Як питанням про депутатську недоторканність маніпулюють під час виборів
Депутатська недоторканність уже впродовж десятиліть чи не головна обіцянка від усіх політичних партій. Праві чи ліві, демократи чи соціалісти – на цьому питанні грають усі. Згадують недоторканність щойно перед виборами, а на наступні п’ять років забувають.
17 років тому, ще за президентства Леоніда Кучми, відбувся референдум. Українцям поставили чотири запитання – про зменшення парламенту до 300 депутатів, переформатування його у двопалатний, розпуск Ради у разі неформування більшості і скасування депутатської недоторканності.
Читайте також: Чихуахуа, бобік, балабол: Тимошенко натякнула, ким є Ляшко
Усе це учасники референдуму підтримали. Але волевиявлення нарекли консультативним і відклали в шухляду назавжди.
Всі перед мікрофонами, перед камерами говорять правильні слова. Високі слова. Коли сідають в ті крісла, які їм достаються після виборов, то становляться зовсім іншими людьми. І це страшно, –
говорив Президент України (1994-2005) Леонід Кучма.
Вся суть українського політикуму саме так і проявлялась надалі. Навіть революція не викорінила бажання політиків набрати трохи більше голосів на виборах. Як результат, Віктор Ющенко під час другого висування на пост гаранта теж вдався до обіцянки зняти недоторканість. Як і його партія. Та виграти вибори йому це не допомогло.
Навіть Віктор Янукович піарився на знятті депутатської недоторканності. І поки був прем’єром, і коли вже став президентом. Щоправда обіцянки знову ж залишилися обіцянками. А депутати за це могли лиш подякувати.
За час чинного Президента розмови про це пожвавились. Гарант навіть вніс законопроект про позбавлення недоторканості депутатів та суддів. Це було ще у 2015 році. Вже два роки він припадає пилом і за нього не голосують – потрібно 300 голосів.
Читайте також: Зняття недоторканності не на часі: коаліція відкладає розгляд законопроекту
А цього року з’явилось аж два законопроекти про зняття недоторканості: один від опозиції, інший від гаранта. Різниця між ними лише у даті набуття чинності. Петро Порошенко пропонує перенести її аж на 2020 рік, після парламентських виборів. Тобто доторканими депутати будуть лише один для одного.
Та проблемою є те, що імунітет дозволяє нечистим на руку обранцям ховатися від правосуддя. Як от у випадку Олександра Онищенка. Його звинуватили в організації газових схем, через які держава зазнала мільярдних збитків. Поки він був недоторканим
"Нема ніякого криміналу. Ніхто нікуди не збирається втікати або щось красти", – переконував народний депутат України Олександр Онищенко.
Щойно його ж колеги імунітет відібрали, нардеп опинився у Великобританії. І, мовляв, вже має політичний притулок.
Більше – дивіться у сюжеті.