Конструкція з 2 елементів, – політолог про можливі гарантії для України до вступу в НАТО
У Парижі запланована зустріч канцлера Німеччини Олафа Шольца, президента Польщі Анджея Дуди та президента Франції Еммануеля Макрона. Очікують, що на ній обговорюватимуть прагнення України вступити в Північноатлантичний альянс, а також гарантії безпеки від союзників напередодні саміту НАТО.
Зобов'язання, які візьмуть на себе союзники, можуть бути довгостроковими. Вони можуть бути пов'язані з фінансуванням та формування здатності України власними Збройними Силами й озброєнням захищати свою територію. Таку думку 24 Каналу висловив політолог Андрій Вігірінський.
Дивіться також Одна із головних ролей – у Канади, – Зеленський про гарантії безпеки
"Конструкція складається з 2 елементів – це зброя і гроші. Це і є, скажімо, наповнення гарантій, які може Україна отримати", – припустив політолог.
На його думку, в жодній із гарантій на рівні двосторонніх угод не буде записано про вступ армії іншої країни у війну з агресором на боці України, ким би цей агресор не був.
Росія – загроза
Нині з'являється часткове розуміння, чому Україну не хочуть інтегрувати в НАТО. Це питання того, що Росія є тою країною, яку Північноатлантичний альянс з моменту свого створення розглядає як загрозу.
Тобто, проблема не в Україні, а в НАТО та його членах, які об'єдналися заради того, щоби мати достатньо спроможностей для того, щоби війна не відбулася.
"Як наслідок – ми, найімовірніше, підійдемо до символічних речей. На кшталт таких, які підписував Трюдо з Зеленським – декларацію про підтримку українського вступу в НАТО", – зауважив Вігірінський.
Однак, політолог не впевнений, що моментом вступу України до Північноатлантичного альянсу буде завершення війни з Росією. А може бути, наприклад момент, коли країни-члени НАТО будуть вважати, що Росія не є для них загрозою. Зокрема, з позиції стратегічного ядерного запасу.
Які гарантії безпеки можуть надати Україні: дивіться відео
Ризик, який не зможуть ігнорувати
Андрій Вігірінський додав, що голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі оцінив потенційні ризики ескалації конфліктів на планеті. Генерал армії США заявив про 3 "наддержави" – Китай, Росію і США. Так, вважає політолог, Міллі оцінив не економічну й політичну, а військову складову.
Якщо в довгостроковій перспективі він говорить про таких три "наддержави", то питання вступу України до НАТО – це не питання 5-річки, 10-річки чи відповідності України,
– сказав Вігірінський.
Мовляв, це питання ризику, який існує для країн-членів НАТО, який вони не зможуть знівелювати чи проігнорувати в питаннях голосування за членство України в Альянсі.
Водночас, найімовірніше, будуть висловлювання, а також, цілком вірогідно й декларації про те, що двері для України в НАТО будуть відкриті й не зачиняються.
"Для України ж, власне, відкриті двері – це наша далека перспектива, до якої ми прагнемо. Так, як це було записано в Конституції", – розповів політолог.
А от двосторонні угоди, вважає Андрій Вігірінський, так чи інакше розкриватимуть можливості українського уряду забезпечувати обороноздатність України. Усе завдяки фінансовій допомозі й головне – технологій інших країн. Доступ для них є надзвичайно важливим. Адже тривалий час це було перешкодою на шляху до формування нового укладу сучасних Збройних Сил.
Зобов'язання щодо Повітряних Сил
У США заявили, що вони готові сформувати в Україні надсучасні системи Повітряних Сил. З цього можна зробити висновок, що Сполучені Штати, найімовірніше, з часом візьмуть на себе зобов'язання щодо фінансування, забезпечення навчання, обслуговування та формування технічної бази для формування системи протиповітряної оборони України та Повітряних Збройних Сил.
"Тут будуть розподілені повноваження – довгострокові, двосторонні угоди. Єдиний момент, який буде для нас цікавий – коли ці угоди почнуть діяти", – зауважив політолог.
Адже активна фаза війни передбачає надання зброї й техніки безпосередньо для ведення бойових дій і відсічі агресії. Теоретично, якщо говорити про гарантії, більш інтенсивний етап, пов'язаний із виробництвом чи можливістю закуповувати певні види озброєння, передбачає хоча б часткове відновлення економіки. Тобто – спроможності українського уряду купувати зброю не лише за надані кошти, але й за власні.
Хто може допомагати
Ми визначимося щодо членства, але ми будемо розуміти, які країни візьмуть часткову фінансову участь в тому, як з України сформувати суб'єкта, на якого інші нападати не захочуть,
– сказав Вігірінський.
Очевидно, що це будуть економічно потужні держави. Ймовірно, Німеччина, Франція, Польща та США. Частково до участі може долучитися й Канада.
Україна прагне вступити в НАТО
- Президент України Володимир Зеленський прокоментував майбутню зустріч лідерів Німеччини, Польщі та Франції, яка запланована у Парижі. Глава держави сподівається, що лідери думають про те, як пришвидшити рух України в Альянс.
- 20 країн-членів НАТО підтримали вступ України до Північноатлантичного альянсу. Разом із Володимиром Зеленським прем'єр Канади Джастін Трюдо підписав спільну декларацію. У ній мовиться про підтримку України на шляху до вступу в Альянс та засудження збройної агресії Росії.
- У липні 2023 року має відбутися саміт НАТО у Вільнюсі. Заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов переконаний, що на саміті Україна може отримати алгоритм вступу до Альянсу.