Врятувати гривню: місія (не)здійсненна
Всередині тижня українців шокували цифри в обмінниках — 40 українських за один американський. Населення у панічному страху почало змітати з полиць магазинів всю бакалію. До того ж зростання долара спричинило значне підвищення цін практично на всі продукти і товари.
НБУ обмежив продаж валюти в одні руки
В умовах гривневого шторму взагалі непосильними стають валютні кредити. Через обмеження Нацбанку продавати валюту не більше 3 тис грн на день в одні руки доводиться протягом тижня обходити всі можливі обмінники. Або купувати гроші за чужим паспортом.
На початку тижня валютні операції обмежили для імпортерів
Ще у понеділок голова Нацбанку Валерія Гонтарєва визнала — регулятор не в змозі стримати падіння гривні, відтак вдається до жорстких заходів. Забороняє банкам купувати валюту за дорученням клієнтів. На суму понад 50 тисяч гривень. Після відлучення від ринку потенційних імпортерів регулятор скупив валюту на міжбанку по своїй ціні.
НБУ не зміг перевірити всі контракти, від цього на ринку з'явилася додаткова пропозиція валюти, на суму 80 мільйонів доларів, яку НБУ купував за національним курсом. Всі гроші, викуплені за офіційним курсом через інтервенції продасть ринок,
— голова НБУ Валерія Гонтарєва.
Рятувати гривню валютними інтервенціями НБУ зможе тимчасово
Придбана Центробанком валюта може стати тимчасовою "соломинкою" для порятунку гривні. Витратити її НБУ може буквально за декілька днів. До того ж нововведення регулятора шокували підприємців: поставили під сумнів виконання контрактів. Після публічного обурення прем`єр-міністра, і як наслідок тригодинної наради у Президента, Центробанк попередні заборони скасував. Та прогнозувати, яким буде курс не береться і сам Арсеній Яценюк, точно, не 21 гривня 70 копійок, як закладено у бюджеті. І як у замкненому колі: із зростанням цін нічого не вдієш поки курс гривні не стабілізується. І все через значну імпортозалежність України.
Стабілізується перше півріччя і тоді з`явиться надмірна пропозиція валюти, піде навпаки ревальвація. В яких це межах буде, ми побачимо, але ми повинні робити свою роботу, контролювати експортерів,
— сказав прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Із адміністративними мірами НБУ запізнився
Одиними адміністративними методами гривню не врятуєш, каже експерт Олександр Савченко. Та й починати "зупиняти" відтік доларів потрібно було ще рік тому. Валюти за межі України втекло більше, ніж залишилось. А якщо уряд не почне реальні реформи, списати на війну девальвацію національної валюти вже не вдасться.
Ми не маємо права лише розмовляти про реформи і нічого не робити. Ось ці адміністративні заходи, які будуть тільки одні, без більш широких, вони врешті решт теж нашкодять. Тобто зупиниться гривня, постоїть і піде ще далі. Може так статися, що у нас з валютного ринку нічого не залишиться. Вдумайтесь у нас валютний ринок в чотири рази менше ніж торік,
— каже екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко.
Гроші від МВФ мають піти не на проїдання
До того ж через відсутність реальних реформ в економіці гроші від міжнародних донорів можуть піти не на розвиток, а на проїдання. Якщо не виробляти своє, гривня не зміцниться. І тоді додаткові кредити стануть отрутою, а не панацеєю для української грошової одиниці. Експерти радять почати лікування із заміни керівництва НБУ та Кабміну.
Немає доларів — залишайте критичний імпорт. А залишивши критичний імпорт, подумайте чим ви будете заміщати. Чи то будівельні матеріали, чи то щось, що потрібно Україні. Давайте самі випускати. Ніякими адмінзаходами не можна зупинити падіння гривні, бо з'явиться тіньовий ринок, "чорний" ринок,
— каже президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
Дії НБУ активізували "чорний ринок"
Про запізнілі ручні методи Центробанку говорить й економічний експерт Ігор Бураковський. Він констатує активізацію славнозвісних "мінял", як у лихих дев`яностих. "Чорний" ринок Нацбанк контролювати не може.
Можуть бути придумані ще якісь заходи. Але обмеження мають обмежений термін дії, потім з'являється "чорний" ринок, який розхитує економіку в негативному напрямку,
— каже керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
Наприкінці тижня гривня трохи зміцнилась
Вже наприкінці тижня курс гривні на міжбанківському валютному ринку зміцнився майже на 2 гривні. Якщо у понеділок міжбанківські торги почалися із позначки у 29,7 гривень за долар, то у п`ятницю за один зелений пропонували 27 гривень 8 копійок.
Рятівне світло в кінці тунеллю для порятунку національної валюти може з'явитись після 11 березня, якщо Міжнародний валютний фонд надасть Україні черговий транш кредиту. Якщо ж населення не припинить паніку та полювання на долар з "чорного" ринку, а парламент не подужає зважені зміни до бюджету, з наступного крутого піке українська гривня може й не піднятися.