Як оформити купівлю/продаж машини за новими правилами
З листопада 2015 року в рамках "поліцейської реформи" в Україні ліквідовані ДАІ та МРЕВ. Як відтоді змінилася система реєстрації транспортних засобів і яка вона тепер — дізналися журналісти сайту "24".
У листопаді минулого року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про ліквідацію Міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділу Державної інспекції безпеки дорожнього руху (МРЕВ). Тоді ж повідомили і про припинення діяльності самої ДАІ. Натомість, як відомо, у нас тепер є національна поліція, і зокрема – патрульна поліція.
Разом з МРЕВ зникли і рахунки-довідки, які раніше були головним документом при купівлі/продажу транспортного засобу. За словами Авакова, за рахунок новостворених стуктур у системі МВС процедури оформлення транспортних засобів мають стати простішими і прозорішими.
Які документи потрібні
За словами міністра Авакова, після ліквідації МРЕВ та відміни довідки-рахунка, оформити придбаний/проданий транспортний засіб нині можна одним зі способів:
1. Підписати договір купівлі-продажу (дарування) між продавцем і покупцем особисто в будь-якому сервісному центрі МВС України в присутності адміністратора центру з пред'явленням документа, що посвідчує особу. Вартість послуги – тільки обов'язкові платежі, встановлені законом.
2. Нотаріально посвідчити договір купівлі-продажу і надати його в будь-який сервісний центр України. Оплатити обов'язкові платежі плюс послуги нотаріуса.
3. Для покупців нових автомобілів у салонах (в юридичної особи) достатньо надати в сервісний центр договір, що підтверджується печаткою продавця і свої документи. Оплатити обов'язкові платежі, встановлені законом.
Камені спотикання
Замість ліквідованих МРЕВ мали почати роботу 62 оновлених центри з надання адміністративних послуг, що належать до компетенції МВС (це ще у квітні 2015 обіцяла заступниця Авакова Ека Згуладзе). Але пізніше повідомили, що наприкінці вересня 2015 року тільки почалася робота з перетворення старих МРЕВ на нові центри. На думку оглядача "Слово і діло" Олександра Радчука неприємним наслідком ліквідації МРЕВ може стати той факт, що сервісних центрів створять тільки 62, тоді як відділів МРЕВ було в Україні 228. Отже, значній частині українців доведеться їхати в інше місто, аби оформити документи на транспортні засоби.
Гендиректор Всеукраїнської асоціації авто імпортерів і дилерів Олег Назаренко відзначив, що поки що у працівників Сервісних центрів і нотаріусів немає доступу до усіх необхідних баз даних. Наприклад, нотаріус не може визначити, чи не перебуває авто у розшуку. Тому, допоки система не працює як слід, будьте особливо уважні щодо людини, в якої купуєте.
Досвід очевидця
Павло Кащук, керівник проекту InfoCar.ua, на своїй сторінці у Facebook розповів про власний досвід оформлення авто за "новими правилами".
За його словами, у різних сервісних центрах обслуговують по-різному. Більше того, навіть у одному центрі можуть бути спеціалісти з геть різним підходом до роботи. В одному випадку – торочать про відсутність техпаспортів і "всепропало", в іншому – швидко оформлюють все необхідне.
Реформа МРЭО - “зрада” или саботаж? Личный опыт.“Убрали справку-счет и стало еще хуже” - очень популярное на сегодня з...
Опубліковано Пашою К. Кашчуком 23 грудня 2015 р.
Ціна питання
У постанові Кабміну № 941 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів", яка безпосередньо стосується скасування використання довідки-рахунка при купівлі-продажу та оформлення транспортних засобів, не вказано, які суми обов’язкових платежів мають бути.
З досвіду Павла Кащука можна зробити висновок, що якщо не користуватись послугами "ловкачів" і "ділків" – сума буде приблизно наступна: 240 гривень – за зняття з обліку ТЗ. 400 гривень – послуги Центру плюс видача техпаспорту. Оформлення договору купівлі-продажу у Сервісному центрі – безкоштовно.
У приватних нотаріусів ціна договору купівлі-продажу автомобіля (складання, належне оформлення тощо) коштує до 1500 гривень. У державних — дешевше, але потребує більше часу.
А спеціальні фірми та інші спритники, які готові виконати за вас усю роботу з перереєстрації авто, пропонують наступні розцінки:
Як зазначено на сайті компанії, що спеціалізується на такому "виді діяльності", цифри включають у себе "абсолютно всі витрати, що виникають при прямій перереєстрації авто", а саме:
1. перевірка транспортного засобу на арешт, угон і заставу;
2. оформлення договору купівлі-продажу транспортного засобу;
3. усі державні платежі тощо.
Читайте також: Електромобілі в Україні без мита: де і за скільки купити таку машину