Які технології впливу на результати виборів задіють кандидати в президенти?

2 жовтня 2018, 07:01
Читать новость на русском

Кожна виборча кампанія має свою специфіку. На нинішніх виборах президента вперше немає змагання двох основних кандидатів та наявна дуже висока конкуренція за вихід у другий тур.

Більш детально про особливості виборів президента в матеріалі: Вибори президента: що потрібно знати українцям?

Про це 24 каналу розповів зауважує глава Комітету виборців України Олексій Кошель.

Як зазначає фахівець, раніше завжди були відомі два фаворити президентських виборів: Кучма-Симоненко, Ющенко-Янукович, Тимошенко-Янукович. А зараз цього немає. І це зумовлює використання кандидатами різних політтехнологій і механізмів впливу на результати виборів.

Результативною, на думку Олексія Кошеля, може бути технологія прямого і непрямого підкупу виборців, на думку, може бути. Хоча на президентських виборах її менше використовують, але через жорстку боротьбу за вихід до другого туру можуть задіяти.

Схема докупівлі кількох відсотків голосів може спрацювати непомітно – через мережі депутатів-мажоритарників і представників органів самоврядування. А безкарність призводить до того, що технологію задіють активно. Адже ми досі не маємо результативних кримінальних справ щодо тих, хто організовував схеми підкупу виборців,
– наголосив Кошель.

При цьому, за його словами, так звані каруселі, фотографування бюлетенів у день голосування – складові механізму підкупу виборців.

Водночас, вважає Кошель, адміністративний ресурс не буде сильно застосований. Глава КВУ зазначає: найбільше адмінресурс використовувався при президентах Кучмі і Януковичі. Це був дуже потужний інструмент фальсифікації результатів виборів. У вертикалі адмінресурсу були задіяні представники держпідприємств, зокрема, Укрзалізниця, яка перевозила тітушок, суддівська вертикаль, освітяни, система охорони здоров’я.

Зараз адмінресурсом теж лякають, але він дуже розпорошений. На місцевому рівні такі спроби контролює опозиція. Приміром, у 12 з 15 облрад більшість становлять представники опозиції. Схожа картина на рівні районів. Це другорядна технологія,
– говорить експерт.

Водночас, за його словами, зняти кандидата в президенти з реєстрації за серйозні порушення фактично нереально.

"Якщо ввести норму зняття кандидатів за підкуп виборців, то працюватиме механізм політичної розправи. Будуть приклали псевдопідкупу, щоб зняти конкурента. Тут має діяти більш якісна законодавча база і робота правоохоронних органів", – зауважує Олексій Кошель.

Глава КВУ також додав, що потужний вплив матиме реклама. Вже півроку окремі майбутні кандидати, які гратимуть "у довгу", активно рекламуються.

Нагадаємо, чергові вибори Президента України заплановані на 31 березня 2019 року.