Як чимала застава Насірова може перейти у власність держави
Відсторонений голова Державної фіскальної служби, підозрюваний Роман Насіров порушив умови запобіжного заходу, тому держава має всі підстави стягнути 100 мільйонів гривень застави, внесеної його родичами на тимчасовий рахунок, у дохід держави.
Такого висновку дійшли журналісти програми "Схеми" (спільного проекту Радіо Свобода та каналу "UA:Перший").
Подібне клопотання прокурорів було відхилене Солом’янським районним судом 8 червня, бо тоді суддя не взяла до уваги докази детективів про наявність у Насірова британського паспорта та повірила захисту підозрюваного про те, що його другий український закордонний паспорт анульований Міграційною службою.
При цьому з того часу були виявлені нові обставини, які доводять, що суддя керувалась недостовірною інформацією, наданою захистом Насірова, а, отже, є підстави повторно вимагати стягнення застави в бюджет, йдеться в розслідуванні журналістів.
Читайте також: Як одіозний суддя Ємельянов обманює антикорупціонерів
Зокрема, суддя тоді взяла до уваги свідчення захисту, що другий український закордонний паспорт "анульований працівником територіального органу Державної міграційної служби шляхом пробиття більше двох отворів у машинозчитуваній зоні". Ці дані були згодом спростовані самою Міграційною службою.
Журналісти наводять лист Міграційної служби на адресу НАБУ від 27 червня, отриманий на запит програми, в якому йдеться про те, що "паспорт громадянина Насірова Р.М. № СDххх241 як недіючий, анульований та повернутий особі не значиться, а рішення про його анулювання співробітниками не приймалося". Ці дані підтверджує і лист від МЗС, датований 29 вересня 2017 року.
Відповіді від ДМС та МЗС
Щодо британського паспорту Романа Насірова, то суддя аргументувала відмову приймати докази його наявності тим, що відповіді британської сторони отримані нібито в межах іншого кримінального провадження. При цьому детективи НАБУ та прокурори САП вважають це неправомірним, адже суддя не прийняла до уваги те, що уповноважені органи Великобританії були повідомлені про зміну номеру кримінального провадження, в рамках якого робився запит про міжнародну правову допомогу.
Читайте також: Хто проспонсорував "фуршет" ББП у "Заліссі": невідомі гості Порошенка
Прес-секретар НАБУ заявляє, що детективи вже підготували повторне клопотання і тепер все залежить від прокурорів САП. Утім керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури журналістам "Схем" повідомив, що поки підстав для подання нового клопотання не бачить.
Є рішення суду, яке ми, як прокурори, як юристи, просто не можемо зрозуміти. Але є рішення суду, воно набрало законної сили, і воно має бути виконане. Якщо будуть виявлені нові обставини, якісь геть нові, тоді питання про звернення заново воно є можливим,
– зазначив Назар Холодницький.
Юристи "Центру протидії корупції", вивчивши матеріали справи та зібрані журналістами документи, дійшли висновку, що є всі підстави для звернення до суду із новим клопотанням про стягнення застави Насірова у дохід держави.
Насіровим не були здані всі документи, які дають підставу для виїзду закордон, тож у прокурорів є всі підстави наново подати клопотання до суду про стягнення 100 мільйонів у дохід держави. Процесуальний керівник має змогу звернутись із клопотанням, оскільки дійсно для цього є достатньо підстав – ці документи вважаються додатковими доказами, новою інформацією,
– пояснив юрист "Центру протидії корупції" Андрій Савін.
На початку листопада у Романа Насірова спливає термін ознайомлення з матеріалами справи і незабаром розпочнеться її розгляд по суті. Міра запобіжного заходу, обрана у березні і кілька разів продовжена, чітко визначила умови внесення застави у 100 мільйонів гривень.
Внесена застава слугувала гарантією, що підозрюваний виконає всі покладені на нього зобов’язання. В іншому випадку 100 мільйонів не повертаються, застава зараховується до бюджету України, а сам підозрюваний знову ризикує потрапити за грати на час розслідування.