геополітичні нестабільності в західних країнах", – наголосив Саакян.
Важливо! Генсек НАТО Єнс Столтенберг прибув до Києва з неоголошеним візитом 28 вересня. Після зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським вони провели спільний брифінг.Політолог оцінив перспективи надання військової допомоги Україні: дивіться відео
І ця система убезпечує Україну від внутрішньополітичної кон'юнктури – чи в Німеччини, чи в США, чи у Великій Британії. Вона може ускладнити підтримку Україні, але точно не зірве.
Це прецедентний крок для НАТО, оскільки до цього закупівлі для України снарядів, комплектуючих тощо відбувалось здебільше або окремими державами, що входять до формату "Рамштайн", або зі спільного бюджету Євросоюзу (з "Фонду миру" декілька разів виділялось по 500 мільйонів й було ухвалено окремий бюджет на закупівлю снарядів та контрактування їхнього виробництва в європейських компаніях),
– відзначив політолог.
До цього НАТО не мали прямих програм з підтримки України, але тепер вони їх розпочинають. І це, на думку Олега Саакяна, є дуже гарним сигналом.
Західні партнери продовжують допомагати Україні
- Сенат США 26 вересня ухвалив проєкт тимчасового бюджету, в якому зазначені витрати на підтримку Україні. Це рішення означає початок дебатів щодо запровадження так званого тимчасового бюджету, який передбачає фінансування уряду до 17 листопада.
- Посол України в США Оксана Макарова зазначила, що у проєкті тимчасового бюджету зазначено про виділення 6,152 мільярда доларів на додаткову допомогу Україні. Зокрема 4,499 мільярда доларів – на оборонні видатки та 1,650 мільярда доларів – економічна підтримка, зокрема пряма бюджету.
- Також під час візиту Володимира Зеленського до США, Джозеф Байден оголосив про новий пакет військової допомоги для України. Зокрема до нього увійшли: ракети ППО АІМ-9М, додаткові боєприпаси для HIMARS, системи ППО Avenger, кулемети для протидії безпілотним літальним системам, 155-міліметрові артилерійські снаряди, включаючи DPICM тощо.