Які існують ризики для України, якщо Антикорупційний суд не запрацює

8 лютого 2018, 15:05
Читать новость на русском

Створення Вищого антикорупційного суду – одна з головних вимог Міжнародного Валютного Фонду, Світового банку та Євросоюзу. Вони розкритикували документ, який подав Порошенко. Мовляв, він суперечить обіцянкам Києва та рекомендаціям Венеціанської комісії. Якщо ж Україна проігнорує зауваження, то втратить безвіз та фінансову допомогу, що своєю чергою, потягне за собою низку наслідків.

Вперше про створення Антикорупційного суду президент заговорив ще влітку 2016 року, коли в парламенті ухвалювалися зміни до Конституції. Мовляв, антикорупційні органи працюють.

Читайте також: Фейковий антикорупційний суд: Які трюки приховує президентський законопроект

"Але все це марно. Марно, тому що за гучними арештами, затриманнями корупціонерів, які мільйони доларів витягують з кишень, потім судді за 30 срібляників відпускають на волю", – розповів Порошенко.

Однак, вже за рік, президентський запал затих. Окремий суд для топ-чиновників – це неконституційно – вперто тримали удар на Банковій. Запропонували замість нього створити антикорупційні палати. І може б і пройшло, якби Венеціанська комісія не поставила в маніпуляціях крапку: жодних палат, лише суд. І ось під ялинку президент таки вносить довгоочікуваний законопроект.

Однак, президентського оптимізму не поділяють експерти. Вони одразу попередили, що міжнародним партнерам документ не сподобається, бо їхні прохання просто проігнорували. Так і сталося. Спершу гнівний лист надійшов від МВФ, а слідом і від Світового банку. Експерти кажуть, що цей законопроект швидше гальмує, ніж допомагає створити Антикорупційний суд. Пройти можуть недоброчесні судді, адже контроль з боку міжнародних донорів не передбачений. Це при тому, що вимоги до кандидатів нереально високі.

Читайте також: Коли в Україні запрацює Антикорупційний суд: у Раді зробили прогноз

Пройти може лише громадянин України віком від 35 років, у якого за плечима адвокатський та суддівський стаж, бажано в міжнародних установах, і науковий ступінь.

В нас немає таких людей. Я особисто не знайомий з такими людьми, які б відповідали тим критеріям, які прописані в законі,
– зазначив керівник НАБУ Артем Ситник.

Невиконання вимог означатиме, що МВФ припинить співпрацю з Україною. Та й про 800 мільйонів доларів від Світового Банку теж можна забути. Слідом за потужними донорами можуть піти й інші інвестори, а це – економічна катастрофа для України.

Тим часом, після форуму в Давосі наближені до Банкової ЗМІ розповсюдили інформацію, що нібито директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард не знала про гнівне послання, а Світовий банк, і взагалі пообіцяв звільнити директора з питань Білорусі, Молдови та України Сату Кахонен, яка підписала листа. Інформація виявилася фейковою.