Об'єднав французів проти праворадикалів: як Макрон вдало скористався системою
Парламентські вибори у Франції продемонстрували неабиякий політичний хист французького президента: перемогти можна, навіть якщо твоя партія на другому місці.
Варто зауважити, що після жорсткої поразки під час голосування до Європарламенту і просідання рейтингів самого Еммануеля Макрона найкращих сценаріїв для нього не залишалось. Однак з усіх поганих варіантів він обрав найбільш прийнятний і не прогадав.
До теми Другий термін фон дер Ляєн і проукраїнська Каллас: як зміни в керівництві ЄС вплинуть на Україну
Завдяки "розумному голосуванню по-французьки" – коли у другому турі виборів представники усіх політсил виступили ситуативним союзом і виставили одного кандидата проти праворадикала – партія Марін Ле Пен не сформує парламентську більшість.
Технічно допомогла французька виборча система: після першого туру у кожному округу визначають фаворитів, між якими виборці обирають у другому турі. На тих округах де, до прикладу, були сильні претенденти від "макроністів" і "соціалістів", хтось з них знімав свою кандидатуру і закликав голосувати проти представника "Національного об'єднання".
У результаті вибори, які нібито мали вказати на вираження французьким народом мандату недовіри президенту і його партії, стали об'єднанням французів проти праворадикалів.
Що далі?
Перемогу здобув "Новий національний фронт" – 182 місця у парламенті, який є симбіозом лівих і лівоцентричних сил, включаючи у себе комуністів, зелених та інші групи. З погляду українських інтересів найбільш небезпечним у складі альянсу видається лідер "Нескореної Франції" Жан-Люк Меланшон. Він часто вдається до риторики, яка вписується в російські пропагандистські штами.
Відтепер об'єднані соціалісти мають очолити переговорний процес щодо формування коаліції.
Повноцінним членом таких консультацій виступатиме і партія президента "Разом". Важливо, що вони отримали чудовий результат – 168 місць. Якщо декілька днів тому очікували, що вони займуть третю позицію, впевнена друга позиція стала для них фактично перемогою, беручи до уваги складні обставини.
Цікаво Росіяни будуть змушені зупинитися через 2 місяці
З таким рівнем підтримки "Разом" здобула більше суб'єктності у ведення перемовин. Перші сигнали такої впевненості продемонстрував лідер "Разом" Стефан Сежурне, який відзначив, що політсила готова до розмов, однак за умови виключення з ним Жан-Люка Меланшона.
За будь-яких обставин можна зробити висновок, що праворадикали програли й не мають змоги створити більшість. Їх подальші перспективи невизначені.
Теоретично "макроністи" мають змогу сформувати коаліцію з об'єднаними лівими, проте партії президента доведеться йти на серйозні поступки в питаннях економічної й соціальної політики, сторонам доведеться писати коаліційну угоду і потенційна нова більшість, як і уряд – будуть доволі хиткими.
Проте такий сценарій є прийнятним для Макрона – як президент він зможе надалі виступати з лідерських позицій і вести свою політичну лінію. Ситуативний союз сильного в політичному плані президента і слабкого уряду дозволять Макрону ефективно використовувати власні повноваження, щоб триматися на плаву до закінчення власної каденції.
Безсумнівно, це гарна новина для українського народу. Попри певну політичну кризу у Франції, президенту вдається виходити зі складної ситуації, а значить і утримати курс політичної підтримки України.
Зауважте Путін грається в миротворця перед країнами Півдня й Азії
Старий новий уряд
Цікаво, що в політичному арсеналі Макрона з'явився ще один варіант дій. З огляду на жорстку фрагментацію нового парламенту, переговори про більшість можуть суттєво затягнутись. Подібний прецедент вже був у Нідерландах.
Відповідно до законодавства, якщо партії не зможуть сформувати коаліцію, наступний розпуск парламенту можливо здійснити лише через рік – тобто у червні 2025 року.Поки партії не дійдуть згоди, в країні діятиме тимчасовий уряд і тут важливий момент: хоча чинний прем'єр Габріель Атталь подав у відставку, теоретично він може залишатись на посаді поки в Національній Асамблеї не дійдуть згоди щодо формування парламентської більшості.
Таким чином, поки вестимуться перемовини, Макрон має змогу зберігати раніше ухвалений ним уряд. В таких обставинах, у партії "Разом" не буде причин особливо поспішати у консультаціях про більшість з "Новим національним фронтом".