Військове повстання у Зімбабве: чому армія пішла проти чинної влади
Військові затримали президента Зімбабве Роберта Мугабе і його родину. І хоча генерали запевняють, що ті в безпеці, а останні події начебто не мають нічого спільного із заколотом, схоже, ера найстарішого диктатора сучасності добігає кінця.
Військова техніка та озброєні автоматами люди – так виглядають вулиці зімбабвійської столиці Хараре.
"Це не військовий переворот проти уряду. Запевняємо народ, що президент і його родина в безпеці, ми її гарантуємо. Хочемо закликати до відповідальності злочинців навколо нього, чиї дії призвели до соціальної та економічного кризи", – зазначив генерал, речник армії Зімбабве Сібусісо Мойо.
Читайте також: Президента Зімбабве Роберта Мугабе після перевороту взяли під варту військові
Криза в Зімбабве почалася тиждень тому, коли Мугабе звільнив свого заступника – віце-президента Еммерсона Мнангагву. Його вважали вірогідним наступником президента, але Мугабе вирішив посадити у звільнене крісло власну дружину Грейс і згодом передати їй усю владу. Це не сподобалося військовим. Звільнений чиновник є дуже популярним серед армійців, тож вони одразу після відставки почали діяти.
Виглядає на те, що армія тримає усе під контролем, хоча військові цього не визнають. Армійці намагаються переконати міжнародну спільноту, що це не переворот, бо розуміють, що відкритий переворот ніхто не сприйме,
– розповів представник опозиційного руху Проміс Мквананзі.
93-річний Роберт Мугабе править Зімбабве з 1980 року. Його вважають найстарішим диктатором світу. Завойовувати це "звання" він почав з перших днів при владі, коли за підтримки армії жорстоко розправився з політичними опонентами.
Наступною жертвою Мугабе стало біле населення Зімбабве. В країні бракувало землі, і диктатор вирішив забрати її у "білих фермерів". Спершу просто закривав очі на самозахоплення, а згодом націоналізував її, за що отримав прізвисько "чорний Гітлер". Але таким титулом він навіть пишався.
Читайте також: Неспокій у Африці: армія Зімбабве захопила державну телерадіокомпанію
Запам'яталося правління Мугабе гучними антирекордами – гіперінфляція в країні досягла піку. Кілограм яблук коштував 6 мільйонів місцевих доларів. Зрештою африканська країна просто відмовилася від власної валюти. Попри страшні злидні, в які Мугабе загнав країну, він не соромиться себе вихваляти.
Це так, я Гітлер свого часу. І в цього Гітлера лише одна мета – правосуддя і суверенітет для його народу, визнання його незалежності і прав на свої ресурси. Якщо це Гітлер, тоді я 10 разів він,
– заявив президент Зімбабве Роберт Мугабе.
Доки зімбабвійці ледь зводять кінці з кінцями, сам диктатор живе у невимовних розкошах. Святкування його ювілеїв обходяться бюджету в мільйони доларів. Вражають і подарунки, якими вітають диктатора, як от трон з мармуру, покритий золотом та інкрустований діамантами. Полюбляє Мугабе і молодих дружин. Остання молодша від нього на 40 років. Її диктатор і бачив своєю наступницею на мармуровому троні. Та військові вирішили інакше. Проте нічого доброго країні то не віщує.
Є три можливих сценарії розвитку подій. Перший: армія все візьме під контроль і правитиме наступні кілька десятків років. Другий – військові позбудуться оточення Мугабе, яке їх не задовольняє, і дозволять йому керувати країною, але він буде просто маріонеткою. І третій – військові поставлять на чолі країни колишнього віце-президента Еммерсона Мнангагву,
– припустив Проміс Мквананзі.
Навіть якщо владу в країні більш-менш демократично передадуть Мнангагві, зі звільнення якого все і почалося, Зімбабве із злиднів не вибратись. Адже і екс-віце-президент – не менш відомий корупціонер, якому до того ж закидають причетність до жорстоких вбивств. Не випадково він отримав прізвисько "крокодил".