Все про українські візи для іноземців: ви будете здивовані

23 лютого 2016, 20:15
Читать новость на русском

Українська влада, захлинаючись, рекламує важливість і необхідність безвізового режиму з Європою. Натомість, аби отримати дозвіл на в'їзд до нас, виявляється, треба добре постаратися. Журналісти сайту "24" проаналізували – з якими труднощами на шляху до України стикаються іноземці.

Певна річ, безвізовий режим з Євросоюзом – це крок до світової інтеграції України. Але є й інший бік медалі. Бо якщо до нас вільно не можуть їздити ні туристи, ні бізнесмени, то про яку відкритість може йти мова? Але головне: туристи – це гроші. Представники світового бізнесу – це інвестиції і ще більші гроші. Не пускаючи їх до нас ми втрачаємо чи не більше, ніж коли нас не пускають до них.

Тему з хештегом NoVisaToUkraine, зокрема, підняв на своїй сторінці у Facebook громадський діяч Богдан Логвиненко.

Чи проводила держава Україна дослідження складності отримання візи для іноземного туриста? Чи потрібні в Україні хостели, готелі, малий туристичний бізнес? Чи реформується система і чи взагалі вона змінилася за 25 років, чи і далі відтворює існування Радянського Союзу?
— сформулював він важливі і цікаві питання.

Врятуємо Україну від сорому!#NoVisaToUkraineЧи проводила держава Україна дослідження складності отримання візи для і...

Опубліковано Bogdan Logvynenko 22 лютого 2016 р.

"Дорога" наша візо

Якщо ви не знали, то одноразова віза в Україну коштує мінімально 100 доларів. Вона потрібна навіть для громадян Сінгапура, Австралії, Нової Зеландії та інших у десятки разів заможніших країн світу. Її мають виготовляти протягом двох тижнів (на практиці — не менше місяця). Є прискорена процедура (3 дні, що на практиці — 2 тижні) і багаторазова віза, що коштує 200 доларів, її отримують упродовж двох тижнів. Описані строки українські консульства зривають майже завжди, чим часто ставлять туристів до України в безвихідне становище.

За візу в Україну іноземцями зафіксовані факти хабарів протягом останнього року. Не зверталися вони в прокуратуру через досить прозаїчні причини: бо прокуратура наша не приймає заяви англійською. І навіть сайту англійською не має.

Туди можна звернутися, надіслати електронну скаргу? Про це знають іноземці? 100 доларів офіційно + 100 доларів у паспорт — і у вас прискорене отримання візи. Я відвідав 54 країни, у мене не було жодного такого інциденту. Злість і сором — відчуття, які доводиться переживати, коли про це говорять іноземці, які потрапили в Україну,
— відзначив Логвиненко.

Сім кіл пекла: як отримати візу в Україну

1. Якщо іноземець хоче отримати туристичну візу і в нього немає контактів громадських організацій, які могли б його за "спрощеною процедурою" запросити, слід знайти фізичну особу, яка піде в Міграційну службу при МВС України робити запрошення. Сайт служби, що видає іноземцям запрошення існує виключно українською.

2. Для того, щоб зробити це запрошення, фізична особа має показати приблизно 8000 доларів (сума може бути неточною або втрачати актуальність, офіційно вона не зафіксована ніде) на рахунку, крім цього з банку український громадянин має принести довідку про обіг коштів на рахунку в еквіваленті не менше 30 доларів на день. Обидві довідки на практиці можна зробити в туристичних компаніях за 10 доларів за штуку.

3. Потрібні також виписки з ЖЕКу, місця роботи, місця прописки тощо. Усього — 15 довідок для того, щоб зробити іноземцю одне запрошення. На практиці громадянин України на це може витратити від кількох днів до тижня. Одна з платіжок — це 70 гривень на "канцелярські витрати", яку Міграційна служба змушує теж оплатити заявника, що всього-навсього хоче запросити туриста в Україну на кілька днів.

4. Потрібен переклад паспорту з англійської на українську. Переклад завіряють тільки обрані компанії за 10-20 доларів за переклад. Громадянин України може принести "неправильний" переклад чи "неправильне" завірення, не "по формі".

5. Коли всі документи вже зібрані і принесені до Міграційної служби — там все ще не можуть їх прийняти. Потрібна папка "Справа №" і підшити всі документи, нотаріально завірити копії.

6. Громадянину України для іноземця слід зробити страховку в українській страховій компанії. Бо міжнародна страховка не підходить для Міграційної служби.

7. Після подачі всіх документів слід чекати щонайменше два тижні. Час видачі запрошення не повідомляється. На практиці громадянин може ходити десяток разів у Міграційну службу, стояти в черзі, витрачати робочий час, для того, щоб запитати: "Чи готове вже запрошення?" Нечесний громадянин може вкласти кілька купюр у "Справу №" і залишити свій номер телефону — тоді час можна зекономити.

Світові приклади спрощення візового режиму

Після "трояндової революції" для більшості країн світу віза до Грузії була відмінена, термін перебування без візи подовжений до 1 року. У Грузію можна отримати електронну візу за кілька годин, вона приходить онлайн. Існує лише 3 країни світу, для яких ускладнене отримання грузинської візи: Венесуела, Сирія, Нікарагуа.

На початку 2000-х Малайзія відмінила візи для більшості країн світу, крім десятка найбідніших із середньої Африки, а також — для Ізраїлю, який не має дипломатичних відносин з мусульманською державою. Минулого року Малайзія увійшла у топ-15 найбільш туристичних країн світу, перетворилась на лідера регіону і обігнала розкручений Таїланд. Відмінила Малайзія й візи для українців. А Україна досі цього не зробила у відповідь, хоча за рівнем доходів населення малазійці вже в п'ять разів багатші за українців.

Що кажуть українці

У підсумку – Україна одна з найзакритіших, а як наслідок – і найбідніших країн світу. І це при тому, що ми дійсно маємо чим пишатись і що запропонувати як туристам, так і бізнесменам. Але поки що словами тільки і обмежуємося.

Громадські активісти пропонують примусити до змін українську дипломатію, якщо вона не хоче змінюватись сама. Обіцяють розробити антикорупційний проект лібералізації візового режиму та розвитку туризму і наполягти на втіленні його в життя.

Читайте також: Що залишилось українцям, щоб їздити в ЄС без віз — інфографіка