Це потрібно змінити негайно: що перешкоджає важливим рішенням ЄС
У Брюсселі триває саміт Європейської ради. На ньому вирішуватимуть без перебільшення доленосні для України питання. Зокрема про початок переговорів про вступ до ЄС. Однак існують певні побоювання.
Головною перепоною на шляху до прийняття рішення є позиція лідера Угорщини Віктора Орбана. Про це 24 Каналу розповів політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов, пояснивши, як у ЄС можуть приборкати Угорщину.
Радимо переглянути Більше не хоче чути про втому від України․ Яким може бути ефект Туска в Європі та світі
Головна проблема ЄС
Саміт у Брюсселі, який розпочався 14 грудня, можуть подовжити на день через обсяг роботи. Зокрема, на зустрічі мають ухвалити рішення щодо початку переговорів про членство України в ЄС.
Це надзвичайно важливий процес для України, ми очікуємо початку переговорів. Але й для Європейського Союзу це також важливо, адже у Брюсселі розуміють, що ЄС зараз переживає політичну кризу,
– зауважив Максим Несвітайлов.
Причиною цьому є стрімка популярність у країнах ЄС популістичних та радикальних партій. Здебільшого вони виступають проти Європейського Союзу, закликаючи зосередитись на національних питаннях.
Це проблема не лише Східної Європи, навіть у Нідерландах на парламентських виборах перемогла антиєвропейська ультраправа "Партія свободи". Надалі така тенденція може поширюватись іншими країнами ЄС.
"Потрібно щось змінювати та оперативно працювати. Але це неможливо через складену бюрократію Євросоюзу, зокрема, через правило консенсусу, права вето, яке існує у кожної країни ЄС. Це надзвичайно ускладнює роботу", – наголосив політолог.
У Брюсселі відверто визнають проблему, яка зараз існує. А Європарламент проголосував за резолюцію, аби перейти до принципу кваліфікованої більшості. Водночас реалізація цього принципу може бути доволі непростою.
Кваліфікована більшість
Це кількість голосів, необхідних для ухвалення рішень в Раді ЄС за процедурою більшості (на відміну від одностайного способу). Рада складається з 27 міністрів – по одному від кожної держави ЄС. Але голоси держав-членів мають різні вагові коефіцієнти відповідно до кількості населення цих країн з певною поправкою, яка дає змогу маленьким державам мати гарантоване мінімальне представництво.
Небезпечний приклад
Тож зараз Європейський Союз опинився в ситуації, коли один лиш президент Угорщини Віктор Орбан відвертим шантажем та маніпуляціями, ставить усіх в незручне становище.
Замість того, щоб якось тиснути на нього, вводити санкції, аби все відповідало тим принципам, які є у Європейському Союзу, ЄС йде на поступки. У такий спосіб показують, що шантаж працює, з ними можна так говорити й дають приклад іншим країнам,
– підкреслив Несвітайлов.
Зокрема, прикладом Угорщини може скористатись Словаччина на чолі з проросійським прем'єр-міністром Робертом Фіцо.
Зауважимо, що раніше Євросоюз заблокував допомогу Угорщині через певні порушення прав людини та недосконалість судової системи в країні. Також проти Угорщини вводили санкції, аби вона навела лад із виявленими проблемами. Однак натомість Орбан лише поглиблює кризу в ЄС.
Маніпуляції Угорщини: що відомо
- Останніми місяцями чимало проблем у Європейському Союзі виникають через різку позицію Угорщини. Зокрема, президент країни Віктор Орбан виступає проти членства України в ЄС. Причин він називає багато, зокрема "утиски прав" угорської громади в Україні, і "неналежну підготовку" з боку Євросоюзу щодо вступу України до ЄС.
- Через те в Євросоюзі до кінця не впевнені, що зможуть узгодити спільну позицію щодо відкриття переговорів про вступ України, а також виділення фінансової допомоги Україні у розмірі 50 мільярдів євро на наступні чотири роки.
- Така поведінка Віктора Орбана відверто насторожує і дратує Брюссель. Зокрема, за інформацією європейського високопосадовця, Орбана прямо називають "троянським конем" у ЄС.