Як вплине безвіз на економіку: досвід країн Східної Європи
Право безвізового в’їзду до Шенгенської зони мають громадяни шести десятків держав. З колишнього "Східного блоку" такою перевагою вже майже сім років користуються Балканські країни. Три роки тому кордони відкрили для Молдови. Реформи, які стали запорукою отримання безвізу, підштовхнули до розвитку малий і середній бізнес. З іншого боку, багато людей виїхали на заробітки у Західну Європу.
За словами експертів, у цих країнах великий ажіотаж спостерігався у перші роки після введення безвізу. Так, з Молдови за 2015-й рік на заробітки поїхало 700 тисяч громадян, більшість влаштувались на роботу нелегально.
Практично всі країни Східної Європи втрачали своє працездатне населення, тому що і без того велика трудова міграція з країн Східної Європи до Західної. А безвіз забирає останній бар'єр – фінансовий та адміністративний,
– пояснив економіст Андрій Новак.
Ажіотаж, щоправда, швидко згасав через проблеми з законом. Адже безвіз права на роботу не дає. Фахівці прогнозують, що в Україні все відбудеться за таким самим сценарієм.
Читайте також: Безвізовий режим: посли ЄС схвалять документ, навіть не обговорюючи його
Експерти наголошують: безвізовий режим – це більше не економічний, а іміджевий політичний здобуток на шляху євроінтеграції. Та втратити його буде досить легко, якщо правила перетину кордону і перебування в Шенгенській зоні порушувати.
І такі прецеденти вже були. Понад десять років тому Євросоюз скасував безвізовий режим для Еквадору та Болівії. Все тому, що вони масово видавали свої паспорти громадянам країн, які безвізу з ЄС не мали.