Як в Україні планують протистояти можливим кібератакам
Минув лише тиждень після масштабної кібератаки, як вірус атакував повторно. Однак, цього разу правоохоронцям вдалося удар зупинити. Проте, фахівці радять не розслаблятися.
М.Е.DOC – це українська бухгалтерська програма, якою користуються півмільйона підприємств. Гендиректор компанії розробника Олеся Білоус не заперечує – джерелом зараження став саме їхній продукт. І попереджає – це може бути не остання атака.
Зупинити вірус зможе оновлення програми, кажуть у компанії. Та зробити цього поки не можуть, бо робота фірми заблокована. Вірус Petya наробив проблем сотням підприємств, які прострочили подачу податкових накладних.
А за це за законом штрафують. Кабмін вже подав до Ради законопроект, яким передбачені зміни до Податкового кодексу.
Читайте також: Експерт розповів про особливості вірусу Petya
Наслідки першої кібератаки ще підраховують. Міністр інфраструктури Володимир Омелян заявив, лише їхнє міністерство зазнало мільйонних збитків. Якщо ж говорити про всю країну, то це за оцінками експертів – мільярди.
Збитки дуже важко порахувати. Однак по окремим оцінкам це 0,5 % ВВП,
– заявив директор інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.
Правоохоронці кажуть – у нападах простежується російський слід. Вірус запускають дистанційно по команді.
Читайте також: В поліції пояснили, чому вірус Petya.A поширили саме через M.E.Doc
Науковець Андрій Дацюк переконує, Україна залишатиметься вразливою, поки в державі не з’явиться закон про основи кібербезпеки. Альтернативи українському програмному коду немає. А тому його потрібно робити більш захищеним.
Потрібно використовувати національні програми захисту. Є українські антивіруси, є програми контролю за реєстром. І основне – підготовку персоналу, ліцензійне програмне забезпечення,
– розповів доцент кафедри глобалістики, євроінтеграції та управління національною безпекою Андрій Дацюк.
Якщо ж такі напади не зупинити зараз – наслідки можуть бути ще гіршими. Адже під загрозою стратегічні підприємства та об’єкти критичної інфраструктури.
Вірус може покласти системи банків, аеропорти, державні реєстри, тобто паралізувати всю державу. Аби протистояти кібернападам Україна вже отримала від НАТО технічне обладнання та програмне забезпечення на суму 1 мільйон євро.