УКР РУС
26 липня 2017, 23:25
6

Як влада вбиває е-декларування своєю брехнею

Три роки українська влада героїчно бореться з корупцією. Створює нові антикорупційні органи, реформує прокуратуру і поліцію, проводить гучні затримання, які завжди закінчуються однаково, тобто нічим, і активно розказує, що корупція в Україні от-от буде подолана.

А ще – пишається системою е-декларування. Її запуск вкупі зі створенням Національного агентства із запобігання корупції наввипередки називають своєю найбільшою перемогою і Президент, і прем’єр.

Але от вже скоро рік як офіційно запрацювало НАЗК і була запущена система е-декларування, а жоден високопосадовий мільйонер в декларації не покараний. Ба більше – декларації Президента, прем’єра і ще понад 100 тисяч найвищих посадовців держави навіть не перевірені. Єдине, на що спромоглося Агентство – це затвердити минулого тижня результати перевірок декларацій двох з половиною десятків чиновників, абсолютна більшість яких не заплатить навіть штрафу.

Читайте також: Корчак скаржиться на зарплату у 12-15 тисяч гривень, яку отримують її підопічні

Чому ж антикорупційний інструмент, яким так пишаються і називають своєю перемогою Президент і уряд, не працює? Відповідь проста: ніхто з них ніколи і не збирався позбуватися корупції. Вони самі є частиною корупційної системи, з якою ми боремося, а нас з вами тримають за повних ідіотів. Нас дурять.

Нас дурив Президент, коли героїчно "рятував" е-декларування від спроб зруйнувати депутатами своєї ж фракції в парламенті. Інакше для чого, накладаючи вето на так званий закон Денисенка, прийнятий парламентом ще на початку 2016 року, він вніс свій законопроект, яким дозволив брехати в декларації?

Читайте також: НАЗК планує карати активістів, що не подадуть декларації

Нас дурив Кабмін, коли героїчно "рятував" е-декларування від імпотентного НАЗК, яке ніяк не могло розпочати перевірки декларацій. Інакше для чого робоча група при Кабміні, створена за ініціативи міністра юстиції Петренка, розробила такий порядок, щоб брехню в декларації було неможливо перевірити?

Нас дурив Держспрецзв’язок, коли "кардинально перероблював" систему е-декларування. І переробив аж так, що вона перестала відповідати законодавству і постійно ламається?

Нас дурили депутати правлячої коаліції із БПП і "Народного фронту", коли пропонували «удосконалити» законодавство про е-декларування. Інакше для чого депутат "НФ" Донець пропонувала приховати значну частину відомостей з е-декларацій і по суті скасувати відповідальність за недостовірні відомості? Для чого голова фракції БПП Ігор Гринів пропонував приховати відомості про готівку, подарунки, цінне рухоме майно, активи і фінансові зобов’язання? Для чого податковий комітет на чолі з депутаткою від БПП Ніною Южаніною хотів ввести "нульову" декларацію, якою чиновники узаконили б своє корупційне майно?

Читайте також: Новопризначений голова ДПС купив машину вартістю у три річні зарплати

Легалізувати корупційне майно без будь-якої відповідальності – ось справжня мрія чиновників всіх рівнів на чолі з Порошенком. Електронні декларації вперто намагаються перетворити в нульові. Іншими словами – не просто уникнути будь-якого покарання за корупцію, але ще глибше залізти в наші з вами кишені. І в цьому бажанні єдині Президент і уряд, правляча коаліція в парламенті і Генпрокуратура, НАЗК, судді і ваш місцевий чиновник.

Тому нас продовжують і далі дурити. Нас дурить генпрокурор Юрій Луценко, який вносить подання про скасування депутатської недоторканності, а потім на всю країну заявляє, що не переслідуватиме чиновників за незаконне збагачення. Натомість відверто пропонує депутатам заплатити податки із мільйонів незрозумілого походження і жити собі спокійно. Тобто звідки ці гроші – вже нікого не цікавить.

Читайте також: Хто з депутатів потрапить під приціл ГПУ і НАБУ восени: думка експерта

Нас дурить НАЗК, коли заявляє, що перевіряє декларації. 14 і 20 липня, через 10 місяців після оприлюднення декларацій, НАЗК затвердило результати перевірок перших 26 посадовців. Чиновники не декларували квартири, землю і автомобілі у власності і користуванні, подарунки, цінні папери, доходи свої і членів сімей, не вказували співвласників майна, користування майном членами сім’ї, самих членів сім’ї, джерела доходів, позичені кошти, позики. Проте абсолютна більшість з них не понесе жодної відповідальності.

Це при тому, що серед них є мільйонери, які все життя на службі в держави. Наприклад, міністр оборони Степан Полторак, який 30 років на військовій службі. Разом із дружиною він задекларував близько 5 мільйонів гривень лише готівкою. Проте НАЗК більше цікавить 1288 гривень, нарахованих Полтораку Секретаріатом Кабміну як "додаткове благо і приз переможцям і призерам спортивних змагань".

Читайте також: Полторак виступив з різкою заявою щодо війни на Донбасі

25 років влада була джерелом надприбутків. І коли підтвердження цього в е-деклараціях шокували не тільки всю країну, але й весь світ, а правлячі еліти зрозуміли, що не можуть контролювати цю інформацію, вони вирішили очолити цей процес і поступово дискредитувати е-декларування. Не можеш побороти – очоль.

Тому що вони розуміють: е-декларації – це потужна зброя, щоб позбутися від тих, хто використовує владу для власного збагачення. Хто дерибанить Україну, розглядаючи її лише як територію для заробляння грошей. Це бариги, завдання яких витягнути з цієї території побільше ресурсів, які потім можна вкласти у власність і бізнес за кордоном, де вже живуть їхні родини. Для них немає держави, немає національних інтересів, є тільки територія для заробляння грошей з німою біомасою. І вони ніколи не будуть думати про розвиток держави, бо не збираються тут жити.

А тим часом Україна вмирає. Чи готові ви з цим змиритись? Я – ні. Якщо ви теж, дайте знати. В кінці кінців все буде добре. І якщо зараз не добре, значить – це ще не кінець.