Як референдум у Туреччині вплине на взаємини Анкари зі світом: думка експерта
З огляду на низку внутрішніх і зовнішньополітичних факторів Туреччині потрібне посилення централізації влади. Тому президент Туреччини Ердоган, який ініціював референдум для внесення змін до Конституції з метою збільшення своїх повноважень, зробив правильний крок.
Таку думку сайту "24" озвучив політичний експерт Сергій Постоловський.
В нинішніх обставинах Туреччині потрібна централізація влади. Існує проблема Сирії, незрозумілі відносини з Росією, загроза так званої "Ісламської держави". За останні 2-4 роки збільшилася кількість терактів з боку "Ісламської держави" у Туреччині. В парадигмі демократичного устрою складно розв’язати ці проблеми,
– зауважує експерт.
Хоча, як наголошує політолог, Європа результати референдуму в Туреччині сприйме негативно. Водночас, якщо в політичному і дипломатичному плані відносини ЄС з Туреччиною можуть погіршитися, то економічна співпраця в будь-якому випадку продовжиться.
"Європа і надалі живе в парадигмі старої ліберальної демократії, якої вже немає. Європа зі своїми певними імперськими амбіціями ніяк не може змиритися з тим, що там немає жодної єдності", – говорить Постоловський.
На думку Сергія Постоловського, Ердоган – авторитарний, але ефективний керівник держави. При цьому політолог не виключає посилення співпраці між США і Туреччиною, про що свідчить привітання Дональда Трампа Ердогана з успішним референдумом. За його словами, Трампу за психотипом і стилем правління імпонує Ердоган.
З огляду на привітання Трампа можна очікувати розширення економічної і військової співпраці між США і Туреччиною. Зокрема, об’єднання зусиль щодо протидії ІД і розв’язання конфлікту в Сирії,
– зазначає він.
Росія в цій ситуації, зауважує Постоловський, вичікуватиме. Швидше за все, Москва буде йти на об’єднання і підтримку міжнародної коаліції, яка протидіє тероризму. Для Москви, наголошує експерт, дуже важливо показати, що і Росія, і США йдуть в одному фарватері в боротьбі з "Ісламською державою". І Росія вже не один рік цього добивається.
"В контексті боротьби з ІД Кремль може використати переговори з Ердоганом, щоб вплинути на США. Успішність цих переговорів залежатиме від ситуації в Сирії – подальшої підтримки Путіним режиму Башара Асада, а також від того, як найближчими місяцями Росія буде поводитися у відношенні до збройного конфлікту в Україні, зокрема, виконання Мінських угод", – переконаний Сергій Постоловський.
Нагадаємо, в Туреччині відбувся історичний референдум. Він може суттєво розширити повноваження президента Ердогана. Зокрема, пропонується скасувати посаду прем'єр-міністра, збільшити кількість депутатів парламенту і внести зміни в судову систему, а Ердоган зможе залишатися при владі до 2029 року.
Читайте також: Після відновлення смертної кари Туреччина може забути про членство в ЄС, – Брюссель