Ядерну зброю України контролювали у Москві, – Кравчук

7 червня 2021, 15:19
Читать новость на русском

Перший президент Леонід Кравчук пояснив, чому підписав Будапештський меморандум. За словами політика, за час своєї каденції він ніколи не контролював ядерну зброю України.

У мене не було чорної валізки, – Кравчук

Контроль над ядерним арсеналом, який залишився в Україні після розпаду СРСР, був у Москви, а не у Києва. Про це перший президент заявив у інтерв'ю.Джерело: https://censor.net/ua/v3269813

Цікаво У ядерній війні Путін програє упродовж 24 годин, – російський історик

Саме те, що Україна не мала справжнього контролю над ядерною зброєю й спонукало Кравчука приєднатися до Договору щодо нерозповсюдження.

У мене не було чорної валізки, вона була у Москві. Я міг лише телефоном говорити з командувачем ракетної армії (в Москві – 24 канал), а він міг виконувати або не виконувати мої прохання, не кажучи вже про доручення – це нереально було. В України не було можливостей контролювати і замінити ядерну зброю,
– пояснив політик.

Він додав: "Ми знали, що у нас є 1200 боєголовок, але ми ними не керуємо".

Утримання ядерної зброї було дуже дорогим

За словами Кравчука, утримання в боєготовності 175 ракетних шахт "коштувало б Україні 175 мільярдів доларів у тих грошах, а за нинішніми – 300 мільярдів доларів".

Політик не вірить, що сьогодні Москва може застосувати ядерну зброю проти нашої держави: "Уявіть, Росія вирішила вдарити по Харкову. Наслідки будуть на великій частині і самої Росії".

Що відомо про Будапештський меморандум

5 грудня 1994 року Україна, Велика Британія, Росія та США підписали Будапештський меморандум "Про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї". Китай та Франція також приєдналися до цього документа, який зобов'язував сторін-підписантів гарантувати незалежність і територіальну цілісність України. Після підписання документа Україна вивела на територію Росії третій за потужністю ядерний арсенал. У підсумку, у 2014 році Росія з порушенням цих угод окупувавши Крим і частину території Донбасу.
Джерело: Вікіпедія