Як закриття "Вісника державних закупівель" вплине на розслідування оборудок минулих років

8 грудня 2017, 21:13
Читать новость на русском

В Україні закриють публічний доступ до тендерів з 2010 до 2016 року. Усе тому, що в бюджеті немає грошей на утримання "Вісника публічних закупівель". Цей сайт став першим ресурсом, що надав публічний доступ до тендерів. І хоча він мав низку недоліків, на 2010 рік це була інформаційна революція.

Онлайн-ресурс "Вісника державних закупівель" складний у користуванні і морально застарілий. Після запуску системи електронних закупівель ProZorro він перетворився на архів тендерних документів. Однак, з часом у Мінфіні вирішили: два мільйони у рік на підтримку порталу – надто дорого. Сайт вирішили закрити.

Читайте також: На що були готові політики заради боротьби з корупціонерами

"Мова йде не про самі данні, мова йде про працюючу систему. Тобто з хостингом, веб-інтерфейсом, з пошуком, з купою баз данних. З купою між ними самописних перемичок, які були написані ще колись в доісторичні часи. Підтримка цього працюючого інтерфейсу і людей, які мають його обслуговувати, зрозуміло, коштує певних грошей", – зазначив керівник проекту ProZorro Максим Нефьодов.

Усі документи можна буде отримати, заспопокоюють чиновники. Достатньо написати запит. Щоб потім не вплутуватися у бюрократичну тяганину, краще уже завантажити із сайту всі необхідні документи, радять експерти.

Всі документи по закупівлях повинні перебувати у замовника. І тому від того, буде портал чи не буде, власне залежить, чи зберегли замовники в себе ці пропозиції, оголошення. Тому це будь-якому розслідуванню ніяк не буде перешкоджати, бо правоохоронець, якщо захоче, прийде і вилучить ці документи в замовника,
– пояснила юристка Центру протидії корупції Олена Щербан.

Це катастрофа, запевняють у Центрі політичних студій та аналітики. Журналістам-розслідувачам працювати стане складніше. Цей ресурс – безцінне джерело інформації. Можна простежити, як росли статки нинішніх можновладців.

"Якщо взяти такого відомого бізнесмена і депутата Дубневича, то за свого депутатства він вже 200 мільйонів гривень "натендерив". Але варто зазначити, що коли він був депутатом при злочинній владі в 2012-2014-му роках, він також "натендерив" близько 200 мільйонів гривень. І якраз я дивився ці тендери на "Віснику державних закупівель", – розповів керівник відділу боротьби з корупцією центру "Ейдос" Гліб Канєвський.

Читайте також: Хто із фігурантів гучних кримінальних справ відвідує Банкову: розслідування журналістів

Значно важче буде досліджувати і корупційні схеми під час Євро-2012 чи закупівлі вишок Бойка. Тож, переконаний Гліб Канєвський, закриття ресурсу на руку найвищим особам держави.

Це і Петро Порошенко, який в свій час був міністром економіки і відповідав за систему закупівель. Це і прем'єр-міністр Гройсман, який в свій час був міським головою Вінниці. І, мабуть, він не хоче, щоб бачили, як відбувались тендери за його мерства в місті,
– вважає Канєвський.

Нині доступ до "Вісника" ще відкритий, та, за прогнозами експертів, сайтом можна буде скористатися щонайдовше місяць. Оцифровувати "Вісник" взявся ресурс Texty.org.ua. Та експерти встигли опрацювати лише 30 тисяч протоколів. А їх усього 200 тисяч.