Ворог преси № 1 - генпрокурор О.Медведько

3 травня 2010, 17:05

У Всесвітній день свободи преси українські журналісти назвали своїх ворогів.

Перший у такому антирейтингу за підсумками 2009-го року - Олександр Медведько. Це звання генпрокурор отримав від Незалежної медіа-профспілка та Інституту масової інформації за відмову порушити кримінальну справу проти нардепа-комуніста Ткаченка, який розбив мікрофон журналістки одного з телеканалів.

Через цей інцидент розбишаці-депутату дісталося друге місце антирейтингу. Щоправда парламентарій вперше потрапив у гучний скандал з журналістами, у той час як генпрокурор очолює список ворогів преси вже вдруге.

Юрій Луканов (голова комітету Київської незалежної медіа-профспілки): "Таке враження, що він збирається тут прописатися навічно. Бо, наприклад, жодної ініціативи нашої позитивної і прохання порушити кримінальні справи або покарати винних у стосунках з пресою не знайшли позитивного відгуку з його боку."

На третьому місці антирейтингу опинилася екс-прем`єр Юлія Тимошенко, яка, за інформацією ЗМІ, вимагала, щоб на ток-шоу за її участю не допускали певних журналістів.

Четверте місце посіла екс-глава парламентського комітету з питань свободи слова, а нині заступник глави президентської адміністрації Ганна Герман. Вона нібито чинила тиск на ведучого одного з популярних телешоу, а також не дала можливість взяти участь у профільних парламентських слуханнях деяким журналістам.

Також в антирейтингу фігурують кілька представників регіональної влади, а останні у списку десяти ворогів - екс-голова Львівського суду Ігор Зварич і чинний Президент Віктор Янукович. Водночас цьогорічні тенденції в медіа-просторі, за словами експертів, оптимізму не додають.

Роман Головенко (юрист Інституту масової інформації): "Цензура, а також самоцензура, коли як то кажуть, гайки ще не почали закручувати, але гайки вже самі закручуються, вони вже знають, як стати на те місце, коли потрібно. І ми прослідковуємо такі тенденції, що вже і випуски новин телеканалів, вони стали більш м`якими. Вони вже не так критично висловлюються і про дії влади і про дії окремих політиків."

Фахівці також кажуть про засилля замовних матеріалів у деяких ЗМІ, наявність заборонених для висвітлення тем та відкритих заяв журналістів про тиск на них з боку редакцій. В авторів антирейтингу також є дані про збільшення випадків нападів на журналістів, особливо у регіонах. Такого, кажуть спеціалісти, не було з 2004-го року.