Як відреагують українці на скасування травневих свят, – думка експерта
1-2 травня в багатьох країнах – соціал-демократичне свято. Можливо, оскільки в Україні свято асоціюється з комуністичним минулим, то ці дні можуть бути робочими, а не вихідними.
Про це в коментарі сайту телеканалу "24" заявив професор Національного університету "Києво-Могилянська академія", науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Кучеріва Олексій Гарань, коментуючи законопроект щодо скасування святкових днів 1-2 і 9 травня.
1-2 травня в багатьох країнах – соціал-демократичне свято. Воно відзначається як день праці. Назвати його комуністичним не можна. Швидше, його запозичила радянська влада і намагалася використовувати у своїх інтересах. А загалом воно носить більше профспілковий характер. Такий собі день весни,
– зазначив він.
За його словами, більшість українців давно вже не відзначають 1-2 травня. Вони це свято відзначають працею на своїх городах. Це більше профспілковий день, коли профспілки виходять на демонстрацію зі своїми вимогами.
Але наші профспілки – дуже слабкі і неефективні, існують більше на папері. Тому щодо 1-2 травня особливих контраверсій серед українців не буде,
– вважає професор.
Стосовно 9 травня, то, на думку Олексія Гараня, це більше контраверсійно. Адже це пам’ять про Другу світову війну. Втім, нагадав експерт, в Європі його відзначають як день примирення 8, а не 9 травня, як у нас. І там це свято – робочий день.
У той же час Олексій Гарань вважає, що необхідно подивитися соціологічні дослідження щодо відміни цих свят, перш, ніж ухвалювати таке рішення.
Нагадаємо, У Верховній Раді мають намір скасувати три вихідні – День міжнародної солідарності трудящих, 1 і 2 травня, та День перемоги, 9 травня. Про це йдеться у законопроекті №4722 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо скорочення кількості святкових і вихідних днів)".